Glenn Curtiss Kimdir? Glenn Curtiss Neyi İcat Etti? Bilime Olan Katkısı Nedir?

0
Advertisement

Glenn Hammond Curtiss kimdir? Glenn Curtiss neyi icat etti? Glenn Curtiss biyografisi, yaşam öyküsü, eserleri ve icatları hakkında bilgiler.

Glenn Curtiss

Kaynak : wikipedia.org

Glenn Hammond Curtiss; (1878-1930), kanatçıkları icat eden Amerikalı havacı ve uçak tasarımcısı. Bu kontrol olmadan modern uçak mümkün olmazdı.

Glenn Curtiss, 21 Mayıs 1878’de Hammondsport, NY’de doğdu. Bisiklet tamircisi olarak çalıştıktan sonra, 1902’de motosiklet motorları yapmak için bir dükkan açtı. 1904’te, ilk zeplin California Arrotu için motoru tasarladı ve yaptı. Bu zeplin başarısı, ABD Ordusu’nun 1 Nolu Zeplin’in motoru için bir sipariş verilmesine yol açtı.

Glenn Curtiss daha sonra havadan ağır uçak tasarlamaya ve inşa etmeye başladı. Temmuz 1908’de Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi uçağı olan June Bug’da yaptığı bir kilometrelik ilk halka açık uçuş için Scientific American ödülünü aldı.

Curtiss daha sonra ilk başarılı deniz uçağı modellerini, duba ve uçan tekneyi yaptı. Ocak 1911’de havalandı ve San Diego, Kaliforniya’da suya indi. 1917’de genişleyen fabrikaları İngiltere, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri için askeri uçaklar üretti. Bunların en ünlüsü, 5.000 eğitim “Jennies” ve NC-4’ün Mayıs 1919’da ilk transatlantik uçuşunu yaptığı Navy-Curtiss tipiydi.

Curtiss ayrıca geri çekilebilir tekerlekli iniş takımı tasarlayarak ilk başarılı amfibi uçakları tasarladı ve üretti. 1922’de uçan bir tekne gövdesi olan ve kuyruk yüzeyleri payandalar üzerinde olan bir planör yaptı. Sadece 150 pound (68 kg) ağırlığındaki bir motorbotun arkasına çekilerek denize indirildi.

Advertisement

Smithsonian Enstitüsü başkanı Charles Walcott ile birlikte çalışan Curtiss, Wright’ları itibarsızlaştırmaya ve güçlü uçuş girişiminde başarısız olan Smithsonian’ın eski başkanı Samuel Langley’in itibarını iyileştirmeye çalıştı. Gizlice, Curtiss, Langley’nin 1903 havaalanını (uçak) kapsamlı bir şekilde modifiye etti ve ardından 1914’te uçabileceğini gösterdi. Buna karşılık, The Smithsonian, “Profesör Samuel P. Langley, sürekli uçuş yapabilen ilk insan taşıyan uçan makineyi tasarlamış ve inşa etmişti” şeklindeki yanlış ifadeyi onayladı. Walcott, Curtiss tarafından değiştirilen uçağın, aldatmayı örtbas etmek için Smithsonian’da sergilenmeden önce orijinal 1903 durumuna iade edilmesini emretti.

Curtiss’in havacılığa en büyük katkısı kanatçıkların icadı ve geliştirilmesiydi. Wright’lar, kanatları bükerek uçağın yanal kontrolünü sağlamanın sınırlı ve çok garip bir yolunu bulmuşlardı. Curtiss, 1911’deki deniz uçağında kanatlardan bağımsız yüzeyler olan kanatçıkları tanıttı, ancak daha sonra bunları genellikle kanatların arka kenarlarına monte etti. Wright’lar, bükülme patentlerinin tüm yanal kontrol araçlarını kapsadığını iddia ettiler, ancak dava, Curtiss’e 5 Aralık 1911’de aileron için bir patent verildiğinde karara bağlandı. Curtiss, 23 Temmuz 1930’da Buffalo, NY’de öldü.


Leave A Reply