Prison Break 4. Sezon Bölüm Özetleri (1 ile 8 Bölüm Arası Özetleri)

0
Advertisement

Efsane dizi Prison Break’in 4. Sezonun bölümlerinin özetlerini oku. Prison Break 4. Sezon 1 ile 8. bölümlere kadar olan bölümlerin özetleri.

4. Sezon 1. Bölüm: Scylla

3. sezonun finalinde arabaya atlayıp Susan, Whistler ve Mahone’nun peşine düşen Michael soluğu Los Angeles’ta almıştır. Susan ve Whistler ise şirketin çok önemli bilgilerini içeren digital belliği almak için bir davete katılırlar ve tam bu sırada Michael onları bulur ve silahını onlara doğrultur. Michael’ın tek istediği ise Sara’nın hayatta olup olmadığını öğrenmektir. Susan, Sara’nın hayatta olduğunu söyler. Whistler ve Michael bu esnada silahlarını birbirlerine çekerler. Fakat, Sara’nın nerede olduğu hakkındaki bilgiyi sadece Whistler bilmektedir. Michael, dediklerine inanır ve gitmelerine izin verir.
Daha sonra Susan, digital belleği patronlarına vermek için buluşma yerine gelir fakat bellek daha önceden Whistler tarafından hayatlarını güvenceye almak adına kopyalanmıştır. Durumun farkına varan patron, Susan’nın bu işte başarısız olduğunu ve ölümden başka seçeneğini olmadığını söyler ve yeni adamına diğer bir deyişle tetikçisine Susan’ı öldür emrini verir.

Sara’nın peşine düşen Michael önce Mahone ile temase geçer fakat Mahone, Michael’ı Whistler’a yönlendirir. Whistler, Sara’nın son kez Chicago’da görüldüğü bilgisi verir ve kendisine şirket çökertmek istediği ve bir planın olduğu söylediği anda şirketin yeni tetikçisi Whistler’ı vurarak öldürür.

Lincoln, L.J. ve Sofia Panama’da rahat bir hayat sürmektedir fakat Lincoln birden pazar alanında bir adam tarafından takip edildiğinin farkına varır ve bu adamla kavga eder bu esnada adamın elindeki silah ateş alır ve adam vurulur. Olay yerinin yakınında olan polisler Lincoln’u tutuklarlar.

Sucre ve Bellick, SONA’dan bir yolla da olsa kurtulmuşlardır ve kendilerini sınır yakınlarındaki bir yerde bulurlar. Sucre’nin ilk merak ettiği Maria Cruz’dur, yeni doğmuş bebeğini görmek için hastaneye gider fakat daha evvelden ihbar olduğu için Sucre ve Bellick hastane çıkışında yakalanırlar.

Whistler’sız ve Susan’sız kalan Mahone ise ailesine görmek için evine gider fakat şirket’in tetikçisi daha evvelden gelip Mahone’nun eşini ve çocuğunu öldürmüştür.

Advertisement

T-Bag ise paralarıyla birlikte sefa sürmektedir ve artık Panama’yı terketmesi gerekmektedir. Ayrıca, Whistler’ın kuşlar üzerine olan el kitapçığının ne kadar önemli olduğunu bilmektedir. Bu yüzden kendine bir uçak ayarlar fakat işler sanıldığı gibi gitmez T-Bag elindeki paralardan olur ve uçsuz bucaksız bir yerde hırpalamış bir şekilde bırakılır.

Michael, Sara’nın yerini bilen Bruce Bennett telefon kulubesinden telefon açar fakat bu sefer de Whistler ölümünün şüphesiyle göz altına alınır. Bu sıra olayı araştıran FBI ajanı Don Self, Michael’a 15 yıl hapse girme istemlerinin olduğunu belirtir ve eğer kendileriyle iş birliğinde olursa çok bir cezayla kurtulabileceğini belirtir. Bu sırada, Lincoln de aynı yere getirilir. Fakat, Bruce Benett kefaletlerini ödeyerek onları kurtarır. Sara’nın yanın götürür. Nihayetinde, Michael ve Sara birbirlerini görürler ve sarırlar.

Daha sonra hem birlikte şirketi çökertmek ve yok etmek için FBI ajanı Don Self ile uzlaşmayı kabul ederler. Böylelikle, Michael liderliğinde Sara, Lincoln, Sucre, Bellick ve Mahone şirketi çökertmek yeniden bir araya gelir ve yola koyulurlar

4. Sezon 2. Bölüm: Breaking & Entering

Şirketi çökertmek için bir araya gelen Michael liderliğindeki takım hız kesmeden Don Self’in yardımıyla çalışmalara başlar. Don Self firar konusunda takıma pek güvenmemektedir dolayısıyla buna önlem olarak onlara takmaları için GPS’li bileklikler verir. Öte yandan general ise Michael ve Lincoln’ün ölüm emrini verir. Don Self takımı her türlü ihtiyacın temin edildiği bir depoya götürür. Depoda, Self onları Roland adında bir bilgisayar uzmanıyla tanıştırır ve Roland da takıma dahil olur. T-bag ise Meksika çölünde Whistler ‘ın kitabını çözmeye çalışırken görülür.
Mahone’un yardımıyla onları Scylla’ya götürecek olan kartçının şöförü bulunur ve takip edilerek Scylla’nın içinde korunduğu ev bulunur. Ev için çok büyük güvenlik önlemleri alınmıştır. Eve girmek neredeyse imkansızdır onun yerine takım evde olan birisine kart kopyalayıcısını vermeyi düşünür. Bu noktada ise görev Sara’nındr. Sara durakta beklerken evin hizmetçisinin yanına yaklaşır ve kart kopyalayıcısını çantasına bırakır. Daha sonra alarm şirketinden arıyormuş gibi hizmetçiyle konuşan Michael evin içinde karta yaklaşana dek kadını yönlendirir. Sonunda kart kopyalanır fakat kadın çantasında kart kopyalacısını görünce patronunun sanarak eve bırakır.

Şimdi ise aleti geri alabilmek için eve girmeleri de gerekmektedir. Lincoln ve Sucre alarmı çalıştırarak dikkatleri dağıtırken Michael ile Mahone eve girerek kartı alırlar. Öte yandan general’in adamı, Michael ve Lincoln’e ulaşmak için Bruce Bennet’i bulur ve ve bayıltarak yerilerini öğrenmeye çalışır.

T-bag ise şehir merkezine giderek Whistler’a ait bir dolap bulur ve dolaptaki paketi alır. Pakettekiler ise Whistler için hazırlanmış yeni kimlik ve iş bilgileridir. T-bag, Whistler’ın yerine geçmeye hazırlanmaktadır.

Advertisement

Roland, kopyalanan artı açmak ister fakat kartın tek parça değil daha 5 parçası olduğu anlaşılır. Geriye kalan 5 parçayı 5 ayrı taşıyıcıdan kopyalayıp birleştirmeleri gerekmektedir.

Bu arada Gretchen hala hayattadır fakat işkence görmektedir. Ve bölümün final sahnesi ise Mıchael’in burnunun kanamasıyla biter. Bu sahne ise önümüzdeki bölümlerde Michael’ın sağlık durumunun tehlikeye gireceği mesajı verilmektedir

4. Sezon 3. Bölüm: Shut Down

Bu bölümde ekip diğer parçayı bulmak için işe koyulur. Daha önceki kartın sahibinin PDA’sından aldıkları bazı şifreli bilgileri çözerek diğer kart sahibine ulaşmaya çalışırlar. T-bag’li bölümler kısa kısa aralara serpiştirilmiş. Böylece çift taraflı bir bulmacaya dönüşmüş dizi. Şirketin baskısıyla operasyona son verildi ama son anda Scoffield’in çektiği video yine paçalarını kurtardı. Bruce Bennett karakterine de bu bölümle veda ettik.

4. Sezon 4. Bölüm: Eagles & Angels

Bir önceki bölümde ilk kartı ele geçiren ekip bu sefer ikinci kartın peşine düşer. Bu defa kart Erol Tabak adlı Türk konsolosunun karısındadır. İsmi Lisa Tabak. Dizinin bu bölümüne de adını veren Eagles and Angels* yani Kartallar ve Melekler adında bir hayır kurumu Lisa Tabak onuruna davet veriyor. Ekip de yanında taşıdığı karta yaklaşarak bilgileri kopyalamaya çalışıyor. Sara Tancredi Bruce Bennett’in ölümü ile kendisini suçluyor. Bir bara gidiyor ancak burada da kartını çaldırıyor. Bu kart kullanılınca da şirket Sara’nın yerini buluyor. Dizinin finali de zenci kiralik katil Sara’nın peşindeyken yapılıyor. Her şey 5.bölüme kalıyor.

4. Sezon 5. Bölüm: Safe & Sound

Bu bölümde bir kaç önemli gelişme oldu. T-bag kuş kitabının üzerine çay damlamasıyla aslında kitapta farklı işaret/şifrelerin olduğunu fark ediyor. Sucre ve Bellick Gate’e gidip T-bag’i soruyorlar. Sekreter tanımadığını söylüyor.Ardından sekreter T-bag’in yanına gidip onu ihbar etmemesi karşılığında pazarlık yapıyor. Ekibin bu bölümde peşine düştüğü kişi Hazine Müdürü. Kartı kasasında saklayan müdürün kasasını açmak için Donald Self’den yardım istiyorlar. Bu sırada Mahone da çocuğunun katilini bulmak için araştırmalara başlıyor ve de buluyor. Gretchen kilitli tutulduğu yerden kaçmayı başarıyor ve final olarak da şirket Donald Self’in kendilerini araştırdığını farkediyor.

4. Sezon 6. Bölüm: Blow Out

Bu bölümde diğer kartın peşine düşen ekip. İlginç bir yöntem deniyor. At yarışı izlemeye giden kart sahibinin bahis yaptığı atın çıkış yapacağı kapıya yerleştirdikleri bir cihazla geç çıkış yapmasına sebep oluyorlar. Kart taşıyıcısı da hipodrom müdürünün yanına gidip şikayetçi oluyor. Tabi daha önceden oraya da gerekli cihazı yerleştirmiş oluyorlar. Yalnız Mahone cihazı geri almaya gidince yakalanıyor ve hapse atılıyor. Donald Self karakola gidip Mahone’un eşyalarını alabiliyor ancak onu hapisten çıkartamıyor. Bunun üzerine ekip bir anlık tereddüt yaşasa da Mahone’u kurtarmaya gidiyor. Bu arada şirketten Andy’nin T-bag hakkında şüpheleri artıyor. Sonunda T-bag Gate’den kaçmak zorunda kalıyor. Finalde ise Gretchen T-bag ile karşılaşıyor.

4. Sezon 7. Bölüm: Five the Hard Way

Önceki bölümde Gretchen T-Bag’i yakalmıştı. Bu bölümde ondan istediği bilgiyi almaya çalışıyor ve sonunda da işe birlikte devam ediyorlar. Ekip ise Vegas’a gidiyor ve burada kartın peşine düşüyor. Bu sırada Gretchen de T-Bag’i Gate’de rahatsız eden elemanı yakalayıp öldürüyor. Vegas’da her şey yolunda giderken japon eleman açgözlülük yapıp kartın kopyalandığı aletle kumar oynamaya çalışıyor ve yakalanıyor. Artık bu herife ne yapsalar azdır 🙂 . Bölümde Sara da Scoffield’ın hastalığını öğreniyor. Linc ve Michael’ın annesi de aynı hastalıktan 31 yaşında ölmüştü. Scoffield de şu an 31 yaşında. Tabi Michael hastalığını inkar ediyor. Bölümün finali ise Gretchen’in Michael ile konuşmasıyla son buluyor.

4. Sezon 8. Bölüm: The Price

Bu bölüm Linc’in geçmişine giderek başlıyor. Bölümün ilerleyen dakikalarında da neden böyle bir başlangıç yapıldığını anlıyoruz. Generalin arabasına başka bir arabayla çarparak ekip kartı almayı planlıyor. Yalnız bölüme adını veren “Price” (Fiyat) kelimesi ise tam yerinde kullanılmış. Japon eleman (Roland) yine rahat durmuyor ve Generalin suikastçisine (Wyatt) Linc ve Michael’i verirse ne kadar ödeyeceklerine dair bir mesaj gönderiyor. Wyatt önce Roland’a inanmıyor. Bunun üzerine de Roland generale suikast yapılacağını söylüyor ve yeri belirtiyor. Wyatt da generali uyarıp olay yerine gidiyor. Ekip başarısız oluyor. Wyatt Sucre’yi yaralıyor. Michael Roland’ın ihanet ettiğini anlıyor ve laptopun içine koyduğu gps çipi ile Roland’ı takip ediyor. Roland Wyatt ile buluşuyor ama beklediği gibi karşılanmıyor. Wyatt Roland’ı öldürüyor. Ekip de Wyatt’ı yakalıyor. Bölüm de bu şekilde bitiyor. Bu bölümde ayrıca Sara Gretchen ile yüzleşiyor. Gretchen plastik bir kablo ile Sara’ya; yaptığı işkencenin intikamını alabileceğini söylüyor ama Sara, Gretchen’e işkence yapmıyor..


Leave A Reply