Bugünün Saraylısı Kitap Özeti Konusu Karakterleri Yorum Refik Halit Karay

3
Advertisement

Refik Halit Karay’ın Bugünün Saraylısı isimli kitabının konusu, karakterleri, kitap özeti. Bugünün Saraylısı kitabı içeriği, hakkında bilgi.

Bugünün Saraylısı Kitap Özeti

Bugünün Saraylısı

Kitabın Adı:Bugünün Saraylısı
Kitabın Yazarı:Refik Halid Karay

Kitabın Özeti:

İstanbul Gedikpaşa’da Ata efendi, eşi Üftade Hanım, damatları Atıf, oğlu Çetin ve kızları Feride ile yaşamaktadır. Ata Efendi’nin teyzesinin oğlu olan Yaşar’dan bir gün bir mektup gelir. Teyzesinin oğlu olan Yaşar mektubunda ticaret yapmak için uzak diyarlara gideceğini ve bu esnada da kızı Ayşen’e bakmalarını rica etmektedir. Ata efendi bu isteği kabul eder ve Yaşar’ın kızı Ayşen İstanbul’a beklenir. Ayşen İstanbul’a geldiğinde aile tam bir şok yaşarlar. Zira 13-14 yaşlarında kuru çırı bir kız beklerlerken güzeller güzeli bir afet kız gelmiştir evlerine. Ancak giyinişi ve hareketleri ile biraz itici bayağı kalmıştır.

Ayşen’in eve gelmesi ile birlikte evde sinirler gerilmiş ve soğuk rüzgarlar esmeye başlamıştır.

Damatları Atıf çapkın birisi olduğundan huzursuzluk başgöstermiştir ancak ancak Ayşen yanında getirmiş olduğu hediyeleri aile fertlerine vererek olayların yatışmasını sağlamış ve ev ahalisinin gönlünü kazanmayı bilmiştir. Ayşen’in dağıttığı hediyelerin tamamı babası Yaşar’ın kaçakçılıktan elde ettiği kaçak mallardan ibarettir.

Ayşen’i aile başta Üftade hanım ve Feride başta gelmek üzere İstanbul’u gezdirmeye başlamışlardır. Ayşen’in güzelliği oldukça dikkat çekici boyutlardadır ve her gittikleri yerde Ayşen farkedilmektedir. Yine böyle bir günlerde biri Pazar günü Florya’da denize girmeye giderler ve burada karşılaştıkları Ata Efendinin patronunun oğlu Rüştü henüz ilk görüştü yıldırım aşkı ile Ayşen’e aşık olur.

Advertisement

Yaşar kızı Ayşen’e illegal yollardan kazandığı büyük paralar sebebi ile iyi miktarlarda para göndermektedir. Ayşen’de gelen bu büyük paralar ile süslü püslü kıyafetlere ve ev halkına aldığı hediyelere iyi para harcar olmuştur. Ayşen gösterişine düşkün birisi olmuş çıkmıştır.

Bir gün Ata Efendinin iş yerinde patronun oğlu Rüştü ve yine iş yerinden İsmail bey bir yemeğe çıkalar ve bu yemek sonrası İsmail beylere davet edilirler. Bu davette Ayşen İsmail beyin dul olan baldızı Berrin Hanım ile oldukça iyi bir şekilde anlaşır ve ayrılmaz bir ikili olma yolunda adımlar atarlar. Bundan sonra yapılacak olan tüm alışverişlerde artık Ayşen’in akıl hocası ve yönlendiricisi olacaktır.

Bu sırada Ayşen’in babası Yaşar İstanbul’a kısa bir süreliğine gelir.

Ayşen’ e bir daire satın alır. Bu daireye Ayşen ile birlikte Ata Efendi, Üftade Hanım ve Çetin’de taşınırlar. Atıf ile Feride diğer evde kalmışlardır.Atıf ise bu sırada Yaşar’ın vermiş olduğu sermaye ile ticaret hayatına atılır ve oldukça da başarılı olur.

Taşındıktan sonra Ayşen, Berrin Hanımın da yardımı ile İstanbul’un en lüks yerlerinden alışveriş yapmaya ve en lüks yerlerine zaman geçirmeye başlayacaktır. Ayşen artık taşralı bir kız değil artık tam bir hanımefendi olmuş çıkmıştır.

Ata Efendi Ayşen ile birlikte gece eğlence yerlerine davetlere gitmeye başlar ancak Üftade hanım bu yaşam tarzına yabancı olduğundan bu etkinliklere gitmeyip evde kalmayı tercih etmektedir.Zaten Ayşen’de Üftade Hanım’ın gelmesini istememektedir.

Ata Efendi ile Ayşen yine bir gece Taksim’de biri gazinoya giderler. Burada Rüştü ve yanında ki dostu Thomas ile karşılaşırlar. Aynı gece Ayşen ve Ata Efendi orta yaş üstü oldukça güzel giyimli elçi Faruk Senai Bey ile de tanışırlar. Bu üçlü Ayşen’in aşıklar kervanına katılırlar ve o geceyi beraberce geçirirler.

Advertisement

Ancak bu arada olmaması gereken bir durum ortaya çıkmıştır. Ata Efendi kendi yeğeni için bazı duygular beslemeye başlamış ve Ayşen’i beğenenlerin sayısı çoğaldıkça onunda bu beğeni duyguları iyiden iyiye kabarmıştır.

Elçi Faruk Senai bey Ayşen ile evlenme isteğini Ata Efendiye iletir.

Bu istek Rüştü’yü deli etmiştir. Çünkü Rüştü’de Ayşen ile evlenmek istemektedir. Ancak Rüştü’nün babası bu evliliği onaylamamaktadır ancak buna rağmen Rüştü Ata Efendiye yakınlık göstererek bu evliliği imkanlı kılmaya çalışmaktadır. Ata Efendi’de Ayşen’in Rüştü ile evlenmesini istemektedir. Hem böylece Ayşen’den ayrılmayacak daimi olarak yakın olacak hem de Rüştü sayesinde iş yerindeki mevkiisi yükselecektir. Bu arada Thomas’da Ayşen ile evlenmek istemektedir.

Ayşen taliplerinin aslında hiçbirini istememektedir. Onun seçeceği kişide aradığı özellik ise kendisine en lüks en ihtişamlı hayatı yaşatacak kişidir. Bu da Faruk Senai bey olarak gözükmektedir. Faruk Senai bey Ayşen’e Avrupa’da oldukça lüks ve debdebeli bir hayat sunabilecek güce sahiptir. Ancak yine de acele karar vermek istemeyen Ayşen her üç taliplisini de birbirlerinden habersiz bir şekilde Mersin’e babası ile görüşmeye gönderir. Babasının kendisinin istemediği hiçbir evliliğe razı olmayacağını bilmektedir.

Bu şekilde bir yaşam Ayşen’i bunalıma iter ve bir doktor nezaretinde tedaviye başlanır. Ancak doktur olan Raşit Kaynarsu’da Ayşen’e aşık olur ve onu tedavi edebilmesi için onunla evlenmesi gerektiğini söyler. Bu evliliğin bir tedavi olacağını ileri sürer.

Bu arada Mersin’den dönen 3 kişide Ayşen’den ümidi keserler.

Aralarında en ahmak olan Thomas sırra kadem basar ve ortalıktan kaybolur. Faruk Senai beyin tayini çıkar ve Avrupa’ya gider. Rüştü ise Mısır’a gider ve dönüşünde de babasının uygun bulacağı bir kişi ile evlenmeye karar verir. Ata Efendi ise bu durumdan memnundur çünkü biricik aşkı Ayşen yanında kalmıştır.

Bir davet esnasında Ata Efendi ile Mısır’lı bir paşa olan Rüveyha Paşa’nın paltoları karışır. Rüveyha Paşa’da Ayşen’e aşık olur. Bu arada aynı davette karşılaşan Ayşen ile Rüştü evlenmeye karar verirler ancak hala Ayşen’in kafası karışıktır çünkü İtalya’da bulunan ve mektuplaştıkları Faruk Senai beyde eğer evlenirlerse bir apartman hediye edeceğini söylemektedir. Ancak Ayşen bu defada Rüveyha Paşa ile görüşmeye başlar. Ayşen görüştüğünü herkesten saklar ancak planını yapmıştır. Paşa ile İtalya’ya gidecek orada evlenecek ve daha sonrada babasının elini öpmeye gidecektir. Babasının da bundan haberi bulunmaktadır. Bunları öğrenen Rüştü ile Ata Efendi tartışırlar Ata Efendi Ayşen’in nişanını attıklarını Rüştü’ye söyler ve Rüştü bu şekilde iyiden iyiye devre dışı kalır. Bu arada bu hareketli tempoya dayanamayan Ata Efendi kalp krizi geçirir. Kalp krizinden sonra Ayşen Ata Efendinin iyileşmesini bekler akabinde Mısır’a gider ve paşa ile evlenir.

Ata efendi bu evlilik olayından sonra işinden ayrılır ve Gedikpaşa’da yer alan evine geri döner. Bu arada paşa aileye maaş bağlamış ve herhangi bir ekonomik sıkıntı çekmelerinin önüne geçmiştir. Ancak Ata efendi Ayşen’i unutamaz.

Ayşen’in evliliği üzerinden 17 ay geçmiştir.

Rüştü, Ata Efendi ile görüşür ve görüşmesinde Ayşen ile mektuplaştığını paşadan boşanacağını anlatır.Ata Efendi önce inanmaz ama daha sonra Rüştü mektupları gösterir ve Ata efendi o zaman inanır. Mektuplarında Ayşen İstanbul’da ki en mutlu anlarının Gedikpaşa’da ki evde olduğunu ve eğer İstanbul’a dönerse orada yaşamak istediğinden bahsetmiştir.

Rüştü ile Ata Efendi Ayşen’in Mısır’dan nasıl kaçabileceği konusunda sonunda plan yapmaya koyulurlar ve kaçısın güzergahını ve nasıl olacağını belirlerler. Ancak bir anda Ayşen’den gelen mektuplar kesilmiştir. Mısır’da ki yaşamı sırasında morfine alışan Ayşen morfin etkisi altında iken eski günlerini özlemiş ve bu mektupları yazmıştır. Paşa son anda bu durumun farkına varır ve Ayşen’i İstanbul’a gidiyoruz diye kandırarak Avrupa’da bir senatoryuma yatırılmasını sağlar.

Mısır’da olan biteni duyan Rüştü ve Ata Efendi yıkılırlar. Bu haberi alan Ata Efendi kendini Beyoğlu sokaklarına atar. Ayşen ile gezdiği dolaştığı zaman geçirdiği yerlerde dolaşır. En sonunda dayanamaz ve kendini bir arabanın önüne atarak intihar eder.

Advertisement


3 yorum

    • knk filmle nasıl alakası olsun diziyi yapanlar değiştirmişlerdir kitap diziden önce çıktı zaten senaristler değiştirdiyse kitabın ne suçu var am

Leave A Reply