Preveze Deniz Zaferi İle İlgili Yazı

0
Advertisement

Preveze Deniz Zaferi ne zaman ve nasıl kazanılmıştır? Preveze Deniz Zaferi’ni anlatan yazı örneği.

prevezePreveze Deniz Zaferi;

Türk deniz kuvvetlerinin Avrupa hristiyanlığına karşı kazandığı en büyük zaferlerden biri de Preveze Zaferi’dir. (27 eylül 1538)

Türk donanmasının ünlü komutanı Barbaros Hayrettin Paşa‘nın birbirini izleyen zaferleri hristiyan Avrupa’da korku uyandırdı. Venedik’in çağrısı ve Papa’nın teşviki ile; Venedik, İspanya, Portekiz, Malta ve Ceneviz gibi Avrupa’nın denizci devletlerinin katıldığı, öteki bazı hristiyan ülkelerin de desteklediği haçlı donanması Türk donanmasına karşı harekete geçti. 600 savaş gemisi, 60.000 asker ve 2.500 toptan oluşan Haçlı Donanmasına Ceneviz Amiral Andrea Doria komuta ediyordu. Türk donanmasında ise 122 gemi ve 20.000 asker vardı.

Haçlı donanması Korfu Adası’ndan hareket ederek, içinde Barbaros’un gemilerinin yattığı Arta (Narda) Körfezi’nin önüne geldi. Böylece 122 gemiden oluşan Türk donanması 600 düşman gemisinin tıkadığı Arta Körfezi’nde kapanıp kalmış bir duruma düştü.

27 Eylül’de körfezden dışarı çıkan Türk donanmasının beklenmedik saldırısı karşısında Haçlı Komutanı Andrea Doria gemilerine yanlış manevra yaptırarak donanmasını tehlikeli bir duruma soktu. Barbaros 40 gemilik bir filoyu Haçlı Donanmasını ikiye ayırmak üzere ileri sürdü. Durumun kötüye gittiğini gören Haçlılar ters yüz ederek Korfu doğrultusunda dümen kırdılar. Düşman gemilerini bir süre kovalayan Türk Donanması Preveze önlerinde demirledi.

Advertisement

Ertesi gün Haçlı Donanmasını yeniden karşısında bulan Barbaros Hayrettin Paşa hilâl biçiminde savaş düzeni aldı. Haçlı Donanması üç saf şeklinde dizildi. Barbaros’un saldırı emri üzerine ön safdaki büyük düşman gemileri tahrip edildi. Andrea Doria’nın Türk Donanmasını iki ateş arasına almak planı Turgut Reis tarafından bozuldu ve düşman safları ikiye ayrıldı.

Sabah saat 10’dan ikindi vakti 15’e kadar 5 saat süren Preveze Deniz Savaşı’nda 128 gemisini yitiren Andrea Doria çekilmek zorunda kaldı. Kaçan Haçlı Donanmasının peşine düşen Türk Donanması, izleme hareketini gece karanlığına kadar sürdürdü.

Preveze Zaferi Osmanlı Devleti’ni Akdeniz’de en büyük deniz gücü durumuna getirdi.


Leave A Reply