Ralph Vaughan Williams Kimdir?

0
Advertisement

Ralph Vaughan Williams Kimdir? Ünlü İngiliz bestecisi Ralph Vaughan Williams hayatı ve eserleri ile ilgili olarak kısaca bilgi veren sayfamız.

Ralph Vaughan Williams Kimdir?

Ralph Vaughan Williams (12 Ekim 1872, Down Ampney, Birleşik Krallık – 26 Ağustos 1958, Londra, Birleşik Krallık)

İngiliz bestecisidir. Krallık Müzik Koleji’nde Parry ve Stanford’un öğrencisi olarak eğitim görmüş, Almanya’da Max Bruch’tan ders almıştır. Genç yaşında İngiliz halk müziğiyle ilgilenmiş, bu konuda araştırmalar yapmış, eski ingiliz halk müziğinin birçok örneklerini unutulmaktan kurtarmıştır. Kendi müziği de bu kaynaktan beslenmiştir. Bestecilik tekniğini yeterli görmeyip Fransa’ya gitmiş, Ravel’den ders almış, Krallık Müzik Kolejinde öğretmenlik yapmıştır. Başlıca yapıtları: 9 senfoni, «Tallis’in Bir Teması Üzerine Fantasia», «Greenleeves Üzerine Fantasia» viyola solo ve korolu orkestra için «Flos Campi», «Hugh The Drover» ve «Riders to the Sea» adlı operalar.


SENFONİ «Re minör» No. 8

İlk yorumu: 1958 Londra.
Geçmişin büyük senfonicileri gibi bu türde dokuz örnek veren bestecinin bu yapıtında belirli bir program yoktur. Müzik yazarı Frank Howes’un yapıt çevresindeki yargısı şöyle: «Bestecinin orkestraya bir sihirbaz kutusuymuş gibi yaklaşımı…» Başka bir yazar Colin Mason’un düşünü de şu: «Bestecinin en çarpıcı, en uygar, en evrensel sayfalarını içeren verimi…»

Senfoninin bölümleri şöyle: «Fantasia», «Şakalı Marş», «Cavatina» ve «Toccata». Birinci bölüm bir tema’nın yedi çeşitlemesi. «İkinci bölüm» «Şakalı Marş» yalnızca nefes çalgılarını, «üçüncü bölüm» «Şarkı»da yalnız yaylı çalgıları kullanmış sanatçı. Üç gong vuruşuyla biten olağanüstü genç atmosferli «Toccata»da tenkitçi Michaael Kennedy Giuseppe Verdi’nin 80 yaşında bestelediği «Falstaff» adlı gülünçlü operasındaki ruhu buluyor.

Advertisement

Leave A Reply