Saç Dökülmesine İyi Gelen Yiyecekler, Bu Yiyecekler Saçlarınızı Koruyor

0
Advertisement

Saç dökülmesini önleyen yiyecekler nelerdir? Neden saçlarımız dökülür? Nasıl beslenirsek saç dökülmesini önleriz? İşte iyi gelen yiyecekler

Saç Dökülmesi

Kaynak: pixabay.com

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Çoğu kadının ve erkeğin en büyük problemlerinden biri olan saç dökülmesi, pek çok sebepten kaynaklanabilmektedir. İlk ve en büyük sebebinin kalıtsal olması dışında yetersiz beslenmeden kaynaklı vücuttaki mineral eksikliği ve vitamin eksikliği de saç dökülmelerine sebep olabilmektedir. Kalıtsal sebeplerden kaynaklanan dökülmelerin tam olarak önüne geçmek çok mümkün değildir ancak düzenli beslenme ve saç sağlığı için yararlı besinler kullanmayla dökülmelerin hızı yavaşlatılabilir. Bunun dışında sadece eksik beslenmeden kaynaklı dökülmelerin giderilmesi için beslenme düzenini oturtmak çok büyük bir adım olacaktır. Saç dökülmenizin tam olarak ne sebepten kaynaklandığını bir doktor kontrolünde öğrenmek en sağlıklı yöntem olacakken, beslenme düzeniniz normal olduğu halde saçlarınız hala dökülmeye devam ediyorsa mutlaka bir uzmana uğramanız gerekliliğini unutmamalısınız.

Saç dökülmesine iyi gelen besinler

Tavuk ve hindi

Saç dökülmesini önlemenin ilk kurallarından biri vücudun ihtiyaç duyduğu proteini almaktan geçmektedir. İhtiyaç duyulan proteini vücuda almadan saç dökülmesinin ortadan kalkmasını ve sağlıklı saçlara kavuşulmasını beklemek pek olası değildir. Tabi bu protein ihtiyacını yağlı ve sağlıksız etlerle almak değil, onun yerine daha sağlıklı sayılabilecek hindi eti ve yağsız tavuk etiyle karşılamak daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Yumurta

Yumurtanın içerisindeki B12 vitamini, saçlarınızda biotin etkisi yaratarak daha güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmanıza imkan sağlar.

meyveler

Kaynak: pixabay.com

Meyveler

Çoğu meyvenin içerisinde bulunan C vitamini; vücudunuzu güneşin zararlı ışınlarından korur, antioksidan etkisiyle daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmanıza yardımcı olur, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi türlü hastalıklardan korur; ve tüm bunların yanında yıpranmış saçlarınızın yeniden canlanmasına ve dökülme durumunun azalmasına yardımcı olur. Mandalina, çilek, kivi, greyfurt, karpuz, portakal gibi sıralayabileceğimiz pek çok meyve C vitamini bakımından zengin meyvelerdir ve saç sağlığınıza katkı sağlar.

Deniz ürünleri

Midye, karides, kalamar ve balık gibi pek çok deniz ürünü, içeriğindeki yüksek çinko enzimiyle hormonları dengeleyerek saç köklerini daha da güçlendirme etkisine sahiptir. Özellikle erkeklerde, “açılma” dediğimiz ön taraflardaki saçların iyice dökülmeye başlaması, kalıtsallığın dışında çok büyük oranda vücuttaki çinko eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeplerden ötürü çinko içeren besinleri kullanmak saç dökülmesine karşı etkin çözümlerden biri olacaktır. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken nokta, çok fazla çinko alımının da aynı şekilde saç dökülmesi sorunu yaratacağıdır. Çinko kullanırken de seviyeyi ayarlamak için bir doktor tavsiyesine danışmak gereklidir.

Advertisement
sebze

Kaynak: pixabay.com

Sebzeler

Sebzelerin özellikle yeşil yapraklı olanları, saç dökülmelerinin demir eksikliğinden kaynaklandığı durumlarda gerçek bir doğal şifa kaynaklarıdır. Demir eksikliği anemisi denen hastalığın vücutta kendini belli ettiği en belirgin durum, saç tellerinin giderek incelmesi ve dökülmeye başlamasıdır. Bu riski taşıyan bireyler özellikle hamile olan kadınlar ve küçük yaştaki çocuklardır. Vücutta demir eksikliği yaşandığında; kan sayesinde vücutta dolaşan oksijenin seviyesi büyük miktarda azalır, bunun sonrasında da saç diplerinde bulunan hücrelere yeterli oksijen iletilemediği için saçlarda sık sık dökülmeler meydana gelmeye başlar. Bu durumu önlemenin en kolay yolu bol bol yeşil yapraklı sebze tüketerek saç dökülmesi sorunlarımızın önüne geçebilmektir.

Soya

Soya da sebzelerle aynı şekilde vücutta önem arz etmektedir. Soyanın içerisindeki demir, vücutta hemoglobin üretilmesini sağlayarak kandaki oksijenin daha rahat ve normal seviyelerde dolaşmasını sağlar. Az önce de anlattığımız gibi vücuttaki demir eksikliği, bu oksijenin yetersiz kalmasına ve saç derisine iletilen oksijenin yetmemesinden kaynaklı saçların uzamayıp, var olan saçlarında dökülmesine sebep olmaktadır. Ayrıca saçları besleyici E vitamini de soyanın içerisinde bulunur.

Havuç

Havucun içerisinde bulunan A vitamini, bireylerin saç yapısını daha sağlıklı hale getirmektedir. Saçların parmaklığını sağlayan sebum enziminin üretilmesinde havuç etkin rol oynar.

Zeytinyağı

Kaynak: pixabay.com

Zeytinyağı

Soyadaki gibi zeytinyağında da bol miktarda E vitamini bulunmaktadır. E vitamini, saçlar için kırılganlığını yok edip daha da güçlenmesine ve canlanmasına sebep olan bir antioksidandır. Düzenli zeytinyağı kullanımında saç diplerinde iyileşmeler meydana gelir, saç kökleri güçlenerek bir yandan da nemlenir. Bu nemlenme saç yapısını güçlendirdiği için kırılmalar ve dökülmeler de otomatikman azalmaktadır.

Yoğurt

Yoğurdun içerisinde bulunan kalsiyum, saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca saç sağlığı için en temel ihtiyaçlardan biri olan protein de yoğurdun içerisinde bol miktarda bulunur.

Tam tahıllı besinler

Tüm tam tahıllı besinlerin içeriğinde B7 vitamini bulunmaktadır. Bu vitamin hem saçların daha sağlıklı olmasını ve dökülmesini engellemekte, hem de saç renginin grileşmesini ya da beyazlaşmaya başlamasını süreç olarak geciktirmektedir.

Advertisement


Leave A Reply