Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Belirtileri Nelerdir? Teşhis İçin Neler Yapılmalı?

0
Advertisement

Ruh sağlığı ve hastalıklarının belirtileri nelerdir? Şüphelendiğiniz bir kişi için neler yapmalı ve hangi adımları izlemelisiniz?

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Akıl sağlığı sorunlarının yıkıcı sonuçları olabilir. Ne yazık ki, genellikle erken tespit edilir ancak teşhis edilmesi güçtür. Ve kişinin etkili bir tedavi yoluna girmesi daha da zor. Sonuç olarak, bazı durumlar madde kötüye kullanımı veya intiharlara yol açmaktadır. Bu, iyileşme yolunun zor bir yol olduğu gerçeğiyle daha da zorlaştırılmıştır. Hastalar bazen ilaca bağımlı hale gelir ve bunun da tedavisi gerekir. Bu durum aynı zamanda, her zaman bulunmayan çok sayıda duygusal ve sosyal destek gerektiriyor.

Sorunu tanımak

Ruh sağlığı bozukluğu çok geniş bir terimdir. DEHB, anksiyete, bipolar, depresyon veya şizofreni ile ilgili birkaç isim ifade edebilir. Hastalıklar çeşitli genetik ve çevresel nedenlerden kaynaklanabilir ve çok çeşitli davranışlarda ortaya çıkabilir. Endişe, sinirlilik, üzüntü veya motivasyon kaybı gibi oldukça normal bir şeyle başlayabilir. Ancak, bu duyguların bir süre üstesinden gelinmesi ve devam etmesi zor olduğunda, sürekli davranışsal ve duygusal zarar görmemesi için ele alınması gerekir. Bu gibi tezahür edebilir:

  • Olağandışı ve sanrısal düşünceler veya halüsinasyonlar
  • Huzursuz, ajite davranış veya aşırı halsizlik gibi olağandışı fiziksel tepkiler
  • Ruh hali, belirgin endişe ve depresyon ve bazı durumlarda intihar düşünceleri
  • Sosyal olarak çalışamama veya işlev görememe
  • Kendine bakamamak

Çoğu durumda, ruh sağlığı sorunları tek bir tanımlayıcı anda açık değildir. Zamanla biriktirirler. Ancak aile üyeleri, meslektaşları ve arkadaşları tarafından erken yakalanabilirler.

Hangi Adımları İzlemelisiniz?

Ciddi bir akıl hastalığına yakalamanın en etkili yollarından biri erken teşhisdir. Öyleyse bir aile ferdi, meslektaşı ya da arkadaşında ruh halinde ve davranışında belirgin ve sürekli bir düşüş görürseniz ne yapabilirsiniz?

Advertisement

Kişiye konuşma fırsatı verin. Kişinin açılmasına şans tanıyın. Genellikle bir kişi bir arkadaşına veya aile üyesine açılır.

İpuçlarını verin: İyi niyetli, ancak bir kişinin sağlığına yapılan atıflar, kendilerini nasıl hissettiği hakkında konuşmalarını sağlayabilir.

Saygılı olun: Kişiye önem verdiğinizi bildirmek önemlidir. Dinle ve kişinin söylediklerine saygı duy. Yargılayıcı olmayın veya kendi görüşlerinizi vermeyin. Kişinin söylediği her şeye katılmanız gerekmez, ancak konuşmayı sürdürmek için yeterince açık olun.

Kişinin açılmasını sağlamak için konuyla ilgilenmek ve gündeme getirmek için birkaç girişimde bulunabilir. Bazen, zihinsel sağlık sorunları yaşayan kişiler geçici olduğunu düşünebilir ve yardıma ihtiyaç duyduklarına ikna olmayabilir. Nasıl hissettiğine saygı gösterin, ancak daha fazla konuşmaya açık kapıyı açın.

Sağlık Uyarı

Advertisement


Leave A Reply