Primatlar Hakkında Bilgi

0

Primatlar nelerdir? Primatların özellikleri, yaşam şekilleri nasıldır? Primatlar hakkında bilgi.

primatlarPrimatlar;

Primat, insanların da dâhil olduğu memeli grubuna verilen isimdir. Maymunlar, şempanzeler ve nadir bulunan Madagaskar lemuru, Afrika pottosu ve Asya lorisleri gibi türler de bu gruptadır.

İnsanlar dışında birçok primat, tropikal ormanlarda yaşar. Ağaçlara tırmandıklarında, el ve ayak parmaklarıyla dallara tutunurlar. Birçoğunda elin kenarında ve ayağın altında daha büyük parmaklar vardır. Bu da birçoğunun nesneleri kolayca koparmalarını, hem el hem de ayaklarıyla tutabilmelerini sağlar.

Görme duyusu primatların en önemli duyulandır. Gözleri yüzlerinin ön kısmındadır ve her iki gözle birden bakarlar. Buna ikili görüş adı verilir ve primatların mesafeleri doğru tayin edebilmelerini sağlar. Bu yetenek daldan dala atladıklarında oldukça önemlidir. Koklama duyuları gelişmiş değildir, çünkü büyük bir burun görme mesafelerini daraltabilir.

Primatların çoğu aile hâlinde yaşayan sosyal varlıklardır. Büyük bir beyinleri vardır ve diğer bütün hayvanlardan daha akıllıdırlar.

Genellikle primat anneler, bir seferde tek bir bebeğe sahip olurlar. Bebeğe genelde anne bakar ve bebek, grubun diğer üyeleriyle de oynayarak zaman geçirir.

Primatların çoğunun uzun kuyrukları vardır. Kuyruklarını genel olarak dengelerini sağlamak için kullanırlar. Güney Amerika maymunları ekstra bir el gibi kullanabildikleri tutucu kuyruklara sahiptirler. Kuyruksuz maymunlar gibi insanların da kuyrukları yoktur.


Leave A Reply