Pittsburgh Nerededir?

0
Advertisement

Pittsburgh Nerededir? Amerika’da Pennsylvania eyaletinde yer alan bir kent olan Pittsburgh hakkında genel ve tarihi bilgiler.

Pittsburgh, ABD’de Pennsylvania eyaletinin güneybatısında, Allegheny ilinin (county) merkezi (1788) kent. Allegheny ve Monongahela ırmaklarının birleşerek Ohio Irmağını oluşturduğu noktada yer alır. Aliquippa, McKeesport, New Kensington, Washington ve Wilkinsburg kentlerini kapsayan kentsel sanayi bölgesinin merkezidir.
Pittsburgh
Bölge üzerinde hak iddia eden İngilizler ve Fransızlar arasındaki çatışmalar. General John Forbes komutasındaki İngiliz ve Koloni Ordusu’nun Fransızları 1758’de Duquesne Kalesi’nden (1754) çıkarmasıyla son buldu. Forbes bölgeye İngiliz devlet adamı William Pitt’in (Yaşlı) adından esinlenerek Pittsburgh adını verdi.

Pittsburgh’un stratejik konumu ve doğal kaynaklarının zenginliği, 19. yüzyılda ticaret ve sanayisinin hızla gelişmesini sağladı. George Anschutz yaklaşık 1792’de kentte bir yüksek fırın açarak Pittsburgh’daki demir-çelik sanayisinin temellerini attı. 1834’te tamamlanan Pennsylvania Kanalıyla Portage Demiryolu ticaret ve taşımacılığı geliştirdi. Andrew Carnegie, Henry Clay Frick ve Thomas Mellon sanayi imparatorluklarını Pittsburgh’da kurdular. Pittsburgh tarihi boyunca ülkedeki işçi işveren mücadelesinin merkezlerinden biri oldu. Amerikan İşçi Federasyonu (AFL) kentte kuruldu (1881).

Günümüzde ülkenin iç kesimlerindeki en büyük ırmak limanı ve önde gelen bir taşımacılık merkezi olan kentin yüzyılı aşkın bir süredir başlıca sanayi ürünü olan çelik 1970’lerin sonları ve 1980’lerin başlarında dış rekabet ve talebin düşmesi nedeniyle etkinliğini yitirmeye başladı. Birçok tesis işsizlik nedeniyle kapatıldı. Bununla birlikte, hafif sanayi, petrol, cam, elektrik donanımı, makine, kömür, kok kömürü ve kimyasal madde üretimine dayanan çeşitlenmiş bir sanayiye sahiptir. Kent ve çevresinde 150’den fazla sanayi araştırma laboratuvarı vardır.

Pittsburgh 1957’de atom enerjisinden elektrik üreten ilk ABD kenti oldu. 1787’de kurulan Pittsburgh Üniversitesi’nin dışındaki başlıca yükseköğretim kuruluşları Carnegie-Mellon Üniversitesi (1900) ve Duquesne Universitesi’dir (1878). Carnegie Enstitüsü’nün 2 milyon cilt kitaba sahip bir kütüphanesi, güzel sanatlar ve doğa tarihi müzeleri ve bir konser salonu vardır.

Advertisement

Leave A Reply