Ritalin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Ritalin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Ritalin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Ritalin neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Ritalin

Ritalin

Kullanımları

Bu ilaç dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu – DEHB tedavisinde kullanılır. Beyindeki belirli doğal maddelerin miktarını değiştirerek çalışır. Metilfenidat, uyarıcılar olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Dikkat etme, bir etkinliğe odaklanma ve davranış sorunlarını kontrol etme yeteneğinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca görevlerinizi organize etmenize ve dinleme becerilerini geliştirmenize yardımcı olabilir.

Bu ilaç ayrıca belirli bir uyku bozukluğunu (narkolepsi) tedavi etmek için kullanılır.

Ritalin nasıl kullanılır?

Metilfenidat almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde 2 veya 3 kez, doktorunuzun yönlendirdiği şekilde ağızdan alın. Bu ilaç en iyi yemekten 30 ila 45 dakika önce alınır. Bununla birlikte, mide rahatsızlığınız varsa, bu ilacı bir yemek veya atıştırmalıkla veya sonrasında alabilirsiniz. Bu ilacı gün geç saatlerde almak uykusuzluğa neden olabilir.

Advertisement

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Doktorunuz sizi yavaş yavaş dozunuzu artırmaya veya azaltmaya yönlendirebilir. Ayrıca, uzun süre kullandıysanız, doktorunuza danışmadan aniden bu ilacı kullanmayı bırakmayın.

Bu ilacı kullanmayı aniden bırakırsanız, yoksunluk belirtileriniz olabilir (depresyon, intihar düşünceleri veya diğer zihinsel / ruh hali değişiklikleri gibi). Yoksunluğun önlenmesine yardımcı olmak için doktorunuz dozunuzu yavaşça düşürebilir. Metilfenidat’ı uzun süre veya yüksek dozlarda kullandıysanız, yoksunluk daha olasıdır.

Uzun süre kullanıldığında, bu ilaç da işe yaramayabilir. Bu ilaç iyi çalışmıyorsa doktorunuzla konuşun.

Birçok insana yardımcı olsa da, bu ilaç bazen bağımlılığa neden olabilir. Bir madde kullanım bozukluğunuz varsa (uyuşturucu / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi) bu risk daha yüksek olabilir. Bağımlılık riskini azaltmak için bu ilacı tam olarak reçete edildiği gibi alın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Advertisement

Yan etkiler

Sinirlilik, uyku sorunu, iştahsızlık, kilo kaybı, baş dönmesi, bulantı, kusma veya baş ağrısı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: el ve ayak parmaklarında kan akışı problemi belirtileri (soğukluk, uyuşma, ağrı veya cilt rengi değişiklikleri gibi), parmaklarda veya ayak parmaklarında olağandışı yaralar, hızlı / vurma / düzensiz kalp atışı, zihinsel / ruh hali / davranış değişiklikleri (ajitasyon, saldırganlık, ruh hali değişimleri, anormal düşünceler, intihar düşünceleri), kontrolsüz kas hareketleri (seğirme, titreme gibi), ani kelimeler / sesler kontrol zorluğu, görme değişiklikleri (bulanık görme gibi).

Bayılma, nöbet, kalp krizi belirtileri (göğüs / çene / sol kol ağrısı, nefes darlığı, olağandışı terleme), felç belirtileri (örneğin, felç) vücudun bir tarafında zayıflık, konuşma bozukluğu, ani görme değişiklikleri, karışıklık). gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Nadiren, erkeklerde (genç erkekler dahil) bu ilacı kullanırken 4 veya daha fazla saat süren ağrılı veya uzun süreli bir ereksiyon olabilir. Bakıcılar / ebeveynler de erkeklerde bu ciddi yan etki için dikkatli olmalıdır. Ağrılı veya uzun süreli ereksiyon meydana gelirse, bu ilacı kullanmayı bırakın ve hemen tıbbi yardım alın, aksi takdirde kalıcı problemler ortaya çıkabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Metilfenidat almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya deksmetilfenidat için; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza, özellikle yüksek tansiyon, kan dolaşımı problemleri (Raynaud hastalığı gibi), glokom, kalp problemleri (düzensiz kalp atışı, kalp yetmezliği, önceki kalp krizi, kalp yapısı), ailede kalp problemleri öyküsü (ani kardiyak ölüm, düzensiz kalp atışı gibi), zihinsel / ruh hali koşulları (özellikle anksiyete, gerginlik, ajitasyon), kişisel / aile zihinsel / ruhsal bozukluk öyküsü (bipolar bozukluk, depresyon, psikoz, intihar düşünceleri), kişisel / aile kontrolsüz kas hareketleri öyküsü (motor tikler, Tourette sendromu), aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm), nöbet bozukluğu bildirin.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Advertisement

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Uzun süre kullanılırsa, bu ilaç çocuğun büyüme hızını, kilosunu ve yetişkin erişkin yüksekliğini etkileyebilir. Riski azaltmak için, doktor ilacı zaman zaman kısaca durdurmayı önerebilir. Çocuğun ağırlığını ve yüksekliğini düzenli olarak kontrol edin ve daha fazla ayrıntı için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle uyku bozukluğu, kilo kaybı veya göğüs ağrısına daha duyarlı olabilir.

Hamilelik sırasında metilfenidat sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla MAO inhibitörleri almak ciddi (muhtemelen ölümcül) bir ilaç etkileşimine neden olabilir. Bu ilaçla tedavi sırasında MAO inhibitörleri (izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi, moklobemid, fenelzin, prokarbazin, rasagilin, safinamid, selegilin, tranilsipromin) almaktan kaçının. Çoğu MAO inhibitörü, bu ilaçla tedaviden önce iki hafta boyunca alınmamalıdır. Bu ilacı ne zaman başlatacağınızı veya durduracağınızı doktorunuza sorun.

Metilfenidat, deksmetilfenidat’a çok benzer. Metilfenidat kullanırken deksmetilfenidat içeren ilaçlar kullanmayın.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan bazı tıbbi / laboratuvar testlerine (Parkinson hastalığı için beyin taraması dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply