Richard Nixon Kimdir? 37. ABD Başkanının Hayatı ve Siyasi Kariyeri

0
Advertisement

Richard Nixon kimdir ve ne yapmıştır? Richard Nixon hayat hikayesi, başkanlık dönemi ve siyasi kariyeri (Watergate) hakkında bilgi.

Richard Nixon

Richard Nixon

Richard Nixon; (d. 9 Ocak 1913, Yorba Linda, California, ABD), ABD’nin 37. başkanıdır (1969-74). Watergate Skandalı nedeniyle başkanlıktan çekilmek zorunda kalmış ve böylece görevinden istifa ederek ayrılan ilk ABD başkanı olmuştur.

Durham’daki Duke Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi gördükten sonra Whittier’da avukatlık yapmaya başladı. II. Dünya Savaşı’nın başlamasından hemen sonra, kısa bir süre için Washington, D.C.’deki Fiyat Denetim Dairesi’nde çalıştı. Ağustos 1942’de donanmaya katıldı ve Pasifik Cephesi’nde görev yaptı. Terhis olduktan sonra Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olarak katıldığı 1947 seçimlerini kazanarak Temsilciler Meclisi’ ne girdi ve bu görevi 1950’ye değin sürdürdü. 1950-52 arasında Senato üyeliğinde bulundu. Dwight D.Eisenhower’in başkan seçildiği 1952 seçimlerinin sonunda başkan yardımcısı oldu. 1960 başkanlık seçimlerinde, Demokrat Parti adayı John F. Kennedy karşısında yenilgiye uğraması ve 1962’deki California valilik seçimlerini yitirmesi üzerine siyasetten çekildiğini açıklayarak avukatlık yapmak üzere New York kentine yerleşti.

Amerika Başkanı Seçiliyor

1968’de Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olarak başkanlık seçimlerine katılarak yeniden siyasete atılan Nixon, rakibi Hubert H. Humphrey’yi yenilgiye uğratarak başkan seçildi. Ocak 1969’da göreve başladıktan hemen sonra yabancı ülkelerdeki ABD birliklerinin sayısını azaltıp, bunun yerine küçük devletlere yapılan ekonomik ve askeri yardımı artırmayı öngören Nixon Doktrini’ni açıkladı. Bu politika uyarınca bir süre sonra Vietnam’daki ABD askerlerini geri çekmeye başladı. İç politikada karşı karşıya kaldığı en önemli sorun enflasyon oldu. Nixon, Ağustos 1971’de enflasyonu denetim altına almak amacıyla uygulamaya koyacağı yeni ekonomik politikaları açıkladı. Fiyat ve ücretlerin sıkı bir biçimde denetlenmesini öngören bu politikaların yanı sıra ABD Doları’nı iki kez devalüe etti ve devlet harcamalarını kısmaya çalıştı.

Ama, bütün bu önlemlere karşın enflasyon denetim altına alınamadı ve bütçe açıklan ABD tarihindeki en yüksek düzeye ulaştı. Yirmi bir yıllık bir aradan sonra Şubat 1972’de Çin Halk Cumhuriyeti’ne giderek bu ülke ile ABD arasındaki diplomatik ilişkileri yeniden başlatan Nixon, aynı zamanda SSCB’yi ziyaret eden ilk ABD başkanı oldu. Mayıs 1972’de yapılan bu ziyaretin sonunda, ABDİ ile Sovyetler Birliği arasında nükleer silahların üretiminin sınırlandırılmasını öngören bir antlaşma imzalandı ve çeşitli konularda uzlaşmaya varıldığı açıklandı.

Advertisement
Yeniden Başkan Nixon ve Watergate Skandalı

1972’de rakibi Senatör George S. McGovern’ı yenilgiye uğratarak yeniden başkan seçilen Nixon’in ikinci başkanlık döneminin en önemli olayı Watergate Skandalı oldu; Başkanın Yeniden Seçilmesi Komitesi (CRP) tarafından kiralanmış beş kişinin Demokrat Parti’nin Watergate adlı binadaki genel merkezinde yakalanmasıyla başlayan bu skandal olayların soruşturulması sırasında büyüdü. Başkanın yakın çalışma arkadaşlarından bazıları da olayla ilgili bulunup mahkûm olunca, Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu, Temmuz 1974’te Nixon’in yargılanmasına karar verdi.

Nixon 4 Ağustos’ta Watergate olayının gizlenmesi için çaba gösterdiğini ve olaydan sonraki birkaç gün içinde, FBI’nin (Federal Soruşturma Bürosu) olayı araştırmasını önlediğini itiraf etti. Bu açıklama nedeniyle hem Kongre, hem de parti içindeki desteği yitirince, 8 Ağustos akşamı başkanlıktan çekildiğini açıkladı. Yardımcısı Gerald R, Ford 9 Ağustos’ta başkanlığı devraldı. Ford’un Eylül 1974’te Nixon’i bağışladığını açıklaması kamuoyunda sert tepkilere yol açtı. 1976’da New York Barosu’ndan çıkarıldı; California Barosu’ndan da daha önce kendisi istifa etmişti. Nixon RN: The Memoirs of Richard Nixon’in (1978; RN: Richard Nixon’in Anıları) dışında uluslararası sorunlarla ilgili kitaplar da yazdı. 1980’lerin sonuna gelindiğinde, yaşlı bir devlet adamı ve dış politika uzmanı olarak mütevazı bir konum benimsemişti.

Kaynak – 2

Richard Milhous Nixon; Amerika Birleşik Devletleri’nin 37. başkanıdır. (Kaliforniya/Yorba Linda 1913).

Duke Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirerek (1937) bir süre avukatlık yaptı. İkinci Dünya Savaşı’nda deniz kuvvetlerine katıldı. Kaliforniya’dan Temsilciler Meclisi’ne seçildi (1947-1950). Görev süresi içinde Amerika’ya Karşı Etkinlikleri Araştırma Komitesi’nde çalıştı. 1950’de Kaliforniya Senatörü seçildi. 1952’de Başkan seçilen Eisenhower’in yardımcılığına getirildi. 1960 Seçimleri’nde, kamuoyunda fazla şans tanınmayan Demokrat aday John F. Kennedy karşısında sürpriz bir yenilgiye uğradı. 1962’de, Kaliforniya valilik seçimlerini de yitirince, politikadan çekildiğini açıkladı. 1968’de, Cumhuriyetçi Parti’den yeniden başkan adayı olarak politikaya döndü ve ABD’nin 37. başkanı seçildi.

Nixon Doktrini

Nixon Doktrini olarak anılan ve Uzakdoğu’daki askeri kuvvetlerin geri çekilerek bu ülkelere yapılan askeri ve ekonomik yardımın artırılmasını öngören planı uygulamaya girişti. Plan uyarınca, Vietnam’daki ABD askerlerini geri çekerek savaşın yönetimini, yeni araç ve gereçlerle donatılmış Saygon Ordusu’na bıraktı. 1971’de enflasyonu aşağıya çekmek amacıyla uygulamaya koyacağı yeni ekonomik kararları açıkladı.

Ancak uygulamaya koyduğu ekonomik önlemler enflasyon karşısında başarılı olamadı ve ülkede işsizlik son on yılın en yüksek düzeyine ulaştı. 1972’de, Çin Halk Cumhuriyeti’ne yaptığı geziyle, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri yeniden başlattı. Aynı yıl SSCB’ye gitti. Bu ülkeye nükleer silahların sınırlandırılması, ikili ticaret antlaşmalarını imzalayarak iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine ortam hazırladı.

Advertisement
Watergate Skandalı Nasıl Gerçekleşti?

1972 başkanlık seçimleri kampanyasında, Demokrat Parti’nin Watergate binasındaki genel merkezine, dinleme aygıtı yerleştirip gizli evrakları çalmak üzere giren beş kişinin yakalanması ve bunların seçim kampanyasını yürüten komiteyle bağlantılarının ortaya çıkması, seçim sonuçlarını etkilemedi ve ikinci kez başkan seçildi. Ocak 1973’te, Vietnam Savaşı’ nı sona erdiren barış antlaşmasını imzaladı.

Watergate Olayı’na, Beyaz Saray yetkililerinin de karıştığı yolunda basında yazılar çıkması, dikkatleri yeniden bu olaya yöneltti (Şubat 1973). Senato tarafından oluşturulan komisyonun yaptığı araştırmalar sırasında, bazı hükümet yetkililerinin başkanın da olaya ilgisi olduğunu, odasında tüm konuşmaları banda aldığını ve Beyaz Saray’daki tüm telefonlara dinleme aygıtı yerleştirildiğini ileri sürmeleri, birden dikkatleri Nixon üzerinde yoğunlaşmasına yol açtı. Komisyonun kendisinden istediği bantları vermeyi reddetti. Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu, yargılanmasını kararlaştırdı. Yüksek Mahkeme’de bantların dinlenmesinden sonra suçlu bulununca, 8 Ağustos 1974’te görevinden istifa etti. ABD politika tarihinde, suçlu bulunarak görevinden istifa etmek zorunda kalan ilk başkan oldu. Yerine geçen başkan yardımcısı Gerald Ford, yetkisine dayanarak davanın kapatılmasını ve Nixon’in bağışlanmasını sağladı (Eylül 1974).

Başlıca eserleri: Six Crises (Altın Bunalım) 1962, Memoirs (Anılar) 1978.


Leave A Reply