Ponta Delgada Nerededir? Azor Adalarının Merkezi Konumundaki Kent

0
Advertisement

Ponta Delgada nerededir? Atlas Okyanusunun ortasında yer alan ve Portekiz’e bağlı olan Azor Adalarının merkezi Ponta Delgada kenti.

Ponta Delgada

Ponta Delgada, Atlas Okyanusunun kuzeyinde, Portekiz’e bağlı Azor Adaları özerk bölgesinin (regiâo autönoma) merkezi ve en büyük kenti. Aynı zamanda Azor Adalarını oluşturan üç ilden biridir. Sâo Miguel Adasının (ilha) güney kıyısında yer alan Ponta Delgada kenti, 1540’ta Vila Franca do Compo’nun yerine adanın merkezi oldu. Kentteki Mucizelerin Kutsal İsası Kilisesi önemli bir hac yeridir.

Yumuşak iklimi ve zengin bitki örtüsü kenti önemli bir turizm merkezi durumuna getirmiştir. Kentin yaklaşık 1,6 km uzunluğunda bir dalgakıranla korunan limanından gemiler gereksinimlerini karşılar. Ponta Delgada aynı zamanda Asorlar’ın en önemli ticaret merkezidir. Kentten ananas, portakal, çay, şarap, tahıl, sebze ve süt ürünleri ihraç edilir. Başlıca sanayi kuruluşları şeker ve içki fabrikalarıdır. Kentteki Asorlar Üniversitesi 1976’da kurulmuştur.

Ponta Delgada ili, Sâo Miguel ve Santa Maria adalarıyla insan yaşamayan Formigas Kayalıklarını (roca) kapsar, ilin Ponta Delgada kenti dışındaki kesimlerinin ekonomisi tarıma dayalıdır.

Fiziksel coğrafya

Ponta Delgada belediyesi, adalar merkezinden batı kıyısına kadar uzanan takımadalardaki daha büyük idari bölümlerden biridir. Ponta Delgada, kuzeydoğusunda Ribeira Grande belediyesi ve güneydoğuda nispeten yeni Lagoa belediyesi ile sınır komşusudur.

Advertisement

Jeomorfolojik olarak Ponta Delgada iki yapıdan oluşan volkanik bir alanı kaplamaktadır: Picos Bölgesi ve Sete Cidades Massif. Picos Bölgesi, Sete Cidades caldera’nın etrafındaki alana kadar Água de Pau Massif’in (volkanik kraterinin içinde kalan göl için yerel olarak bilinen) eski yanardağının gölgesinden uzanır. Genel olarak kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda yönlendirilmiş, esas olarak birkaç sıçrama konisi ve lav akışı ile tanımlanan ve ağırlıklı olarak yoğun bitki örtüsü ve mera alanları ile kaplı volkanik bir eksenel bölgedir. Kabartması, özellikle kentsel toplulukların çoğunun bulunduğu kuzey ve güney kıyıları boyunca nispeten düzlemseldir.Ponta Delgada

Ponta Delgada belediyesini oluşturan diğer jeomorfolojik yapı olan Sete Cidades Massif, merkezi bir volkanik kaldera ve krateri çevreleyen göl dolu konilerden oluşuyor. Lav kubbeleri ve sıçrama konileri ile işaretlenmiş birçok bölgesel radyal kırık ile, adanın kuzeybatı-güneybatı yönüne yönelen aşırı batı bölümünü kaplar. Masif’in merkezindeki Sete Cidades Yanardağı, bir kaldera ve içindeki dört göl (ikisi Lagoa Azul, Mavi Göl ve Yeşil Göl, Lagoa Verde bağlantılı) içeren poligenetik bir volkanik alandan oluşur. Caldera neredeyse daireseldir ve üç aşama boyunca gelişmiştir.

Birincisi 36.000 yıl önce çökmüş ana yapıyı oluşturdu.

İkinci aşama, yaklaşık 29.000 yıl önce, volkanik patlamaların yapının kuzeybatı kesimini çökerttiği bir döneme uygundur. Son olarak, üçüncü aşama (yaklaşık 16.000 yıl önce), kalderanın kuzey ve kuzeydoğu bölümlerinin çökmesine neden oldu. Jeolojik olarak, son 5.000 yıl içinde, merkezi koni aktif olmuştur (17 patlama) ve bu dönemde takımadalardaki faaliyetlerin çoğuna neden olmaktan sorumludur. Bu jeolojik püskürmeler, esasen hidro-magmatik özellikleri olan, Pliçya veya Pliçya tipi tipte trakt püskürmeleridir. Son patlama, yaklaşık 500 yıl önce, Caldeira Seca konisine yol açtı. Bugün tarihsel bir aktivite olmamasına rağmen, aktif durumu bilim topluluğu tarafından tartışılmaya devam ediyor.

En son olarak, çeşitli coğrafyası, yanları boyunca genellikle yerel ve radyal faylarla şartlandırılmış, hem etkili hem de daha az patlayıcı (esas olarak Strombolian ve Hawai) çeşitli bazaltik volkanizma türlerini içerir. Mosteiros Graben de bu alanda önemli bir özelliktir ve kalderanın kuzeybatı kanadındaki arazilerin çöküşünü temsil eder. Aktif hava volkanik özellikleri olmamasına rağmen (Furnas fumaroleri gibi), Ponta da Ferraria bölgesi ve Mosteiros plajındaki denizaltı delikleri tanımlanmıştır.

İklim

São Miguel Adası’nın güney kıyısında yer alan iklim, sıcak Akdeniz (Köppen: Csa) olmakla birlikte. Yıl boyunca yüksek yağış seviyeleri nedeniyle nemli subtropikal (Cfa) ve okyanus (Cfb) ‘ye belirli bir yakınlığa sahiptir. Daha az güneş ışığı ile ve sadece bir sıcak ay sadece 22.1 ° C’ye (71.8 ° F) ulaştığı için durum açıklanır.

Kullanılan ana iklim sınıflandırması kriterlerini karşılamasa da, son iklim tipi, belediye hükümeti tarafından serin ve sıcak yazlarla ve deniz batı kıyı iklimi için son derece ılıman kışlarla tanımlanmaktadır. Konumu, Kuzey Atlantik Salınımını (NAO) doğrulamak için basınç ölçümü sınırlarından biridir. Belediyenin iklimi, tıpkı Azor Adaları’nın geri kalanı gibi, Körfez Akımı tarafından şekillendirilir ve sıcaklıklarda küçük bir değişiklik sağlar. Trewartha sistemi altında subtropikal aralık içerisindedir.

Advertisement

Körfez Çayı ayrıca sonbahar ve ilkbaharda büyük ölçüde değişen dengesiz bir havaya da katkıda bulunur ve hava tahminlerini günlük olarak zorlaştırır. Nem seviyeleri, sıcaklık dalgalanmalarının benzer enlemlerdeki yerlerde yaşananlarla karşılaştırılabilir hissetmesi için yeterince önemlidir (genellikle% 90-100). Mevsimler arasındaki sıcaklık farklılıkları, Portekiz’in ılıman ve ılıman yaz aylarında Lizbon’dan daha sıcak kışları olan karasal Portekiz’de beklenenden çok daha küçüktür.


Leave A Reply