Psykhe Hakkında Bilgi

0

Antik Yunan mitolojisinde Aşk tanrısı Eros’un eşi olan ve ruhun ölümsüzlüğünü sembolize eden Psykhe hakkında genel bilgilerin verildiği yazımız.

psykheEski Yunan mitolojisinde Aşk Tanrısı Eros(Kupidon)’un eşidir, ruhun ölümsüzlüğünü temsil eder. Kelebek gibi kanatları vardı, kelebeğe benzemesi bakımından da, durmadan başkalaşım geçirdiği için, ölümsüzdü.

Advertisement

Efsaneye göre bir kralın kızı olan Psykhe o kadar güzeldi ki Aphrodite onu kıskandı, ortadan kaldırmaya karar verdi. Yalnız, Aphrodite’nin oğlu Kupidon, gizliden gizliye Psykhe’ yi seviyordu. Onu alarak, karanlıkta, sihirli sarayına götürdü. Yalnız, kıza bir şart koştu. Birbirlerinin yüzünü görmeyeceklerdi. Kupidon sevgilisinin yanına ancak geceleri gidiyordu. Çünkü birbirlerinin yüzünü görmeye teşebbüs etmedikleri müddetçe aşklarının sonsuz olacağına inanmıştı. Yalnız, Psykhe’nin kız kardeşleri onun aklını çeldiler, ona geceleri karanlıkta gelen sevgilisinin korkunç bir canavar olduğunu söylediler. Bunun üzerine, Psykhe, bir gece ışık yakarak sevgilisine baktı, onun güzel bir delikanlı olduğunu gördü. Bu arada elindeki lambadan bir damla yağ yüzüne akınca, Kupidon birden uyandı, hemen oradan kaçtı. Onunla birlikte sihirli saray da ortadan kayboldu.

Bu olaydan sonra Psykhe çok zor günler geçirir. En sonunda, Zeus’un araya girmesiyle, Aphrodite yaptıklarına pişman olur, bir daha Psykhe’yi kıskanmayacağına söz verir. Böylece, ölümsüzlüğe kavuşan Psykhe, Kupidon’la evlenir, mutlu bir hayat yaşarlar.

Bu efsane sonradan resimde, heykelde, edebiyatta birçok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur.

Advertisement


Leave A Reply