Ramalho Ortigão Kimdir?

0
Advertisement

Ramalho Ortigão kimdir ve ne yapmıştır? Ramalho Ortigão hayatı, biyografisi, yazarlık kariyeri ve eserleri hakkında bilgi.

Ramalho Ortigão

Ramalho Ortigão

Ramalho Ortigão Kimdir?

Ramalho Ortigão; (d. 24 Kasım 1836, Porto – ö. 27 Eylül 1915, Lizbon, Portekiz), Portekizli gazeteci ve deneme yazarıdır.

1855’te Fransızca öğretmeni ve Jornal do Porto adlı gazetede makale yazarı olarak çalışmaya başladı. 1868’de Kraliyet Bilimler Akademisi’nde görev almak üzere Lizbon’a gitti. Lizbon’da gazetelere yazmayı sürdürdü; Antero de Quental, Oliveira Martins, Eça de Oueiros gibi ilerici aydın ve yazarlarla tanıştı. 1871’de Queiros’la birlikte As Farpas adlı yergi dergisini çıkarmaya başladı. Oueiros’un 1872’nin sonunda ülkeden ayrılması üzerine 1888’e değin dergiyi tek başına çıkardı. Onun yönetiminde As Farpas gittikçe daha az yergici ve daha çok. didaktik bir dergi oldu. İnsancıllık, olguculuk, estetik gerçekçilik öğretileri ile beden sağlığını savunan bir yayına dönüştü.

Ramalho Ortigão yaşamı boyunca dünyayı dolaştı. En önemli yapıtı sayılabilecek A Holanda’ da (1885; Hollanda) Hollandalıların yaşam biçimini ve başarılarını övdü, onları Portekizlilere örnek gösterdi. Yaşı ilerledikçe tutucu siyasal görüşleri benimsedi. 1910’da monarşinin yıkılıp cumhuriyetin kurulmasını protesto ederek Ajuda Kraliyet Kütüphanesi yöneticiliği ve Kraliyet Bilimler Akademisi müdürlüğü görevlerinden çekildi. Toplu yapıdan 1943-49 arasında 39 cilt olarak yayımlandı.


Leave A Reply