Rugby Nedir? Nasıl Oynanır? Özellikleri Nelerdir?

1
Advertisement

Rugby nasıl bir spordur? Rugby kuralları nelerdir, nasıl oynanır? Rugby oyununun uluslararası arenadaki yaygınlığı nasıldır?

rugby

Rugby; oval biçiminde 28 cm uzunluğunda, 400 gr ağırlığında bir topla oynayan takım sporu. 1823’te, büyük Britanya’daki Rugby Koleji öğrencisi Mr. W. Webb Ellis’ce tasarlandığından ve ilk kez bu okulda oynandığından, kolejin adıyla bilinir. Günümüzde, başta Fransa, Büyük Britanya, İtalya olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde, 114 m uzunluğunda, 70 m genişliğinde bir alanda oynanır. Alanın karşılıklı dar yüzlerinde, 5.50 m genişliğinde, 6.10 m yüksekliğinde iki dikey direkten oluşan kaleler bulunur.

Bu koşut dikey kale direkleri, 3.05 m yükseklikte, enlemesine konulmuş bir direkte “H” harfi biçiminde birbirine bağlanır. 10-15’er kişilik takımlar arasında oynanır. Oyun süresi, 40’ar dakikadan iki devredir. İki devre arasında 10 dakikalık bir dinlenme süresi vardır. Rugbi’de topu elde taşımak, elle pas atmak, elde taşıyıp kaleye götürmek, ayakla vurmak, rakibi beline sarılarak durdurmak, topu almak üzere rakibin üzerine çallanmak, belirli kurallar içinde serbesttir. Oyunda amaç, topu kaleye sokmak ya da kale çizgisinde ne şekilde olursa olsun geçirmektir. Böylece sayı kazanılmış olur. İngiltere’de ilk Rugby ligi 1889’da düzenlendi. Bu, aynı zamanda dünyadaki ilk Rugby ligi oldu.

Rugby , Britanya Adaları’nı oluşturan ülkelerde ( İskoçya , Galler , İngiltere , İrlanda ve Kuzey İrlanda ) ve ayrıca Avustralya , Fiji , Yeni Zelanda’da önemli bir gelişme derecesine ulaşmış olmasına rağmen , tüm kıtalarda uluslararası olarak oynanmaktadır.

Diğer ülkelerde, değişen derecelerde popülerliğe ve uluslararası rekabet gücüne sahiptir. Afrika’da İngiliz etkisi nedeniyle Namibya , Kenya ve Zimbabwe’de ve Tunus , Fildişi Sahili , Madagaskar ve Fas’ta Fransız etkisi nedeniyle popülerdir . Amerika’da esas olarak Arjantin’de -Rugby Şampiyonasına katılarak- uygulanıyor , burada köklü ve takımı önemli uluslararası başarılara imza attı; Ayrıca Brezilya , Kanada , Uruguay gibi diğer Amerika ülkelerinde de bazı popülerliğe sahiptir., Şili ve Amerika Birleşik Devletleri . Asya’da en önde gelen takım Japonya’dır . Avrupa’nın geri kalanında İtalya , Altı Ulus Turnuvası’na katılarak öne çıkıyor . Avrupa kıtasındaki diğer ülkelerde, özellikle Portekiz , İspanya ve Romanya , Gürcistan veya Rusya gibi Doğu Avrupa ülkelerinde de yaygındır . Okyanusya’da , Avustralya ve Yeni Zelanda etkisi nedeniyle, ragbi Fiji , Tonga’da çok popüler bir spordur.

Advertisement

Uluslararası olarak, rugby , 118 üyesi (tam ve ilişkili) olan federatif bir dernek olan World Rugby tarafından düzenlenmektedir. 20. yüzyılın başında Olimpiyat Oyunlarının dört edisyonuna katıldıktan sonra, Rio 2016’dan itibaren Olimpik sporlara yeniden dahil edildi.

Türkiye’de Rugby, 1946-1947 arasında görüldü. İtalya’da öğrenimini yaparken orada Rugby oynamış Reşat Ersü adlı Türk gencinin, ülkeye dönüşünde Fenerbahçe Kulübü’nde kurduğu Rugby şubesi iki yıl etkinlik gösterebildi. Bu zaman içinde yalnız bir tek maç oynanabildi. 18 Mayıs 1947’de Fenerbahçe, Galatasaray’ı 12-0 yendi.


1 Yorum

Leave A Reply