Piskoposlar Savaşı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Piskoposlar savaşı ne zaman oldu? Piskoposlar savaşı ile ilgili genel ve tarihi bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Piskoposlar Savaşı Hakkında Bilgi

Piskoposlar Savaşları, İngiltere kralı I. Charles ile İskoçlar arasında çıkan iki çatışma (1639, 1640). Savaşların nedeni, Charles’ın İskoçya Kilisesi’ne Anglikan ayin biçimlerini zorla benimsetmek istemesi ve İskoçların piskoposluğu kaldırmak konusundaki kararlı tutumları idi.
piskoposlar savaşı
1637’de Edinburgh’da çıkan ayaklanma çok geçmeden ulusal direniş hareketine dönüştü. Kasım 1638’de Glasgow’da toplanan meclis Charleş’ın emirlerine boyun eğmeyi reddedince İngiliz birliklerini toplayan Charles 1639’da İskoçya’ya doğru yürüyüşe geçti. Ama yeterli parası olmaması ve birliklerine güvenmemesi nedeniyle Berwick Barışı’nı kabul etmek zorunda kaldı. I. Piskoposlar Savaşı böylece hiç çatışma olmadan sona erdi.

Charles, ertesi yıl İskoçların Fransa ile gizlice ilişki kurduklarını öğrenince bölgeye yeni bir sefer düzenlemeye karar verdi. Sefer için gerekli parayı sağlamak için Nisan 1640’ta bir parlamento topladı. Ama, Kısa Parlamento adıyla anılan bu meclis halkın şikayetlerinin giderilmesini ve kilise düzeninin bütünüyle değiştirilmesini isteyince meclisi dağıttı ve bir ordu toplayarak İskoçya’ya karşı yürüyüşe geçti. II. Piskoposlar Savaşı olarak bilinen bu çarpışma sırasında İskoçların Northumberland ve Durham’ı ele geçirmeleri üzerine Uzun Parlamento’yu toplamak zorunda kaldı (Kasım 1640). Bu da İngiliz İç Savaşları’nın başlamasında önemli rol oynadı.


Leave A Reply