Piridin Nedir?

0
Advertisement

Piridin nedir? Birçok organik bileşiğin ortak bir adı olan piridinin yapısı ve özellikleri nelerdir? Piridin hakkında bilgi.

Piridin Nedir?

Piridin, aromatik heterosiklik bileşikler sınıfından, halkasında beş karbon ve bir azot atomu bulunan organik bileşiklerin ortak adı. Piridin ailesinin en basit üyesi, molekül formülü \displaystyle {{C}_{5}}{{H}_{5}}N olan piridindir.
Piridin
Piridin çözücü olarak kullanılır ve içilmesini önlemek amacıyla etil alkole katılır. Ayrıca bakteri ve virüs enfeksiyonlarına karşı etkin bir ilaç olan sülfapiridinin, antihistaminik olarak kullanılan piribenzamin ve prilaminin, kauçuk ve kimya sanayisinde yararlanılan piperidinin üretiminde kullanılır. Niyasin, piridoksal, izoniyazit, nikotin ile koenzim 1 ve 2 ise yapılarında piridin halkası taşıyan bileşiklerdir.

Piridin doğal olarak kömür katranında bulunur. Uzun yıllar boyunca yalnızca kömür katranından elde edilmiş, daha sonra asetaldehit ve amonyaktan bireşimlenmeye başlamıştır. An piridin suda çözünebilen, kolay alevlenen, renksiz ve kötü kokulu bir sıvıdır. Zayıf baz özellikteki bu sıvı 115,5°C’de kaynar.


Leave A Reply