Piton Nasıl Bir Yılandır? Zehirli Midir, Özellikleri, Avlanma, Davranış, Üreme

0
Advertisement

Piton nasıl bir yılandır, nerede yaşar, zehirli midir, tehlikeli midir? Pitonları beslenme, üreme davranışları, haklarında ilginç gerçekler.

piton

Kaynak: pixabay.com

PİTON YILANI

Boagiler familyasının Pitongiller alt familyasından bir yılandır. Güneydoğu Asya, Avustralya ve Afrika’da yaşar. Boylan 1 m ile 10 m arasında değişir. Eski Dünya’nın en büyük yılanları bu gruptandır. Zehir bezleri yoktur; bir ya da birkaç boğumuna sıkıştırdığı avını ezmekten çok boğarak öldürür. Küçük geyik büyüklüğüne kadar olan sıcak kanlı hayvanlarla beslenir.

Pitonun üzeri pullarla kaplıdır. Rengi sarımtırak esmerdir, üzerinde, gelişi güzel serpiştirilmiş, ortası siyah, kahverengi benekler vardır. Bundan dolayı, yılan’ağaçların yaprakları arasında kolayca gizlenir, ilk bakışta belli olmaz, avının üzerine birden atılabilir.

Avlarını bir bütün olarak yutar; alt çenenin açılması ve bolca tükürük salgılaması, avın boğaza doğru geçmesini kolaylaştırır, sindirimi uzun sürer. Dişi piton, yüz kadar derimsi kabuklu yumurta yapar ve 2-3 ay süreyle kuluçkaya yatar. Kuluçka boyunca yemek yemez. Yeni doğan yavrular, türlerine göre 50 cm uzunlukta olabilir. Eh büyük tür, 10 m’ ye kadar ulaşan kafesli pitondur. Myanmar Birliği (eski Birmanya), Malaysiya, Filipinler ve Endonezya’daki tropikal ormanlarda yaşar.

piton

Kaynak: pixabay.com

Asya’da yaşayan bir başka büyük tür de Hindistan ve Cava’da bulunan Hint ya da kaplan pitonudur. Bu türün 9 m uzunluğunda olanları vardır. Afrika kaya pitonu Sahra’nın güneyinde bulunur ve 9.5 m uzunluğundaki örneklerine rastlanır. Elmas pitonu genelde 2.5 m’yi aşmayan küçük bir türdür. Papua Yeni Ginesi ve Yeni Güney Galler’deki Mavi Dağlar’da bulunur. Bir alt tür olan halı pitonu Tasmanya dışında Avustralya’ nın öteki bölgelerinde yaşar.

Pitongiller, (Lat. Pythonidae). Omurgalı hayvanlardan Sürüngenler sınıfının Pullusürüngenler takımının Yılanlar alt tamının Boalar bölümüne giren bir familyası. Eski Dünya’da yaşayan bu dev sürüngenler zehirsizdirler.

Advertisement

İyi bilinen türleri: Elmas pitonu, kafesli piton, kaplan pitonu, koyu piton, kum yılanı.

Piton Hakkında İlginç Bilgiler

Pitonlar en büyük yılanlardan biridir. Diğer yılan türlerinin aksine, pitonlar zehir üretmez – zehirli olmayan yılanlardır. Pitonlar, Afrika’nın ve Asya’nın tropik bölgelerinde yaşarlar. Yağmur ormanları, savanlar ve çöllerde bulunurlar. Birçok insan onları ev hayvanı olarak tutar. Pitonlar provoke edilmedikçe veya strese sokulmadıkça, insanlara saldırmazlar.

Yeşil Ağaç Pitonu

Yeşil Ağaç Pitonu – Kaynak: pixabay.com

Pitonlar İle İlgili İlginç Gerçekler:

 • *** Pitonlar nefes almayı bırakana kadar sıkarak, avlarını öldürürler.
 • *** Bir hayvanı öldürdükten sonra, tek parça halinde yutarlar.
 • *** Kürk ve tüyler hariç her şey sindirirler. Sindirilmeyen maddeler, pitonun dışkısında bulunabilir.
 • *** Avın boyutu, sindirim için gerekli zamanı belirler. Büyük av, sindirimin haftalarca veya aylarca sürmesine sebep olabilir. Pitonlar yılda 4-5 defa yemek yerler.
 • *** Maymunlar, antiloplar, kaymanlar (bir tür timsah) gibi yabani hayvanlarla beslenirler.
 • *** Pitonlar avına pusu kurarak saldırırlar. Genellikle kamufle edilmişlerdir ve ağaçlara gizlenmişlerdir.
 • *** Çoğunlukla yerde veya ağaçlarda bulunan pitonlar mükemmel yüzücülerdir.
 • *** Pitonların derilerinin renkleri genellikle yaşam alanlarının renklerine benzer. Böylece yılanlar çevreleriyle kolayca kamufle olurlar.
 • *** İnsanlar moda endüstrisinde kullanılan güzel derilerinden dolayı pitonları öldürüyorlar.
 • *** Pitonların, avını bulmalarına yardım eden ısı algılama organları vardır.
 • *** Dişi 12-36 yumurta bırakır. Yumurtaları korur ve vücudu ile onları sararak sıcak tutar. Bebekler yumurtadan çıktığında, annesi yuvadan ayrılır. Genç yılanların ilk günlerinden sonra kendilerine bakmaları gerekir.
 • *** Pitonlar soğukkanlı hayvanlardır, ancak güneşlenerek vücut ısılarını artırabilirler.
 • *** Bilinen en uzun piton türlerinden biri, 30 feet uzunluğa ulaşabilen Reticulated (ağsı) Pitonudur. Çoğu yılan 130-150 kilo ağırlığındadır.
 • *** Pitonlar, düz zemin üzerinde saatte 1 mil ilerleyebilir.
 • *** Tutsaklık altında, pitonlar 40 yıla kadar yaşayabilir.


Leave A Reply