Rutherford Hayes Kimdir? ABD 19. Başkanının Hayatı Ve Siyasi Kariyeri

0
Advertisement

Rutherford Birchard Hayes Kimdir? Amerika Birleşik Devletlerinin 19. Başkanı Rutherford Hayes hayatı, biyografisi, başkanlık dönemi ile ilgili bilgi.

Rutherford Hayes

Rutherford Hayes

Rutherford Birchard Hayes (4 Ekim 1822 – 17 Ocak 1893), Amerika Birleşik Devletleri’nin 19. başkanıdır. 1877’den 1881’e kadar görev yaptı ve Amerikan İç Savaşı sonrası dönemin “Yeniden Yapılanma” döneminde görev yaptı.

Hayes, Ohio eyaletindeki Delaware’de doğdu. Kenyon Koleji’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Harvard Hukuk Fakültesi’nde eğitim gördü. Daha sonra Ohio’da avukatlık yapmaya başladı ve siyasi kariyerine atıldı.

Hayes, Ohio valisi olarak görev yaptıktan sonra, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olarak 1876 seçimlerine katıldı. Seçimler sonucunda, Demokrat adayı Samuel J. Tilden’ın kazandığına dair iddialar ortaya çıktı. Ancak, Kongre’nin oluşturduğu bir komisyon, Hayes’in seçimleri kazandığına karar verdi.

Başkanlığı sırasında, Hayes, federal hükümetin yerli halklara karşı tutumunu değiştirmeye çalıştı ve yerli halkların haklarını savundu. Ayrıca, federal hükümetin çalışanların haklarını koruma sorumluluğunu da artırdı.

Advertisement

Hayes, 1893’te Ohio’da öldü. Amerikan tarihindeki birçok Cumhuriyetçi lider gibi, Hayes de Yeniden Yapılanma dönemi boyunca etkin rol oynamıştır.

Siyasi Kariyeri

Rutherford Hayes, Ohio’da siyasi kariyerine başladı. Ohio’da avukatlık yaptıktan sonra, 1858’de Columbus kent konseyine seçildi. 1861’de, Amerikan İç Savaşı’nın başlangıcında, Ohio askerlerinin eğitimi için birlikleri organize etmek üzere vali tarafından tayin edildi.

1864’te, Ohio’nun kongre üyeliği seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’den seçildi. Kongre’deki en önemli girişimlerinden biri, African American Soldiers and Sailors Reconstruction Act adlı yasayı hazırlamak ve kabul ettirmekti. Bu yasa, Amerikan İç Savaşı’nda savaşan Afro-Amerikan askerlerin ve denizcilerin vatandaşlık haklarını garanti altına alıyordu.

1867’de Hayes, Ohio valisi seçildi ve bu görevini 1872’ye kadar sürdürdü. Daha sonra, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olarak 1876 seçimlerine katıldı ve seçimleri kazandı. Ancak, seçim sonuçları tartışmalıydı ve Kongre, bir komisyon oluşturarak seçim sonuçlarını doğruladı.

Hayes, başkanlığı boyunca federal hükümetin yerli halkların haklarını korumasına yardımcı olan yasaları imzaladı. 1881’de başkanlık dönemi sona erdikten sonra, Hayes özel hayatına çekildi ve diğer sosyal konularda aktif olarak yer aldı.

Kaynak 2

Rutherford Birchard Hayes; Amerika Birleşik Devletleri’nin 19. başkanıdır (Ohio/Delaware 1822 – Ohio/Fremont 1893).

Advertisement

Kenyon College Harvard Hukuk Okulu’nda öğrenim gördü. Avukatlığı sırasında Zencilerin davalarını üstlenerek dikkati çekti (1861-1865). Cumhuriyetçi Parti’ye üye olarak kongre üyeliği (1868-1872) ve Ohio valiliği (1868-1872, 1867-1877) yaptı. 1877 Seçimleri’nde Demokrat Parti adayı Tilden’e (1814-1866) karşı yitirdiği açıklandıysa da, komisyonun bazı eyaletlerde yolsuzluk yapıldığını ortaya çıkarması sonucu ilk kez seçim komisyonunun kararıyla ABD’nin 19. devlet başkanı ilan edildi. Kuzey-Güney Savaşı’nın izlerini silmeye çalıştı. Buna karşın demiryolu işçilerinin grevi zor kullanarak bastırdı. Tarım ağırlıklı ekonominin ağır bastığı batı ve güney eyaletlerine karşı ağırlıkta olduğu doğu eyaletlerinin yanında yer aldı. Partisinin ekonomik anlayışıyla ters düştü. 1881’de yeniden seçilemedi.


Leave A Reply