Preveze Deniz Savaşı Hakkında Bilgi

1
Advertisement

Preveze Deniz Savaşı ne zaman ve kimler arasında gerçekleşmiştir? Preveze Deniz Savaşının nedeni ve sonuçları hakkında bilgi.

Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması ile Andrea Doria komutasındaki Haçlı Donanması arasında Yunanistan’ın batısındaki Preveze Limanı açıklarında yapılan deniz savaşıdır (28 Eylül 1538).

Osmanlıların Akdeniz’deki başarıları üzerine Venedikliler, Cenevizliler, Portekizliler, Papalık ve Malta devletleri bir haçlı donanması hazırlayarak Osmanlıları durdurmak istediler. Cezayir’in Osmanlı Devleti’ne bağlanmasıyla Batı Akdeniz’de üstünlüğü yitiren Almanya İmparatoru Şarlken, Venedik Cumhuriyeti ile bir ittifak yaptıktan sonra Akdeniz’deki adaların geriye alınması için bir haçlı donanması hazırlanmasını kararlaştırdı. Komutanlığı Cenevizli Amiral Andrea Doria‘ya verildi. Düşman donanmasının Preveze’ye baskın yaptığını İstanköy (Kos) Adası’nın açıklarında haber olan Barbaros, Turgut Reis‘i öncü olarak Preveze’ye gönderdi.

40 parça düşman keşif donanmasına rastlayan Turgut Reis, Andrea Doria‘nın Preveze’de bulunduğunu Barbaros Hayrettin Paşa‘ya bildirdi. 25 Eylül 1538’de Haçlı Donanması Korfu’dan güneye hareket ettiğinde, Osmanlı Donanması da kuzeye doğru yönelerek Preveze önlerine geldi. Andrea Doria Osmanlı Donanması’nı Preveze Kalesi önünde ablukaya aldı.Haçlı Donanması 600’den fazla gemi ve 60 bin askere sahipken Osmanlı Donanması 122 gemi ve 20 bin askere sahipti. Osmanlı Donanması’ndaki 166 topa karşılık düşman donanmasında 2.500 top vardı.

28 Eylül sabahı karşıdan esen rüzgar yüzünden Haçlı Donanması’nı izlemeyen Osmanlı Donanması rüzgarın düzelmesiyle birlikte Andrea Doria‘nın karşı saldırısıyla karşılaştı. Savaş kızıştığı sırada rüzgarın yön değiştirerek Osmanlı Donanması’nın bulunduğu yönden esmesi, ağır gemilerden oluşan Haçlı Donanması’nın hareketini sınırladı. Bunun üzerine Andrea Doria ön sırada bulunan kalyonlardan top atışını başlattıysa da güllelerin denize düşmesi üzerine Osmanlı Donanması uzun menzilli toplarla karşı ateşe başladı ve aynı anda saldırıya geçti. Yapılan ilk çarpışmalarda bir Haçlı kalyonu batırıldı, bir kalyon da püskürtüldü. Öndeki gemilerin devre dışı kaldığını gören Andrea Doria, ikinci sıradaki kadırgaları savaşa sokarak Osmanlı Donanması’nı iki ateş arasına almak istedi.

Şiddetli top ateşiyle giriştiği bu saldırıyı Turgut Reis‘in bir karşı çevirme hareketi durdurdu. Haçlı Donanması geriye çekilmek zorunda kaldı. Ortalığın duman ve ateş içinde kaldığı bir sırada Andrea Doria Osmanlı Donanması’nı ikinci kez sarmak istediyse de Barbaros Hayrettin Paşa büyük gemilerin birbirine çarpmalarını sağladıktan sonra Haçlı Donanması’nı yarma harekatına girişti. Osmanlı Donanması’nın uyguladığı çember harekatı kapanmak üzereyken Andrea Doria çekilmelerini buyurduysa da büyük gemilerin ve kalyonların 128 tanesi batırıldı. Bu durumda savaşı sürdüremeyeceğini anlayan Andrea Doria yenilgiyi kabul etmekten ve kaçmaktan başka çare bulamadı.

Advertisement

Osmanlıları Akdenizden çıkarmak için hazırlanan büyük Haçlı Donanması bu savaş sonunda perişan duruma geldi. Osmanlılar yalnızca 100 ölü ve 800 kadar yaralı ve kayıp verirken düşmanların ölü ve yaralı sayısı bu sayının bir hayli üstündeydi. Bu savaştan en büyük zararı Venedikliler gördü ve savaştan hemen sonra Osmanlı İmparatorluğu ile bir antlaşma imzalayarak Mora Yarımadası ve Adriya Denizi kıyılarındaki kaleleri Ege Denizi’ndekilerle birlikte Osmanlılara bıraktılar. Ayrıca 300 bin altın savaş tazminatı verdiler.


1 Yorum

Leave A Reply