Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Kitap Özeti Karakterler, William Kamkwamba

0
Advertisement

William Kamkwamba’nın Rüzgarı Dizginleyen Çocuk isimli kitabının konusu, karakterleri ve özeti. Rüzgarı Dizginleyen Çocuk kitap özeti dinle.

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

William Kamkwamba’nın Rüzgarı Dizginleyen Çocuk, yazarın Malavi’deki köyünde bir yel değirmeni inşa etme mücadelesini anlatan bir anı kitabıdır. Bunun ötesinde, umut ve kararlılıkla ilgili bir hikaye. Kitap, William’ın yel değirmenini ilk kez çalıştırdığını gösteren bir önsözle açılıyor. Bu başarıyı akılda tutarak, okuyucu daha sonra bu tür yeniliklerin önünde engeller yaratan bir hurafe ve hükümet yolsuzluğu dünyasına götürür.

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

Kitap Özeti

William hikayesine, hem kendi çocukluğundan hem de babası babası Trywell’ın gençliğinden anekdotlar anlatarak başlar. Bir çalıntı sakızdan bahseder. Babası ona çalıntı malları kabul etme ve kullanma konusunda bir ders vermek için lanetli olduğunu söyler. Trywell sakızın parasını öder ve William’a lanetin kaldırılması için para ödediğini söyler, ancak sonra, güldüğünde William, babasının lanete asla inanmadığını anlar. William’ın çocukluğu, sihirbazlık ve sihir korkusuyla doludur, ta ki kendi sihir yapana ve kandırıldığını anlayana dek.

Trywell bir tüccardır, ancak kardeşi John onu aile çiftliğinde çalışmaya davet ettiğinde kabul eder. William, kuzeni Geoffrey, Gilbert ve Charity adındaki diğer iki çocukla arkadaş olur. John tüberkülozdan öldüğünde, Kamkwambalar çalışmak için daha küçük bir çiftlikte kalır ve William’ın diğer amcası, birçok kızı ve köpeği Khamba ile birlikte onların yanına taşınır. Kısa bir süre sonra kuraklık kıtlığa yol açar ve bütün köy acı çeker. Khamba bile açlıktan ölür. Bir ortaokula gitmesine rağmen, William ve diğer birçok öğrenciler eve dönmek zorunda kalırlar.

William, okul ücretlerini karşılayamadığı için eğitimine devam etmekte sorun yaşamaya başlar. Bunun yerine, kütüphanede kendi başına çalışır. Orada mıknatıslar ve elektrik hakkında her şeyi ve en önemlisi nasıl elektrik üretileceğini öğrenir. Babasının arkadaşının sahip olduğu bir bisiklet dinamosunu gördüğünde bunu daha önce de merak etmiştir, ancak elektrikle ilgili okuduktan sonra nasıl çalıştığını anlamaya başlar. O ve Geoffrey bir süredir radyoları söküp tamir ediyorlardır, bu yüzden pillerden elektriği nasıl kullanacaklarını biliyorlardır, ancak onu bir dinamo veya yel değirmeninde kullanmak William için yeni bir fikirdir.

Advertisement

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

Yel değirmeni inşaası

William bu yeni bilgiyi bir yel değirmeni inşa etmek için kullanır. Küçük bir modeldir ancak yine de elektrik elde edebiliyordur. Babasının radyosu ile denemeler yaparak, doğru miktarda elektriği hasat edebilmek için yel değirmenini nasıl ayarlayacağını öğrenir. Sonrasında arkadaşlarının da yardımıyla daha büyük bir yel değirmeni inşa eder. Babası Şef olan Gilbert, bulamadığı parçaları satın almasına yardım eder. Köylüler arasında yel değirmenine olan tepki farklıdır. Bazıları, elektrik ışığı, su pompalamanın bir yolu ve cep telefonlarını şarj etmekte kolaylık sunabileceği için yel değirmenini desteklemektedir. Diğerleri ise, yel değirmeninin bulutları dağıttığını ve başka bir kuraklık kaynaklı kıtlığa sebep olabileceğini düşünüyordur. Ancak William ve arkadaşları onları ikna etmeyi başarır.

William, AIDS hakkında farkındalık yaratmak ve çocukları bilim hakkında eğitmek için çalışarak topluma giderek daha fazla dahil olmaya başlar. Bir gün, yaptığı yel değirmeni keşfedilir ve Soyapi Mumba’nın dikkatini çeker. Bir TED konferansına davet edilir ve tanınmaya başlar. Konferans büyük bir başarıdır ve William’ın eğitimini başlatır ve köyünü geliştirmeye devam etmek için kullandığı fonları sağlar.

Bundan sonra, William Amerika Birleşik Devletleri’ne ve kendisine ilham vermeye devam eden rüzgar çiftliklerini ve asırlık mimariyi gözlemlediği İngiltere’ye gider. Çabaladığı takdirde her şeyi yapabileceğini biliyordur ve buna kendi köyünü geliştirmek de dahildir. William’ın kitaptaki son mesajı Malavi ve Afrika için bir umuttur. Bilimsel ilerlemenin kıtlık ve hastalıkla, yani okula gitmesini engelleyen iki engelle mücadele edebileceğine inandığını vurgular.

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

Kitap boyunca, hükümet yolsuzluğu yinelenen bir temadır. Hikayenin başında Malavi, Başkan Muluzi tarafından yönetiliyor. Demir yumrukla yönetiyor, kendisine veya rejimine karşı konuşan herkesi hapsediyor. Ancak zamanla Malawi’de bir kıtlık olduğunu kabul eder ve hükümet William’ın köyündeki ve çevresindeki çiftçileri desteklemeye başlar.

Advertisement

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk’taki ana temalar arasında bilime karşı sihir, umut ve kararlılık ve yozlaşma yer alır. William için umut, kararlılık ve bilim çoğu zaman el ele gider. Genellikle yozlaşma ve sihir de bir aradadır.

Karakterler

William Kamkwamba

Kamkwamba, kitabın kahramanıdır ve oyuncu, meraklı bir çocuktan yenilikçi, girişimci bir yetişkine gidişi anlatılır. Wimbe adlı kırsal bir bölgede büyüyor ve genellikle babasına çiftliklerinde yardım ediyor. Birçok yönden arkadaşlarıyla oynayan ve köpeğiyle ava çıkan normal bir çocuk ama aynı zamanda bilime de yoğun bir ilgi duyuyor. Okulda motive bir öğrencidir, ancak yoksulluğu nedeniyle okulu bırakmak zorunda kalır. Ancak, kişisel dürtüsü nedeniyle, yerel kütüphanesinde bulduğu diyagramları ve kitapları kullanarak arka bahçesine bir yel değirmeni kurmaya karar verir. William rüzgarı kullanarak evi ve topluluğu için elektrik üretebilir. Bu başarı, William’ı uluslararası üne kavuşturur ve hikayesi dış yardım için bir paratoner haline gelirken, kendisi ve ülkesi için birçok kapı açar.

Trywell Kamkwamba

William’ın babası Trywell, Tanrı’ya güçlü bir inancı olan güçlü bir adamdır. Agnes ile evli olan Trywell, diğer köylülerin korku içinde sinmesine neden olan büyülü güçlerle yüzleşmeye istekli olduğunu birçok kez gösterir. William’ın hayatının başlangıcında, Trywell pazarda bir tüccardır, ancak kardeşi John, çok daha karlı olduğu için onu çiftçiliği denemeye teşvik eder. Trywell sonunda ailesini Wimbe’deki bir çiftliğe taşır ve tütün gibi mahsuller yetiştirir. Hayatı boyunca, çocuklarının geleceği için hem maddi hem de manevi birçok fedakarlık yapar ve genellikle kibar ve cesur bir adamdır.

Geoffrey

Geoffrey, William’ın kuzenidir ve ikisi birlikte oyun oynayarak, radyo tamir ederek ve çalılıklarda avlanarak büyümüştür. William’ın hayatında sürekli olarak destekleyici bir varlıktır ve görünüşte çirkin planlarında sık sık ona yardımcı olmuştur. Babası, hayatında erken yaşta ölen Trywell’in kardeşi John Amca’dır; Bu, evde daha fazla sorumluluk almak zorunda olduğu için Geoffrey’in hayata karşı tutumunu değiştirir. Ancak, William ile olan dostluğu tüm zorlukları boyunca devam eder.

Gilbert

William’ın arkadaşı ve Şef Wimbe’nin oğlu Gilbert, sadık ve kibardır. William’ın projelerini duygusal olarak desteklemenin yanı sıra, ona sık sık ihtiyaç duyduğu parçaları satın alır ve onunla çok fazla zaman geçirir. Ancak babası köyün muhtarı olduğu için kıtlık söz konusu olduğunda çok fazla sorumluluk üstlenir. Ayrıca William ile Kachokolo’ya gider.


Leave A Reply