Rauf Denktaş Kimdir? Kıbrıs’ın İlk Cumhurbaşkanının Hayatı ve Dönemi

0
Advertisement

Rauf Denktaş Kimdir ve ne yapmıştır? Kıbrıs’ın ilk cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Hayatı, biyografisi, siyasi hayatı ile ilgili bilgi.

Rauf Denktaş

Kaynak: wikipedia.org

Rauf Denktaş

Rauf Denktaş (doğum Kıbrıs 1924 – ölüm Kıbrıs 2012)

İlk ve orta öğrenimini Lefkoşe ve İstanbul’da yaptı. İngiltere’de Lincoln’s Inn’de hukuk öğrenimi gördü. 1940 yılında Kıbrıs Türk İşleri komisyonuna seçildi. İlk Kıbrıs anayasasının hazırlanmasında görevler aldı.

1949 yılında Aydın Hanım ile evlendi.1950 ile 1957 yılları arasında Kıbrıs Başsavcı yardımcısı olarak görevler aldı. Kıbrıs’ta Türkler ve Rumlar arasında çıkan anlaşmasızlıklar ve çatışmalar üzerine Doktor Fazıl Küçük ile birlikte Türklerin önderliğini üstlendi. 1 Ağustos 1958’de EOKA ve ENOSIS’çilere karşı Türk Mukavemet Teşkilatını (TMT) kurdu. Toros kod adı ile TMT’nin bir numaralı ilk mücahidi olarak teşkilat kaydına girdi.

Bağımsız bir Kıbrıs Devletinin oluşturulması için çalıştı. 1959 yılında Zürih ve Londra’da Türkiye İngiltere ve Yunanistan arasında yapılan toplantılara Kıbrıslı Türklerin lideri olarak katıldı. 15 Ağustos 1960’da kurulan bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti’nin başkanlığına seçildi. Kıbrıs Mücahit Örgütü’nün oluşturulmasını sağladı. 1963 yılında kurulan bu cumhuriyet dağışldı ve Rauf Denktaş için zor günler başladı. 1964 Londra Konferansı’ndan sonra Makarios tarafından “istenmeyen adam” ilan edildi. Yeşilada’ya girmesi yasaklandı. Gizlice Erenköy’e çıkarak savaşa katıldı.

31 Ekim 1967’de gizlice Kıbrıs’a girerken Rum güvenlik kuvvetlerince yakalanarak 12 Kasım 1967 tarihine kadar göz altında kaldı. Daha sonra serbest bırakıldı ve Ankara’ya dönmesine izin verildi. 28 Aralık 1967’de oluşturulan Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı oldu. Kıbrıs Hükümeti 13 Nisan 1968’de adaya girmesine izin verince aynı yılın Mayıs Haziran ayları içinde Rum temsilciler meclisi başkanı Glafkos Klerides ile Türk toplumu adına görüşmelerde bulundu. İlerleyen yaşı nedeniyle etkin siyasal yaşamdan çekilen Dr. Fazıl Küçük’ün yerine Türk Toplumuna önderlik yaptı. Temmuz 1974’de Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında kurulan Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin başkanı oldu. İki toplum arasında uzun yıllar yapılan görüşmelerde herhangi bir sonuca varılamayınca 15 Kasım 1983’de Bağımsız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edildi ve Rauf Denktaş da ilk Cumhurbaşkanı seçildi. Mayıs 1985’de halk oyuna sunulan KKTC anayasasının ardından yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda oyların %70 ini alarak yedi yıl için bu göreve ikinci kez seçildi.

Advertisement

Cumhurbaşkanlığı

Kipriyanu ve Şubat 1988’de Başkan seçilen Yorgo Vasiliu ile Kıbrıs sorununun çözümü için BM Genel Sekreteri De Cuellar gözetiminde birçok kez biraraya geldi. Kıbrıs Türklerinin haklı davasına yandaş bulmak amacıyla birçok ülkeye politik ziyaretlerde bulundu. Dış politika konusundaki yoğun eleştiriler üzerine Şubat 1990’da istifa etti. Nisan 1990’da yapılan seçimlerde %67 oranında oy toplayarak yeniden seçilmeyi başardı. Cumhurbaşkanlığı görevini aralıksız olarak 2005 yılına kadar sürdürdü.

17 Nisan 2005’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayan Denktaş, 24 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı makamını ilk defa kendisinden başka bir isim olan Mehmet Ali Talat’a devretti.

Oldukça zorlu bir siyasi yaşamı olan Rauf Denktaş’ın 6 çocuğu oldu. 6 çocuğundan üçünü kaybetti. Aynı zamanda fotoğrafçılığıda çok meraklı olan Rauf Denktaş her gittiği yerde mutlaka fotoğraf çekmesi ile de ünlüydü.

13 Ocak 2012’de yoğun bakımda tutulduğu Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesinde hayatını kaybetti.


Leave A Reply