Pişekar Kimdir? Pişekar Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Pişekar kimdir? Pişekar nedir? Ortaoyununun temel karakterlerinden birisi olan Pişekar ile iligli kısaca bilgi veren sayfamız.

Pişekâr, Kavuklu ile birlikte ortaoyununun iki temel tipinden biri. Aynı zamanda hem oyuncu, hem sahneye koyucu, hem de yazar gibi davranır; oyunu açar, yürütür ve kapar. Elindeki pastavı bir dükkân ya da evin kapısını açmada, gerektiğinde adam dövmede ve oyuna yen vermede kullanır.
pişekar
Karagöz oyunundaki Hacivat’ın karşılığı olan Pişekâr’a oyunun başından sonuna değin tiplerin hemen hepsi bir biçimde başvururlar. Pişekâr bunların her birinin derdini dinler. Ağırbaşlı, eğitim görmüş izlenimi veren, iyi konuşmayı ve görgü kurallarını bilen, anlaşmazlıklara çözüm getiren bir karakterdir. Her konudan anlar ve nabza göre şerbet vermeyi bilir. Başına dört dilimli bir serpuş, sırtına kenarları kürklü bir cüppe, içine entari, altına çakşır, ayaklarına sarı mest giyer, beline şal kuşak bağlar. Ortaoyununun tanınmış Pişekâr’lan arasında Terlikçi Ahmed Efendi, Hamamcı Süleyman Efendi, Abdi Efendi, Küçük İsmail Efendi, Tosun Efendi ve Tevfik İnce sayılabilir.


Leave A Reply