Robert Barclay Kimdir? İskoç Yazar ve Quaker Tarikatı Önderinin Hayatı

0
Advertisement

Robert Barclay kimdir? İskoç yazar ve Quaker tarikatı önderlerinden ve bir dönem de valilik ünvanını almış Robert Barclay’ın hayatı.

Robert Barclay

Robert Barclay Kimdir? İskoç Yazar ve Quaker Tarikatı Önderinin Hayatı

Barclay, Robert (d. 23 Aralık 1648, Gordonstoun, Moray – ö. 3 Ekim 1690, Aberdeen, İskoçya), Quaker tarikatı önderi. Apology for the True Christian Divinity (1678; Hıristiyanlığın Gerçek Tanrısını Savunma) adlı kitabı Quaker öğretilerinin klasik açıklaması olarak kabul edilir. York dükü II. James ile kurduğu arkadaşlık, Quaker’ lann Yenidünya’da Doğu Jersey bölgesine yerleşme izni almasını sağlamıştır.

Barclay, Paris’te öğrenimini bitirip İskoç-ya’ya döndükten sonra, 1666’da Ouaker tarikatına girdi. 1675’te Aberdeen’deki bir açık tartışma için, Quaker inancının 15 önermesini içeren Theses Theologicae..(İlahiyat Tezleri) adlı yapıtını yayımladı. Üç yıl sonra bu tezleri daha ayrıntılı olarak açıklayan Apology’yi çıkardı. Quaker inançlannın bu ilk ve kalıcı açıklamasında, tarikatın temelini İçsel Işık anlayışına dayandırdı. Katolikliğin yanı sıra Anglikanlık ve öteki geleneksel Protestan akımları da eleştirerek, kilisenin ve kutsal kitapların kusursuz olma ya da kesin otorite olma iddialarında bulunamayacağın: ve bu ikisinin inananlann içindeki Kutsal Ruh (İçsel Işık) yanında ikincil bir önem taşıdığını savundu.

Barclay ve aralarında William Penn’in de (1644-1718) bulunduğu öteki Quaker önderleri, tarikatı yaymak amacıyla 1677’de Felemenk ve Kuzey Almanya’yı dolaştılar. Kendi ülkelerinde birçok kez hapse atılan ve baskı altında tutulan Barclay ve Penn, York dükünün dostluğunu kazanmayı başardılar. Bunun sağladığı nüfuzdan yararlanarak, 10 tarikat üyesi ile birlikte o sırada Doğu Jersey denen bugünkü New Jersey topraklarına yerleşme izni aldılar.

(Penn’in Philadelphia’yı kurduğu bugünkü Pennsylvania topraklan bu bölgenin içinde değildi.) Küçük Quaker topluluğu Amerika’ya 1682’de göç etti. 1682-88 arasında kâğıt üzerinde Doğu Jersey’in valisi olarak görev yapan Barclay, daha sonra İskoçya‘ya döndü ve Ury’deki malikânesinde öldü.

Advertisement

Leave A Reply