S. J. Perelman Kimdir?

0
Advertisement

S. J. Perelman Kimdir? Amerikalı sözcük oyunları ile tanınan mizah yazarı S. J. Perelman hayatı ve eserleri hakkında bilgiler.

S. J. Perelman Kimdir?

S. J. PerelmanS(idney) J(oseph) Perelman (d. 1 Şubat 1904, Brooklyn, New York kenti – ö. 17 Ekim 1979, New York kenti, ABD), özellikle sözcük oyunlarındaki ustalığıyla tanınmış ABD’li mizah yazan. Senaryoları, oyunları ve denemeleriyle Amerikan mizahının gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Mizah dergisini yönettiği Brown Üniversitesi’nden mezun olduktan (1925) sonra, Marx kardeşlerin ilk çılgın komedilerinin, ardından Monkey Business (1931; Maymun İşi) ve Horse Feathers (1932) gibi klasik yapıtlarının senaryolannı yazdı. Ayrıca, “Beat Me Post-Impressionist Daddy”, “No Starch in the Dhoti” ve “Methinks He Doth Protein Too Much” gibi başlıklar altında The New Yorker dergisine düzenli olarak yazdı. All Good Americans (1934; Bütün İyi Amerikalılar) ve One Touch of Venüs (1943; Venüs’ün Bir Dokunuşu) adlı komedi oyunlarının yazımına katıldı. Around the World in 80 Days (Seksen Günde Devriâlem) filminin senaryosuyla 1956’da en iyi uyarlama senaryo Oscar’ını James Poe ve John Farrow’la paylaştı. Dergi yazıları, Strictly From Hunger (1937; Kesinlikle Açlıktan), Westward Ha!, or, Around the World in Eighty Cliches (1948; Batıya Doğru! ya da Seksen Klişede Devriâlem), The Swiss Family Perelman (1950; İsveçli Perelman Ailesi) ve The Road to Miltown, or, Under the Spreading Atrophy (1957; Miltown’a Giden Yol ya da Yayılan Atrofi) gibi kitaplarda toplandı.

Perelman’ın mizahı klişelere, sözcük oyunlarına ve taklide dayanır. Komik bir nihilizm ve edebi bir parodi etkisi yaratan yapıtlarının en yaygın temaları yapay kültürel konumlar ve Amerikan yaşamının gülünç gördüğü yanlarıdır.


Leave A Reply