Porto Riko’nun Başkenti San Juan Hakkında Bilgiler, Tarihçesi

0
Advertisement

San Juan hangi ülkededir? Porto Riko’nun başkenti San Juan şehrinin özellikleri,  nerededir, tarihçesi, Porto Rico San Juan hakkında bilgi.

San Juan

San Juan,  Porto Riko Topluluğu’nun başkenti ve en kalabalık belediyesidir. 2010 nüfus sayımı itibariyle 395.326 nüfusu ile Amerika Birleşik Devletleri’nin yetki altındaki 46. en büyük şehridir. San Juan, 1521 yılında Ciudad de Puerto Rico (“Rich Port City”) olarak adlandırılan İspanyol kolonistler tarafından kuruldu. Porto Riko’nun başkenti, 1496’da kurulan Dominik Cumhuriyeti’nde Santo Domingo’dan ve 1519’da Panama’da Panama’da Panama kentinden sonra, Amerika’nın Avrupa’daki en eski üçüncü başkenti. San Juan’da birkaç tarihi bina bulunuyor; en dikkat çekenleri arasında kentin eski savunma kaleleri, Fort San Felipe del Morro ve Fort San Cristóbal ve Amerika’da sürekli kullanımda en eski yönetici konak olan La Fortaleza yer alıyor.

Günümüzde San Juan

Bugün, San Juan Porto Riko’nun en önemli limanıdır ve adanın üretim, finans, kültür ve turizm merkezidir. San Juan ve Bayamón, Guaynabo, Cataño, Canóvanas, Caguas, Toa Alta, Toa Baja, Carolina ve Trujillo Alto belediyeleri dahil olmak üzere Metropolitan İstatistik Bölgesi’nin nüfusu yaklaşık 2.6 milyon kişidir; böylece Porto Riko nüfusunun yaklaşık% 80’i bu bölgede yaşıyor ve çalışıyor. San Juan aynı zamanda San Juan-Caguas-Fajardo Birleşik İstatistik Bölgesi’nin ana şehridir. Şehir, 1979 Pan Amerikan Oyunları dahil olmak üzere spor topluluğundaki etkinliklere ev sahipliği yapmıştır; 1966 Orta Amerika ve Karayipler Oyunları; 2006, 2009 ve 2013 Dünya Beyzbol Klasikleri etkinlikleri; 2010 yılında Karayipler Serisi ve Özel Olimpiyatlar ve MLB San Juan Serileri.

2017 yılında Maria Kasırgası’nın neden olduğu hasar büyüktü. Başkentte Nisan 2019’a ve özellikle Ekim 2019’a kadar önemli ilerlemeler kaydedildi. Bu, o yılın Ekim ayına kadar toparlanan ve Maria öncesi döneme yakın olan turizm için önemliydi.San Juan

Tarih

1508’de Juan Ponce de León, Caparra adını verdiği orijinal yerleşimi kurdu. Adı İspanya’daki Cáceres Eyaleti, daha sonra İspanya’nın Karayipler Bölgesi Valisi Nicolás de Ovando’nun doğum yeri. Bugün, bugünkü San Juan metropol alanının hemen batısında, Guaynabo’nun Pueblo Viejo sektörünün bir parçası. Bir yıl sonra, yerleşim Kanarya Adaları’ndaki Gran Canaria Porto Riko kasabasına benzer coğrafi özelliklerinden sonra “zengin liman” veya “iyi liman” için İspanyolca, Porto Riko adlı bir yere taşındı. 1521’de yeni yerleşime resmi adı verildi: Porto Riko de San Juan Bautista.

Advertisement

San Juan Bautista ve Porto Riko’nun hem şehir hem de ada için belirsiz kullanımı, çoğu sakin tarafından pratik kullanımda tersine çevrildi: 1746’ya kadar şehrin adı (Porto Riko) tüm adanın adı haline geldi ve çağın haritalarında Porto Riko de Porto Riko olarak tanımlanmaktadır.

İspanya İmparatorluğu’nun bir yerleşim yeri olan San Juan, İspanya’dan seyahat eden ticari ve askeri gemiler tarafından Amerika’daki ilk mola yeri olarak kullanıldı. Karayipler’deki önemi nedeniyle, altın ve gümüşün Yeni Dünya’dan Avrupa’ya taşınmasını korumak için bir tahkim ağı oluşturuldu. Zengin yükler nedeniyle, San Juan zamanın yabancı güçlerinin hedefi oldu.

Şehir, 1595’te Sir Francis Drake tarafından yönetilen İngilizlerden (Porto Riko Savaşı olarak bilinir) ve 1598’de Cumberland Earl’ü George Clifford tarafından düzenlenen saldırılara sahne oldu.

San Juan’ın kalesi El Morro’nun topçuları kovuldu drake; ancak Clifford, birlikleri karaya çıkarmayı ve kente kuşatmayı başardı. Birkaç aylık İngiliz işgalinden sonra Clifford, birlikleri bitkinlik ve hastalıktan muzdarip olmaya başladığında kuşatmayı terk etmek zorunda kaldı.

Juan de Amézqueta'nın zaferini ve Enrico'nun Porto Riko de San Juan'daki yenilgisini anımsatan 17. yüzyıl İspanyol tablosu; Eugenio Caxés, Prado Müzesi

Juan de Amézqueta’nın zaferini ve Enrico’nun Porto Riko de San Juan’daki yenilgisini anımsatan 17. yüzyıl İspanyol tablosu; Eugenio Caxés, Prado Müzesi

1625 yılında şehir, Kaptan Balduino Enrico (Boudewijn Hendricksz / Bowdoin Henrick olarak da bilinir) liderliğindeki Hollanda kuvvetleri tarafından kovuldu, ancak El Morro saldırıyı kabul etti ve alınmadı. Hollandalılar Kaptan Juan de Amézqueta ve 50 sivil sivilin üyeleri tarafından karada ve El Morro Kalesi’ndeki İspanyol birliklerinin toplarıyla karşı saldırıya uğradı. Kara savaşında 60 Hollanda askeri öldü ve Enrico, Amézqueta’nın elinden aldığı boynuna bir kılıç yarası ile öldü.

Denizdeki Hollanda gemileri, gemide bulunanları yenen Porto Rikolular tarafından gemiye bindi. Uzun bir savaştan sonra, şehrin askerlerinin İspanyol askerleri ve gönüllüleri şehri saldırıdan koruyabilir ve adayı bir istiladan kurtarabilirdi. 21 Ekim’de Enrico, La Fortaleza’yı ve şehri yaktı. Kaptanlar Amézqueta ve Andrés Botello yıkımı durdurmaya karar verdiler ve 200 erkeği düşmanın ön ve arka muhafızlarına saldırdılar. Gemilerine ulaşmak için Enrico ve adamlarını siperlerinden ve aceleyle okyanusa sürdüler.

1797’de Fransız Devrim Savaşları sırasında, Sir Ralph Abercromby (Trinidad’ı fetheden) liderliğindeki İngiliz saldırısı. Ordusu kenti kuşattı ama Porto Rikolu savunmaları Trinidad’nınkinden daha dayanıklı olduğunu kanıtlayarak yenilgiyi geri çekmek zorunda kaldı. İspanya ile serbest ticaret, adanın göçmenlere 1815 Kraliyet Kararnamesi’nin doğrudan bir sonucu olarak göçmenlere açılması ve sömürge devrimleri de dahil olmak üzere çeşitli olay ve koşullar, San Juan ve diğer Porto Riko yerleşimlerinin genişlemesine yol açtı.

Advertisement
18. yüzyılın sonu ve 19. yüzyılın başı.

8 Mayıs 1898’de ABD Donanması gemileri, aralarında USS Detroit, USS Indiana, USS New York, USS Amphitrite, USS Terror ve USS Montgomery, Arka Amiral William T. Sampson’ın komutası San Juan Körfezi’ne geldi. USS Yale, San Juan Körfezi’ndeki İspanyol yük gemisi Rita’yı ele geçirdi, böylece Porto Riko’daki savaşan taraflar arasındaki ilk düşmanca karşılaşma oldu. 9 Mayıs’ta Yale, adı bilinmeyen bir İspanya kruvazörü ile kısa bir savaş verdi ve İspanyol zaferiyle sonuçlandı.

1900 yılında San Juan'dan bir görüntü

1900 yılında San Juan’dan bir görüntü

Bu süre zarfında, Yüzbaşı Ángel Rivero Méndez, San Juan’daki San Cristóbal kalesinde İspanyol kuvvetlerinin komutasına atandı. 10 Mayıs’ta Yale, San Juan Körfezi’ne döndü, Rivero-Méndez, adamlarına Ordoñez 15 santimetre top kullanarak Yale’ye ateş açmasını emretti ve böylece İspanyol-Amerikan Savaşı sırasında Porto Riko’daki Amerikalılara karşı ilk saldırı oldu. Eylemleri için Yüzbaşı Rivero-Méndez birinci sınıfta “Cruz de la Orden de Mérito Militar” (Askeri Liyakat Nişanı Haçı) ile ödüllendirildi. San Juan sakinleri Rivero ile öfkelendi ve Amerikan bombardımanları tarafından kentlerine tahrip olduğu için onu suçladı.

Bu suçlamalardan hiçbir şey gelmedi ve Yüzbaşı Rivero-Méndez, 1898 Paris Antlaşması imzalandıktan sonra San Juan’daki tüm askeri tesislerin anahtarlarını ABD Ordusu Kaptan Henry A. Reed’e devretme emri verdi. 25 Temmuz’da General Nelson A. Miles, Porto Riko Kampanyası olarak bilinen 3.300 askerle Guánica’ya (Porto Riko’nun güneybatısında) indi. Amerikan birlikleri bir miktar direnç buldu ve İspanyol ve Porto Rikolu birliklerini savaşa dahil etti, bunlardan en önemlisi Yauco ve Asomante savaşları. İspanya hükümeti adına hareket eden Cumhurbaşkanı William McKinley ve Fransa Büyükelçisi Jules Cambon’un ateşkes imzalaması sonrasında Porto Riko’daki tüm askeri eylemler 13 Ağustos 1898’de askıya alındı. İspanya, aynı yıl Paris Antlaşması’nı imzalayarak adayı ABD’ye bıraktı.

Santurce bölgesinde yer alan Camp Las Casas, I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı öncesinde Porto Riko askerleri için ana eğitim kampı olarak hizmet vermiştir.

Bu tesiste eğitim alan erkeklerin çoğu, 4 Haziran 1920’de Yeniden Yapılanma Yasası ile Amerika Birleşik Devletleri Ordusu’nun 65. Piyade Alayı olarak yeniden adlandırılan “Porto Riko Piyade Alayı” na atandı. 65. Piyade 1956’da devre dışı bırakıldı ve aktif bir Ordu bileşeninden Porto Riko Ulusal Muhafızlarına transfer edilen tek birim oldu.

Porto Riko, Arroyo doğumlu Teğmen Teófilo Marxuach (Teğmen Albay olarak emekli), Birinci Dünya Savaşı’nın ilk silahlı olduğu düşünülen ilk atışta ABD’nin düzenli silahlı kuvvetleri tarafından uçan herhangi bir gemiye karşı ateş açtı Merkezi Güçlerin renkleri. 25 Mart 1915’te “Porto Riko Piyade Alayı” üyesi ve Günün Memuru olan Marxuach, San Francisco’dan çıkmaya çalışırken silahlı bir Alman tedarik gemisi olan Odenwald’a ateş açtı Juan’ın körfezi. I. Marxuach tarafından emredilen atışlar, I.Dünya Savaşı’nda ABD tarafından ilk ateş edildi.

1919’da, Félix Rigau Carrera, “El Aguila de Sabana Grande” (Sabana Grande’den Kartal), ilk Porto Rikolu pilotu, Curtiss JN-4’ünü uçururken adada bir uçak uçuran ilk yerli Porto Riko oldu.

Las Casas. O zaman, bölge ordu tarafından hava üssü olarak kullanıldı ve Porto Riko’nun ilk ticari havaalanıydı ve Rigau Carrera’nın tarihi uçuşunu hava sahasından gerçekleştirmesine izin verildi. Camp Las Casas sonunda kapatıldı ve 1950’de eski yerine Residencial Fray Bartolome de Las Casas adında bir toplu konut projesi inşa edildi.

2 Ocak 1947’de San Juan halkı, belediye başkanları olarak Felisa Rincón de Gautier’i (Doña Fela olarak da bilinir) (1897-1994) seçti. Böylece, Amerika’nın herhangi birinde bir başkentin belediye başkanı olarak seçilen ilk kadın oldu. Soğuk Savaş döneminde, Albay Gilberto José Marxuach (Teófilo’nun oğlu) yönetiminde adanın ilk Sivil Savunma sisteminin kurulmasını emretti. Rincón de Gautier 2 Ocak 1969’a kadar belediye başkanı olarak görev yaptı.

30 Ekim 1950’de San Juan, Porto Riko’daki çeşitli kasaba ve şehirlerde Porto Riko Milliyetçi Partisi tarafından bir ayaklanmaya sahne oldu. Porto Riko ve ABD hükümetlerine karşı meydana gelen birçok ayaklanmadan biri olan San Juan Ayaklanması’nın sahnesiydi. Ayaklanmanın ana hedefi arasında “La Fortaleza” (Valiler Konağı) ve Eski San Juan’daki ABD Federal Mahkeme Binası’na saldırmaktı. San Juan’daki planlanan ayaklanmaya göre, bir grup milliyetçinin Porto Riko valisi Luis Muñoz Marin’in ikamet ettiği birleşik köylü konağı La Fortaleza’ya ve ” La Marina “Eski San Juan. Milliyetçiler ve polis arasında başlayan La Fortaleza savaşı 15 dakika sürdü ve beş saldırgandan dördü öldürüldüğünde sona erdi.

İklim

San Juan tropik bir muson iklimine sahiptir ve ortalama sıcaklığı 27,2 ° C’dir, ancak yıllık ortalama 79 günde 90 ° F (80 ° C) veya daha yüksek sıcaklıklar görülür; kuzey yaz, özellikle rüzgar güneyden geliyorsa. Kışın, sıcaklıklar 16 ° C’ye (60 ° F) düşebilir, ancak ortalama kış düşüklüğü 22 ° C’dir.

Resmi olarak kaydedilen en soğuk sıcaklık, 3 Mart 1957’de 16 ° C (60 ° F) idi ve en sıcak sıcaklık, 9 Ekim 1981’de 37 ° C idi; rekor soğuk günlük maksimum 4 Şubat 1935’te 22 ° C (71 ° F) olurken, 11 Ağustos 1995’te rekor sıcak günlük minimum 28 ° C’dir. Yağış yıl boyunca iyi dağılmıştır, ancak Ocak, Şubat ve Mart ayları en kurak aylardır; Mart ayının ortalama 49,5 mm (1,95 inç) yağmurunu alırken, şehir tropikal muson kategorisine giriyor. Yıllık ortalama yağış miktarı: 5665 inç (1.431.3 mm); Bu rutubete rağmen, şehir yılda ortalama 2.970 saat güneş ışığı almaktadır veya olası toplamın biraz üzerinde. Yıllık yağış 1991 yılında 902 mm (35,53 inç) ile 2010 yılında 89,50 (2,273 mm) arasında değişmektedir.


Kaynak – 2 (Kısa)

San Juan; Porto Riko’nun başkentidir. Adanın kuzeybatısında, Atlas Okyanusu kıyısında, Miami’nin 1.610 km güneydoğusunda yer alır. Kıtadaki en yakın nokta, Puerto Rico’nun yönetim, ticaret, endüstri (kimya, yapay gübre, sigara, meşrubat, ilaç, rom), ulaştırma, turizm, kültür merkezi, başlıca limanıdır. Limandan, en büyük ticaret ortağı ABD’ye şeker, tütün meyve, kakao dışsatımı, ABD’den işlenmiş ürünler dışalımı yapılır. Dar bir girişi olan geniş bir koyda, kayalık bir ada üzerinde yer alan Eski Kent (San Juan Antigua). Karaya bir şose ve köprülerle bağlanır.

Advertisement

Eski kent, genelde hükümet, şirket binalarını içerirken, sivil yerleşim ve turizm etkinlikleri karadadır. Puerto Rico Üniversitesi, Puerto Rico Konservatuvarı ve Senfoni Orkestrası, Puerto Rico Santos Müzesi, Koloni Mimarlığı Müzesi, La Casa del Libro Kitaplığı, San Jeronino Kalesi (günümüzde askeri müze) başlıca kültür kurumları; San. Juan de Bautista Katedrali (1540), Juan Ponce de Leon un mezarı, San Jose Kilisesi (1532), El Moro Kalesi (1533), San Cristobal Kalesini (1766-1772), öteki tarihsel eserlerdir.


Leave A Reply