Pregabalin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Pregabalin İlaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Pregabalin İlaç yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Pregabalin İlaç neyi tedavi eder?

Pregabalin

Pregabalin

Bu ilaç, diyabet veya zona (herpes zoster) enfeksiyonuna bağlı sinir hasarının neden olduğu ağrıyı tedavi etmek için kullanılır.

Pregabalin Nasıl kullanılır?

Pregabalin almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle bir akşam yemeğinden sonra günde bir kez doktorunuzun önerdiği şekilde ağızdan alın. Tabletleri bütün olarak yutunuz. Bölmeyin, ezmeyin veya çiğnemeyin. Bunu yapmak, tüm ilacı bir kerede serbest bırakarak yan etki riskini artırabilir.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Yan etki riskinizi azaltmak için (baş dönmesi ve uyuşukluk gibi), doktorunuz sizi bu ilaca düşük dozda başlamaya yönlendirebilir ve dozunuzu kademeli olarak artırabilir. Doktorunuzun talimatlarını dikkatlice izleyin.

Advertisement

Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayınız. Bu ilaç aniden kesildiğinde bazı koşullar daha da kötüleşebilir. Ayrıca uyku güçlüğü, mide bulantısı, baş ağrısı ve ishal gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Bu ilaçla tedaviyi bırakırken bu semptomları önlemek için doktorunuz dozunuzu kademeli olarak azaltabilir. Yeni veya kötüleşen semptomları hemen bildirin.

Pek çok kişiye yardımcı olsa da bu ilaç bazen bağımlılığa neden olabilir. Madde kullanım bozukluğunuz varsa bu risk daha yüksek olabilir (aşırı kullanım veya uyuşturucu / alkol bağımlılığı gibi). Bağımlılık riskini azaltmak için bu ilacı aynen reçete edildiği gibi alın. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Durumunuz sürerse veya kötüleşirse doktorunuza söyleyin.

Yan etkiler

Uyuşukluk, baş dönmesi, baş ağrısı, ağız kuruluğu, bulantı, kabızlık ve kilo alımı meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya daha da kötüye giderse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Doktorunuzun size yararının yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiği için bu ilacı reçete ettiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Görme değişiklikleri (bulanık görme gibi), olağandışı kanama / morarma, kas ağrısı / hassasiyet / güçsüzlük (özellikle ateş veya olağandışı yorgunluk), ellerde / bileklerde / ayaklarda şişme gibi ciddi yan etkileriniz varsa derhal doktorunuza bildirin. .

Herhangi bir durum (nöbet, bipolar bozukluk, ağrı gibi) için antikonvülzan alan az sayıda insan, depresyon, intihar düşünceleri / girişimleri veya diğer zihinsel / ruh hali sorunları yaşayabilir. Siz veya aileniz / bakıcınız ruh halinizde, düşüncelerinizde veya depresyon belirtileri, intihar düşünceleri / girişimleri, kendinize zarar verme hakkındaki düşünceler gibi davranışlarınızda olağandışı / ani değişiklikler fark ederseniz derhal doktorunuza bildirin.

Aşağıdakiler dahil çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın: yavaş / sığ solunum.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz, derhal tıbbi yardım alın: kızarıklık, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Önlemler

Pregabalin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle kalp problemleri (kalp yetmezliği gibi), böbrek hastalığı, yüz / dudak / dil / boğazda kaşıntı / şişlik (anjiyoödem) içeren alerjik reaksiyon öyküsü, kişisel veya ailevi bir madde kullanım bozukluğu öyküsü (aşırı uyuşturucu / alkol kullanımı veya bağımlılığı gibi), nefes alma sorunları (KOAH gibi) hakkında bilgi verin.

Bu ilaç başınızı döndürebilir veya uykulu hale getirebilir veya bulanık görmeye neden olabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba sürmeyin, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Ameliyat olmadan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bahsedin.

Yaşlı yetişkinler, bu ilacın yan etkilerine, özellikle yavaş / sığ nefes almaya daha duyarlı olabilir.

Hamilelik sırasında bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Advertisement

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etkiler riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bir ürün: orlistat.

Bu ilaç uyuşukluğa veya solunum problemlerine neden olabilecek başka ürünlerle birlikte alınırsa ciddi yan etki riski (yavaş / sığ solunum, şiddetli uyuşukluk / baş dönmesi gibi) artabilir. Opioid ağrı veya öksürük kesiciler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, marihuana (esrar), uyku veya anksiyete ilaçları (alprazolam, lorazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler (Karisoprodol, siklobenzaprin gibi) veya antihistaminikler (örneğin setirizin, difenhidramin) gibi başka ürünler kullanıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Uyuşukluğa neden olabilecek bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızın (alerji veya öksürük ve soğuk ürünler gibi) üzerindeki etiketleri kontrol edin. Bu ürünlerin güvenli kullanılması için eczacınıza başvurunuz.


Leave A Reply