Philepittidae Kuş Familyası Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Philepittidae kuş familyası ile ilgili olarak genel ve ansiklopedik bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Philepittidae Kuş Familyası Hakkında Bilgi

Philepittidae, Passeriformes (ötücükuşlar) takımından, Madagaskar ormanlarına özgü dört türü içeren kuş familyası. Küçük yapılı olan bu familya üyelerinin uzunlukları 9-16,5 cm arasında değişir.

Asity
Philepitta cinsini oluşturan iki türün vücudu tıknaz, bacakları güçlüdür. Meyveyle beslenir ve ağaçlardan sarkan kubbe biçimli yuvalar yaparlar. Erkeklerde tüy değiştirme döneminden sonra çıkan yeni tüyler sarıdır. Bu tüylerin rengi yıprandıkça siyaha döner.

Neodrepanis cinsini oluşturan iki türün vücudu daha ufak, bacaktan daha zayıftır. Yalancı nektaremen denen bu türlerin çiçeklerin içine sokarak balözü emmek ve böcek yakalamakta kullandıkları, uzun, aşağı doğru kıvrık gagaları vardır. Daralan (ya da yaklaşan) evrim sonucu ortaya çıkan bu benzerlikten ötürü Neodrepanis üyeleri önceleri gerçek nektaremenlerle birlikte Nectariniidae familyasında sınıflandırmıştır. Dört türün de gözlerinin çevresinde tüysüz bir bölge bulunur.

Philepittidae familyası hâlâ Passeriformes takımının Tyranni alttakımına alınmakla birlikte bu familya üyelerinin Eurylaimi alttakımını oluşturan familyalarla daha yakın akraba olabileceklerini düşündüren bazı anatomik özellikleri vardır.

Advertisement

Leave A Reply