Robert Baden Powell Kimdir?

0
Advertisement

Tam adı Sir Robert Stephenson Smyth Baden-Powel olan Robert Baden-Powell yani izciliği kuran kişinin hayatı ile ilgili bilgiler. Robert Baden-Powell Kimdir?

Robert Baden-Powell

Sir Robert Stephenson Smyth BADEN-POWEL (22 Şubat 1857, Paddington, Londra, Birleşik Krallık – 8 Ocak 1941, Nyeri, Kenya)

İlk İzcilik Teşkilâtını kuran İngiliz askeridir. Öğrenimini Charterhouse’da yapmış, 1876’da orduya katılmıştır. Hindistan’da, Afganistan’da ve Güney Afrika’da vazife almıştır. Emrindeki 1.200 askerle Mafeking’de 215 günlük bir kuşatmaya dayanmış, bu başarısından dolayı tuğgeneralliğe yükseltilmiştir.

Afrika’da Boer Savaşı sırasında İngiltere’ den gelen tecrübesiz askerlerin eğitimini üzerine alan Baden – Powell, bu ödevini İzcilik kurallarını kullanarak başarmıştı. Gençlerin açık arazide ve dağlık bölgelerde hareket etmekte zorluk çektiklerini görerek İzcilik konusunda bazı kurallar meydana getirdi.

1903’te İngiltere’ye döndüğünde, genç çocukların yetiştirilmesinde ordudaki tecrübelerinden faydalandı. 1907’de Brownsea adasında bir kamp kurdu. Bir yıl sonra «Erkek Çocuklar İçin İzcilik» adlı kitabını yayınladı ve İzcilik Teşkilâtını kurdu. Kız kardeşi Agnes, Baden – Powell’in yardımı ile kız izciler için de bir teşkilât meydana getirdi. Baden-Powell 1910’da ordudan ayrıldı.

Advertisement

Leave A Reply