Prilosec İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Prilosec ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Prilosecin yan etkileri, bağımlılık yapması ve kullanım şekli nasıldır? Prilosec neyi tedavi eder?

Prilosec

Prilosec

Kullanımları

Omeprazol, bazı mide ve yemek borusu problemlerini (asit reflü, ülserler gibi) tedavi etmek için kullanılır. Midenizin yaptığı asit miktarını azaltarak çalışır. Mide ekşimesi, yutma güçlüğü ve sürekli öksürük gibi semptomları hafifletir. Bu ilaç mide ve yemek borusunda asit hasarını iyileştirmeye yardımcı olur, ülserleri önlemeye yardımcı olur ve yemek borusu kanserini önlemeye yardımcı olabilir. Omeprazol, proton pompası inhibitörleri (PPI) olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir.

Bu ilaç mide ekşimesini tedavi etmek için kullanılır (haftada 2 veya daha fazla gün). Tam etkiye sahip olmak 1 ila 4 gün sürebileceğinden, bu ürünler mide ekşimesini hemen gidermez.

Prilosec Kapsülü, Gecikmeli Salınım (Enterik Kaplamalı) (Kapsül, Gecikmeli (E.C.)) nasıl kullanılır?

Omeprazol almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Bu ilacı, genellikle yemeklerden önce, genellikle günde bir kez, doktorunuzun yönlendirdiği şekilde ağızdan alın. Ürün paketindeki tüm talimatları izleyin. Doz ve tedavi süresi tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklarda dozaj ayrıca ağırlığa da bağlıdır. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı yönlendirilenden daha sık almayın. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı ezmeyin, kırmayın veya çiğneyin. Kapsülleri bütün olarak yutun. Kapsülü yutmada sorun yaşıyorsanız, kapatılmamışsa kapsülü açabilir ve içindekileri bir kaşık yumuşak, serin elma suyuna dikkatlice serpebilirsiniz. Tüm karışımı çiğnemeden hemen yutun. Daha sonra tüm dozu yuttuğunuzdan emin olmak için bir bardak soğuk su için. Karışımı daha sonra kullanmak üzere önceden hazırlamayın. Bunu yapmak ilacı yok edebilir.

Advertisement

Gerekirse, bu ilaçla birlikte antasitler de alınabilir. Ayrıca sükralfat alıyorsanız, sukralfattan en az 30 dakika önce omeprazol alın.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın. Daha iyi hissediyor olsanız bile, bu ilacı öngörülen tedavi süresi boyunca almaya devam edin. Reçetesiz satılan ürünle kendi kendine tedavi ediyorsanız, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe 14 günden fazla almayın.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin. Yan etki riski zamanla artar. Bu ilacı ne kadar süre almanız gerektiğini doktorunuza sorun. Ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız, hemen tıbbi yardım alın.

Yan etkiler

Baş ağrısı veya karın ağrısı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuz sizi bu ürünü kullanmaya yönlendirdiyse, size yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: düşük magnezyum kan seviyesinin belirtileri (alışılmadık derecede hızlı / yavaş / düzensiz kalp atışı, kalıcı kas spazmları, nöbetler), lupus belirtileri (burunda döküntü ve yanaklar, yeni veya kötüleşen eklem ağrısı).

Advertisement

Bu ilaç nadiren bir tür bakteri nedeniyle ciddi bir bağırsak durumuna (Clostridium difficile ile ilişkili ishal) neden olabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, anti-ishal veya opioid ilaçları kullanmayın, çünkü bu ürünler onları daha da kötüleştirebilir. Gelişirse derhal doktorunuza söyleyin: sürekli ishal, karın veya mide ağrısı / kramp, ateş, dışkıda kan / mukus.

Nadiren, proton pompası inhibitörleri (omeprazol gibi) B-12 vitamini eksikliğine neden olmuştur. Her gün uzun bir süre (3 yıl veya daha uzun) alınırsa risk artar. B-12 vitamini eksikliği belirtileri (olağandışı güçsüzlük, boğaz dili veya ellerin / ayakların uyuşması / karıncalanması gibi) gelişirse derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı, böbrek problemleri belirtileri (değişiklik gibi) idrar miktarında).

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Omeprazol almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya benzer ilaçlara (örneğin esomeprazol, lansoprazol, pantoprazol); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza, özellikle karaciğer hastalığı, lupus gibi tıbbi geçmişinizi söyleyin.

Bazı semptomlar aslında daha ciddi bir durumun belirtileri olabilir. Varsa hemen tıbbi yardım alın: baş dönmesi / terleme / baş dönmesi, göğüs / çene / kol / omuz ağrısı (özellikle nefes darlığı, olağandışı terleme ile), açıklanamayan kilo kaybı.

Buna ek olarak, bu ilaçla kendi kendine tedavi etmeden önce, ciddi bir durumun bu belirtilerinden herhangi birine sahipseniz hemen tıbbi yardım alın: sorun / ağrı yutma yiyecekleri, kanlı kusma, kahve telvesi gibi görünen kusma, kanlı / siyah dışkı, 3 aydan fazla mide ekşimesi, sık göğüs ağrısı, sık hırıltılı solunum (özellikle mide ekşimesi ile), bulantı / kusma, mide ağrısı.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Proton pompa inhibitörleri (omeprazol gibi), özellikle uzun kullanımda, yüksek dozlarda ve yaşlı erişkinlerde kemik kırığı riskinizi artırabilir. Kalsiyum (kalsiyum sitrat gibi) ve D vitamini takviyeleri almak gibi kemik kaybını / kırığı önlemenin yolları hakkında doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kemik kaybı ve kırıklara ve Clostridium difficile enfeksiyonuna daha duyarlı olabilir.

Advertisement

Çocuklar bu ilacın yan etkilerine, özellikle ateş, öksürük ve burun / boğaz / hava yollarının enfeksiyonlarına daha duyarlı olabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emziren bir bebek üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: silostazol, klopidogrel, metotreksat (özellikle yüksek dozda tedavi), rifampin, St John’s wort.

Bazı ürünler mide asidine ihtiyaç duyar, böylece vücut onları düzgün bir şekilde emebilir. Omeprazol mide asidini azaltır, bu nedenle bu ürünlerin ne kadar iyi çalıştığını değiştirebilir. Etkilenen bazı ürünler arasında diğerlerinin yanı sıra atazanavir, erlotinib, nelfinavir, pazopanib, rilpivirin, bazı azol antifungalleri (itrakonazol, ketokonazol, posakonazol) bulunur.

Omeprazol, esomeprazole çok benzer. Omeprazol kullanırken esomeprazol içeren herhangi bir ilaç kullanmayın.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply