Pinatubo Yanardağı Nerede?

0
Advertisement

Pinatubo yanardağı nerededir? Filipinler’de yer alan Pinatubo yanardağı ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Pinatubo Yanardağı Nerede?

Pinatubo Yanardağı, Filipinler deki Luzon Adasının batı kesiminde, 600 yıllık bir aradan sonra 1991’de püsküren ve büyük bir yıkıma yol açan yanardağ.
Pinatubo Yanardağı
Başkent Manila’nın 90 km kadar kuzeybatısına düşer. Püskürmeden önce yüksekliği 1.460 m dolayındaydı. İki ay kadar süren gaz sızmalarının ve küçük patlamaların ardından 12 Haziran’da bir dizi büyük patlama başladı. Bu patlamaların en yüksek düzeye çıktığı 14-16 Haziran günlerinde yüksekliği 30 km’yi geçen bir kül ve duman sütunu oluştu. Bu sütundan yanardağın çevresine saçılan kayaç döküntüleri 30 km kadar uzaklara varan geniş bir alana düştü. Püskürmenin yol açtığı ağır kül serpintisi yaklaşık 100 bin kişiyi evsiz bıraktı ve binlerce kişinin bölgeden kaçmasına neden oldu.

Yanardağın 16 km doğusunda yer alan ve ABD’ye kiralanmış olan Clark Hava Üssü de kül serpintisinden dolayı boşaltıldı. Büyük tahribata uğradığı için üssü yeniden açma yoluna gidilmedi. Pinatubo Yanardağından çıkan kül ve duman bulutunun içerdiği malzeme miktarı, 1982’de püsküren El Chichon Yanardağındaki düzeyin iki katını buluyordu. Bu nedenle Pinatubo’nun 20. yüzyılın en büyük püskürmesine sahne olduğu söylenebilir. Yanardağ 14-16 Haziran’daki şiddetli patlamaların ardından yavaş yavaş sakinleşerek durdu.


Leave A Reply