Sabri Altınel Kimdir?

0
Advertisement

Sabri Altınel kimdir? Hem edebiyat öğretmeni hem de yalın dili ile yazmış olduğu şiirleri ile tanınan şair Sabri Altınel hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

Sabri Altınel

Sabri Altınel Kimdir?

Sabri Altınel (d. 16 Nisan 1925, Susurluk – ö. 19 Eylül 1985, İstanbul), şair ve edebiyat öğretmeni. Şiirin bir “yaşama anlayışı” olduğunu savundu, özenli bir şiir işçiliği ve yalın diliyle belirginleşen yapıtlar verdi.

Balıkesir Lisesi’ni (1945) ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü (1950) bitirdi. Bir süre gazetecilik, daha sonra da İstanbul’daki çeşitli Fransız özel okullannda edebiyat öğretmenliği yaptı. İlk şiirleri Balıkesir’de çıkan Kaynak dergisinde (1943-44) yayımlandı. Döneminin belirgin şiir akımlarından uzak duran Sabri Altınel’in uzun bir zaman dilimine yayılan yapıtlarına bir iç tutarlılık egemen olmuştur. Toplumsal değerlere ağırlık tanıyan, çoksesli şiir dünyası için kusursuz bir yapı kurmuştur. İlk kitabı olan İnsanın Değeri ne (1955) yazdığı “Şiir Deneyi” başlıklı önsözde “düşüncenin şairi” olma özlemini dile getirir.

İkinci kitabı Kıraçlarda (1959) şiirinin anlamını genişleten Altınel’in çok yoğun bir yaşam duygusu içine girdiği, bu arada karamsar bir tavır da edindiği, yabancılaşma ve hiçliğe itilme gibi duygulan işlediği görülür. Gene de şiirinde duyulan ses bir kişinin değil, bir toplumun sesidir. Uzun bir aradan sonra yayımladığı son yapıtı Zamanın Yüreği’nde (1982) Altınel’in, şiirini toplumun sınırlarından kurta-np doğa, hatta evren boyutları içine yerleştirme çabasında olduğu göze çarpar. Son iki kitabında İkinci Yeni hareketiyle gelen olanaklardan yararlanmışsa da, baştaki çizgisini hiç değiştirmemiştir.

Sabri Altınel Batı şiirinden çeviriler de yapmış, Federico Garcia Lorca’dan çevirdiği 56 şiir Seçme Şiirler (1962) adıyla yayımlanmıştır.

Advertisement

Leave A Reply