Planör Nedir? Ne Zaman ve Kim Tarafından İcat Edildi?

0
Advertisement

Planör ne demektir? Planör ne zaman icat edildi, özellikleri, tarihçesi, ilk planörler hakkında bilgi.

planör

Planör; Motorsuz bir uçaktır. Genel olarak, tek kanatlıdır, gökyüzünde rüzgârların yardımıyla uçar. Motorlu uçaklarda olduğu gibi, planörlerin de, uçuşu kontrol eden aletleri, iniş takımları, altimetre (yüksekliği gösteren alet)leri vardır. Planörlerin havalanması için küçük tepeli yerler seçilir. Ovaları çevreleyen tepeler arasında, ısınan bölgeden, yükselen hava, daha soğuk bölgeye doğru akar, bu da planörü iterek havalanıp uçmasını sağlar.

Planörler, genel olarak, tahta ile bezden yapılır. Hafif madenlerden yapılan planörler de vardır. Gövdelerinin altındaki bir tek tekerlek inişe yardım eder. Planörün iniş alanı yumuşak, otlak yerlerdir.

İnsanlar çok eski çağlardan beri, kanat takarak göklere yükselmeyi denemişlerdir. Eski Yunan mitolojisinde, Ikarus’un, kendine balmumundan kanat takıp göklere yükseldiği, güneşe yaklaşınca kanatların eriyip Ikarus’un denize düştüğü anlatılır. Bizim tarihimizde de Hezarfen Ahmet Çelebi’nin, XVII. yüzyılda, kanad takıp Galata Kulesi’nden Üsküdar’a uçtuğu söylenir. Gene XVII. yüzyılda (1678) Besnier adında bir Fransız çilingiri, omuzlarına kanat takıp evinin damından uçtuysa da, yere düşüp sakatlanmış, 1810’da Cayley adında bir İngiliz 250 m. kadar havalanabilmiş, 1854’te Bris adında bir Fransız da 1.500 m. kadar uçtuktan sonra düşüp ölmüştür.

Bütün bu «motorsuz havalanma» denemeleri ilk plânör çalışmaları sayılabilir. Bugünkü planörlerin ilk örneğini 1891’de Lilienthal adında bîr Alman yaptı. Tek kanadlı br planörle yüzlerce kilometre uçuş yapan Lilienthal, modern planörün babası sayılır. Plânör, bundan sonra yavaş yavaş geliştirilerek bugünkü şeklini aldı.

Advertisement

Bugün plânör ile uçmak çok sevilen bir spordur. Amerika’da, Avrupa’da amatörler için plânör klüpleri açılmıştır. Pilotluk önemli bir meslek kolu haline geldiğinden, uçağın basit tipi olan plânörle uçmak da gençler arasında pek yayılmıştır. Bu yeni spor kolunda sık sık uluslararası yarışmalar da düzenlenir.

Plânör, ayrıca, pilotların ilk eğitiminde de kullanılır. Otomobile bağlanarak uçurulan iki kişilik plânörde öğretmen, pilot yetişecek öğrenciye, uçuşa ait temel bilgileri bu deneme uçuşlarında öğretir.


Leave A Reply