Pirinçli Ispanak Yemeği Tarifi

0

Pirinçli ıspanak yemeği nasıl yapılır? Pirinçli ıspanak yemeği yapmak için gerekli olan malzemeler ve yapılışı, tarifi. Ispanak yemekleri

Pirinçli Ispanak Yemeği

Bu yemeğin bana göre tek zorluğu ıspanakları yıkamak. Bunun yanında ıspanakların yoğurtla servis edilmemesi yoksa demirin faydasının alınamayacağı söylenir ama yoğurtla güzel oluyor. Tabi taze soğanı da unutmamak lazım. Afiyet olsun.

Kullanılacak Malzemeler:

400-500 gram ıspanak
1 bardaktan kadar kırık pirinç (pirinci fazla kaçırırsanız pilav gibi olur, elinizdeki ıspanak miktarına göre pirinç miktarını ayarlayın. Bir bardaktan daha az pirinç de kullanabilirsiniz. Kırık pirinç kullanmanızı tavsiye ederiz.)
3 kaşık zeytinyağı
4-5 adet taze soğan

Yapılışı:

Ispanakları iyice yıkayıp, doğrayın. Köklerini atıp, yapraklarını kullanıyoruz. Ancak kökleri atmak istemiyorsanız, kökleri de ayrıca kavurarak zeytinyağlı, limonlu salata gibi hazırlayıp servis edebilirsiniz.

Zeytinyağını tavada ısıtın ve içine küçük küçük doğranmış taze soğanları ekleyin. Bir miktar kavurun. Taze soğanınız yoksa yerine kuru soğan da kullanabilirsiniz. Ancak taze soğan daha lezzetli oluyor.

İçine doğranan ıspanakları ekleyin. Ispanaklar ateş görünce küçülecek, ölecekler. Bir miktar da su salacaklar. Suyunu çekene kadar kavurun ve içine pirinci ilave edin. Kullandığınız pirinç miktarının iki katından biraz daha fazlaca su ekleyin ve kapağını kapatarak pişmeye bırakın. Pirinçler yumuşayıp sularını çekince pişmiş olacaklar.

Yoğurt ve taze soğanla birlikte servis edin.


Leave A Reply