Publius Cornelius Scipio (Afrikalı Scipio) Kimdir? Romalı Asker ve Devlet Adamı

0
Advertisement

Publius Cornelius Scipio Kimdir? Romalı asker ve devlet adamı Publius Cornelius Scipio hayatı, biyografisi, Afrikalı Scipio hakkında bilgi.

Publius Cornelius Scipio (Afrikalı Scipio)

Kaynak: wikipedia.org

Publius Cornelius Scipio; Romalı asker ve devlet adamıdır. (Roma İÖ 236-Campania/Liternum İÖ 184). Publius Cornelius Scipio’nun oğludur. Babasının komutasında Ticinus (Ticino) Savaşı’na katıldı. İÖ 216’da askeri tribün olarak Cannae Savaşı’nda bulundu. İÖ 213’te sivil yaşama döndü. İÖ 211’de babası ve amcasının İspanya’da Kartacalılarla yaptıkları savaşta ölmeleri üzerine gönderilen yardım birliklerinin komutanlığına getirildi.

İÖ 209’da Kartacalıların İtalya’da bulunan Hannibal’e yardım etmelerini önlemek ve İspanya’yı denetim altına almak için Yeni Kartaca’ya karşı saldırı düzenleyerek kenti aldı. İÖ 208’de Hannial’in küçük kardeşi Hansdubal’i yenilgiye uğrattıysa da onun İtalya’da Hannibal ile birleşmesine engel olamadıysa da Güney İspanya’yı fethetti. İÖ 206’da Roma’ya döndü, bir yıl sonra konsül seçildi. Hannibal’i yenilgiye uğratmak için doğrudan Kartaca’ya saldırması gerektiğine inanarak gönüllü İtalyanlardan bir ordu oluşturdu. İÖ 204’te Afrika kıyılarına çıkarak Utica’yı kuşattı. Kartacalılar ve müttefiklerini yenilgiye uğratarak Tunus’u alması üzerine Kartacalılar barış için girişimlerde bulundular. Bunun üzerine ateşkes ilan etti. Hannibal’in İÖ 202’de Afrika’ya geri dönmesi, çarpışmaların yeniden başlamasına neden oldu. Zama’da Hannibal’in orduları yenilgiye uğrattı. Bu savaştan sonra Africanus (Afrikalı) unvanını aldı, Kartaca ile barış yapmayı kabul etti. İÖ 201’de Roma’ya döndü. İÖ 199’da Senato başkanlığına, İÖ 194’te de ikinci kez konsüllüğe seçildi. İÖ 193’te Zama zaferinin kazanılmasına katkıları nedeniyle Roma’nın koruması altında bulunan Numidya prensi Masinissa’nın Kartaca ile arası açılınca diplomatik diplomatik ilişkileri düzenlemek için Afrika’ya gönderildi.

İÖ 190’da legate (komutan yardımcısı) sıfatıyla, Asya konsüllüğüne seçilmiş olan kardeşi Lucus ile birlikte Yunanistan’a karşı saldırı düzenleyerek Seleukos Kralı III. Antiokhos’un üzerine gönderildi. Kazanılan zafere karşın oldukça hafif koşulları olan bir barış anlaşması hazırlayınca, Yaşlı Canto’nun başını çektiği karşıtlarınca, kardeşiyle birlikte III. Antiokhos’tan rüşvet almakla suçlandı. Suçsuzluğunu kanıtlamasına karşın İÖ 184’te Liternum’daki malikanesine çekilerek kamu hizmetlerinden ayrıldı.

Scipio’nun anılarını Yunanca yazdığı söyleniyor, ancak büyük oğlu ve adaşı (Scipio Aemilianus’un üvey babası) tarafından yazılan tarih ve Plutarch’ın Hayatı ile birlikte bunlar kayboldu (belki de yok edildi) . Sonuç olarak, hayatının, özellikle çocukluğunun ve gençliğinin çağdaş anlatımları neredeyse yok. Plutarch’ın Scipio’nun hayatıyla ilgili çok daha sonra yazdığı açıklaması bile kayboldu.

Geriye kalan, Appian ve Cassius Dio’nun hayatta kalan geçmişleri ve Valerius Maximus’taki tuhaf anekdot ile desteklenen Polybius’taki yaptıklarının, Livy’s Histories (özel hayatı hakkında çok az şey söyleyen) hikayeleridir . Polybius, yaş ve bağlantılar açısından Scipio Africanus’a en yakın olanıydı, ancak anlatısı, Scipio’nun yakın akrabalarıyla olan dostluğu ve Africanus hakkındaki bilgilerinin birincil kaynağının en yakın arkadaşlarından biri olan Gaius Laelius’tan gelmesi nedeniyle önyargılı olabilir .

Advertisement

Leave A Reply