Refik Halit Karay Edebi Kişiliği

0
Advertisement

Refik Halit Karay’ın kısa biyografisi ve edebi kişiliği ile ilgili bilgiler. Refik Halit Karay’ın eserleri.

Refik Halit KarayYirminci yüzyıl edebiyatımızın en ünlü yazarlarından biridir. 1888’de İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni tamamlamadan ayrıldı. Bir süre sonra Hukuk Fakültesi için açılan sınavları kazanıp kaydolduysa da bu öğrenimini de tamamlamadan ayrıldı.

Refik Halit Karay 1908 yılından sonra gazeteciliğe başladı. Mizah türünde yazılarıyla kısa zamanda kendisini tanıttı. I. Dünya Savaşı içinde, sürgün olarak beş yıl, Sinop’ta, Çorum’da, Ankara’da yaşadı. Bu yıllar içinde Anadolu’yu çok yakından görmüş, incelemiş, tanımıştı. Buralarda edindiği zengin izlenimlerin gücüyle, İstanbul’a dönüşünde, hemen hepsi memleket gerçeklerine dayalı hikayeler yazmaya başladı.

Bu hikayeler Anadolu’nun, Anadolu halkının çeşitli yönlerini, sorunlarını gerçekçi açıdan inceliyordu. Daha sonra Türkiye’nin en çok okunan romancıları arasına girdi. Sayıca epey çok olan bu romanları genellikle fantazi bir türde olmakla birlikte, bunlarda yer yer toplum sorunları, insanların ruhsal yapıları, tutumları da ele alınıp incelenmiştir.

Refik Halit Karay Türkçe’yi temiz, katıksız, tatlı, kıvrak bir biçimde kullanmıştır. Onun edebiyatımızda yer etmesinin en büyük nedeni de dildeki, anlatımdaki rahatlığı, duruluğu, sadeliğidir. Günümüzün Türk edebiyat dilinin oluşup evrimleşmesinde Refik Halit Karay’ın değerli bir payı vardır. “Mensur şiir” denilen türde de güzel eserler vermiştir. 1965’te öldü.

Advertisement

Refik Halit Karay’ın sayısı 40’ı bulan eserlerinden başlıcaları şunlardır:

Hikaye kitapları : Memleket Hikayeleri; Gurbet Hikayeleri.

Romanları : İstanbul’un Bir Yüzü; Sürgün; Bugünün Saraylısı; Nilgün; Karlı Dağdaki Ateş; Kadınlar Tekkesi.

Mensur şiirleri : Bir İçim Su; Bir Avuç Saçma.

Advertisement

Siyasal mizah yazıları : Kirpi’nin Dedikleri; Tanıdıklarım; Ay Peşinde; Sakın Aldanma, İnanma, Kanma; Guguklu Saat.


Leave A Reply