Potasyum Nitrat Özellikleri ve Kullanım Alanları

0
Advertisement

Potasyum Nitrat nedir? Potasyum Nitratın özellikleri nelerdir? Potasyum Nitrat formülü, kullanım alanları nelerdir? Hakkında Bilgi

Potasyum Nitrat Özellikleri ve Kullanım Alanları

POTASYUM NİTRAT (\displaystyle KN{{O}_{3}})

Potasyum nitrat, formülü \displaystyle KN{{O}_{3}} olan bir potasyum bileşiğidir. Güherçile olarak da bilinen bileşik doğal hâlde kayaçlarda ve mağaralarda oluşan beyaz renkli kabuksu yapıda bulunur.

1. Potasyum Nitratın Özellikleri

Çözelti hâlindeki sodyum nitrat ve potasyum klorür karışımının çifte ayrışması sonunda elde edilir. Kaynar hâldeki çözeltilerin karışımından çözünürlüğü sıcakta pek fazla değişmeyen sodyum klorür çökelir. Çözünürlüğü daha fazla olan ve çözelti hâlinde kalan potasyum nitrat soğuma sonucunda kristalleşir.

\displaystyle NaN{{O}_{3}}+KCl\to KN{{O}_{3}}\left( cozelti \right)+NaCl\left( k \right)

2. Potasyum Nitratın Kullanım Alanları

***Potasyum nitrat bitkiler için çok önemli iki besin maddesini taşıyan, verim ve kalite artırıcı bir gübre çeşididir.

Advertisement

***Potasyum nitrat odun kömürü tozu (aslında karbon) ve kükürdün yanında, oksitleyici olarak rol oynayan karabarutun üç bileşeninden biridir.

***Potasyum nitrat etkili bir oksitleyicidir. Potasyum içerdiğinden yanma ile leylak renkli bir alev oluşturur. Bu nedenle amatör roket itici yakıtları ile şeker ve potasyum nitrat karışımıyla yapılan duman bombası gibi havai fişeklerde kullanılır.

***Potasyum nitrat hassas dişler için kullanılan bazı diş macununda bulunabilir. Son zamanlarda, hassas dişlerin tedavisi için diş macununda potasyum nitrat kullanımı artmaktadır.


Leave A Reply