Portakal Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nerede ve Nasıl Yetiştirilir?

0
Advertisement

Portakal nedir? Portakal meyvesi nerede yetişir, türleri nelerdir? Portakal meyvesi ve portakalla yapılan bir tatlı ile ilgili bilgi.

portakal

Kaynak: pixabay.com

Portakal, (Lat. Citrus aurantium)  ikiçenekliler sınıfının, Turunçgiller familyasından ağaç ve bu ağacın meyvesidir. Akdeniz ikliminin egemen olduğu bölgelerde yetişir. Anayurdunun Hindistan’dan Çin’e kadar Doğu Asya olduğu sanılır. Öteki sıcak iklimli bölgelere buralardan yayılmıştır. Avrupa’ya 1550’lerde getirilen bitki, günümüzde Akdeniz ülkelerinde çokça yetiştirilir. Genelde ağacın yüksekliği 2-4 m arasındadır. Ancak 10 m’ye ulaşan türleri de vardır. Bu büyüklükteki ağaçların meyve verimi 10 bine kadar ulaşır. Fakat genelde ortalama boyutlardaki verim 500 meyvedir.

Meyveleri yuvarlak, ya da alt ve üst bölümlerinden hafifçe basık yumurta biçimindedir. Sarımtırak turuncu renkli kabuğunun üzeri pütürlü, içi ise beyaz renklidir. Kabuk kalınlığı portakalın cinsine göre değişir. Kabuk altında sarımsı (bazı türlerde kırmızı-kan portakalı) güzel kokulu ve suyu ekşimsi-tatlı dilimler bulunur. “Çekirdekli” ve “çekirdeksiz” olmak üzere ikiye ayrılır.

portakal kabugu

Kaynak: pixabay.com

Türkiye’de yetiştirilen çekirdeksiz portakalların en iyi cinsi “yafa portakalı”dır. Finike, İçel ve Hatay yörelerinde yetiştirilen bu türlerin kabukları kalındır ve uzunca biçimlidir. Çekirdekli portakallardan en iyi cinsi “dört-yol portakalı”dır. İnce kabuklu, yuvarlak, çok sulu ve tatlıdır. “Vaşington portakalı”da son yıllarda üretilen içleri yavrulu bir cinstir. Portakal C vitaminince çok zengindir. Yaprakları kaynatılarak elde edilen su spazm gidermede kullanılır. Kabuğundaki uçucu yağ ile dolu küçük kesecikler patlatılarak portakal esansı elde edilir. Eczacılıkta (şurup ve mide ilaçları) ve besin endüstrisinde çokça kullanılır, çiçeklerinden kozmetik endüstrisinde yararlanılır.

Portakallı Tatlı Tarifi

Portakallı Tatlı Tarifi

Malzemeler

4 su bardağı un
1 su bardağı portakal suyu
1,5 su bardağı zeytinyağı
1 çay kaşığı karbonat
Yarım limonun suyu
1 avuç ceviz
2 adet portakal kabuğu rendesi
1 tatlı kaşığı tarçın

Advertisement
Şurubu için

2 su bardağı portakal suyu
2.5 su bardağı şeker
Yarım limonun suyu

Hazırlanışı

Un, portakal suyu ve zeytinyağını karıştırın. Yarım limonun suyunu sıktığınız karbonatı ekleyin ve hamur cıvık hale gelinceye kadar yoğurun. Diğer tarafta çekilmiş ceviz, portakal kabuğu rendesi ve tarçını karıştırın. Hamuru poğaça açar gibi açın. Hazırladığınız harcı içine koyun. Hamuru poğaça yapar gibi yanlara doğru değil üste doğru kapatın. Az yağlanmış tepsiye koyun ve önceden 180 dereceye ayarladığınız fırına yerleştirin. Şurubu hazırlamak için bütün malzemeleri bir tencereye koyun. Kaynadıktan sonra içine yarım limonun suyunu sıkın. Şurubun altını kapattıktan sonra harcın içine bir miktar ceviz, portakal kabuğu rendesi ve tarçınla hazırladığınız harçtan katın ve karıştırın. Şurubu hazırladığınız hamurların üzerine dökün ve soğumasını bekleyin.


Leave A Reply