Piton yılanları zehirli midir?

0

Piton yılanları zehirli midir? Piton yılanları ile ilgili olarak genel ve ansiklopedik bilgilerin yer aldığı sayfamız.

!!!PİTON YILANLARI ZEHİRLİ DEĞİLDİR!!!!

piton
piton, Boidae familyasının Pythoninae alt-familyasını oluşturan yılanların ortak adı. Tür sayıları uzmanlara göre 20-25 arasında değişen bu yılanlar Afrika’nın batısından Çin, Avustralya ve Pasifik Adalarına kadar uzanan tropik ve ılıman bölgelerde yaşar. Pitonlar zehirli değildir. Avlarını güçlü gövdeleriyle sıkarak öldürürler. Çoğu suya yakın yerlerde, bazıları ağaçlarda yaşar.

Tümü yumurtlayarak ürer. Yumurta sayıları gövde iriliklerine göre 15-100 arasında değişir. Bazı türlerin dişileri yumurtalarının üzerine çöreklenerek 60-80 gün kuluçkaya yatar. Pitonlar yavaş hareket eden, genellikle uysal yılanlardır. En irileri küçük bir keçiyi, domuzu ya da geyiği yutabilir. Ama avlan genellikle çok daha küçük havyanlardır. Kırsal kesimlerde yerleşim alanlarının yakınında bulunanlar zararlı kemiricileri yiyerek yararlı bile olur. Her yıl çok sayıda piton, eti ve derisi için öldürülmektedir.

Kafesli piton (Python reticulatus) Myanmar’ın (Birmanya) güneyinden Endonezya ve Filipinler’e kadar uzanan bölgede yaşayan, görece ince yapılı, gövdesi köşeli desenlerle bezeli bir türdür. Genellikle akarsu kıyılarında bulunur. Anakonda kadar ağır olmamakla birlikte yeryüzünün en uzun yılanıdır. Uzunlukları genellikle 8 m’yi aşmakta, bazılarında 9,6 m’ye ulaşmaktadır. Bu türden bir piton, güvenilir kaynaklara göre Endonezya’nın Salebabu Adasında 14 yaşındaki bir Malay çocuğunu yemiştir. Ayrıca benzer birkaç olay daha bilinmektedir.

Hindistan pitonu (P. molurus) Asya’nın güneyinde yaygındır. Kalın gövdesinin uzunluğu genellikle 4 m’yi aşmaz. Ama çok daha uzun örnekleri de görülmüştür. Bu tür, gösteri amacıyla yaygın biçimde kullanılır.

Afrika ya da kaya pitonu (P. sebae) genellikle 7 m uzunluğa ulaşır. Uzunluğu 1,5 m dolayında olan kral piton ya da top pitonu (P. regius) Afrika’nın batısındaki tropik kesimlerde yaşar. Bu tür, tehlike karşısında başı içeride kalacak biçimde top gibi kıvrılır.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?