Rashi Kimdir?

0
Advertisement

Rashi kimdir. rashi hakkında kısa bilgilendirme. Musevilik adına Talmud ve Tanah yorumlarını yapmış olan rashi hakkında

Gerçek adı Rabbi Shlomo Yitzhaki dir. Kısa ismi Rashi (22 Şubat 1040 – 13 Temmuz 1105) yahudi din bilginidir. Talmud ve Tanah’ın ilk kapsamlı yorumu yapan Fransız haham.

Rashi

Talmud üzerinde yapmış olduğu yorumlar 1520 yılından bu yana Daniel Bomberg tarafından yapılan ilk baskıdan bu yana tüm Talmud baskılarında yer almıştır. Tanah üzerine yaptığı yorumu – özellikle Chumash (“Musa’nın Beş Kitabı”) üzerine yaptığı yorumu – her seviyedeki Musevi öğrenciler için vazgeçilmez bir kaynak olarak hep kalmıştır.

Rashi Kimdir?Metinlerin temel anlamını muhafaza ederek, kısa ve açıklayıcı bir şekilde yorumlamasıyla meşhurdur. Bu özelliğiyle hem yeni başlayanlara, hem de ileri seviyedeki okuyuculara ve akademisyenlere hitap etmiştir. Talmud ve Tevrat‘ın hemen hemen tüm basılı versiyonlarında yorumlarına rastlanır ve gerek göz atanlara, gerekse ciddi anlamda Musevilik hakkında çalışma yapanlara yol gösterici olur.

2006 yılında Musevi Üniversitesi’nin Yahudi Milli ve Üniversite Kütüphanesi’nde Rashi’nin ölümünün 900ncü yılı anısına bir sergi açılmıştır. Rashi tarafından yazılan nadir eserler ve Rashi ile ilgili eserler sergilenmiştir.

Advertisement

Leave A Reply