Robert E. Lee Kimdir?

0
Advertisement

Robert Edward Lee kimdir? Robert E. Lee hayatı, biyografisi, çalışmaları ve askeri kariyeri hakkında bilgi.

Robert E. LeeRobert E. Lee; (1807- 1870)

Amerika Birleşik Devletleri’nin en ünlü komutanlarından biridir. 1861 İç Savaşı’nda Güneyli kuvvetlerin başında Kuzeyliler’e karşı çarpışmış, emrindeki kuvvetlerin azlığına rağmen büyük başarılar kazanmıştır.

Robert Lee, tanınmış bir asker ailesinin oğluydu. West Point Askeri Akademisi’nden mühendis olarak çıktıktan sonra, 1846 Amerika – Meksika Savaşı’nda büyük yararlık gösterdi, üç rütbe birden ilerledi. Savaştan sonra da mühendislik bilgilerini ilerletmek için çalıştı. 1852’de askeri Akademiye müdür oldu. 1861 ‘de köleliğin kaldırılmasını isteyen Kuzeylilerle köleliğin devamına taraftar olan Güneyliler arasında savaş çıkınca, Lee, Güneyli kuvvetlerin başında görev almıştı. Kendisi, Güneyli olmasına rağmen, köleliğin aleyhindeydi; savaş başlamadan birkaç yıl önce, kendi kölelerini serbest bırakmıştı.

Güneyliler’in yenilmesiyle, köleliğin kaldırılmasıyla biten bu savaştan sonra da, General Lee iki taraf arasındaki düşmanlığın giderilmesi için de çok çalışmış, “Çocuklarımızı Kuzeyli, Güneyli olarak değil, birer Amerikalı olarak yetiştirelim” demiştir.

Robert Lee ödevine çok düşkün, dürüst, çalışkan bir adamdı. Oğullarından birine yazdığı mektupta şöyle der: “Ödev dilimizdeki en kutsal sözdür. Her şeyde ödevini yerine getir.”

Advertisement

Leave A Reply