Sacagawea Kimdir? Yerli Bir Kadın Kaşifin Hayatı, Lewis ve Clark Keşifleri

0

Sacagawea kimdir ve ne yapmıştır? Yerli bir kabileden bir kadının keşif grubuna yaptığı rehberlik, keşif yolculuğu ve maceraları.

Sacagawea

Sacagawea

Meslek: Kaşif, tercüman ve rehber
Doğum Tarihi: Idaho Lemhi Nehri Vadisi’nde 1788
Ölüm: 20 Aralık 1812, Fort Lisa Kuzey Dakota’da (belki)
En çok bilinen özelliği: Lewis ve Clark için rehberlik ve tercümanlık yapması

Biyografi:

Sacagawea, kaşifler Lewis ve Clark’a batıdaki keşifleri konusunda tercüman ve rehberlik eden bir Shoshone kadınıydı.

Sacagawea nerede büyüdü?

Sacagawea, bugün Idaho eyaletinde bulunan Rocky Dağları yakınında büyüdü. Babasının şef olduğu Shoshone kabilesinin bir parçasıydı. Kabilesi kızılderili çadırlarında yaşardı ve yıl boyunca yiyecek toplamak ve bizon avlamak için hareket halindeydiler.

Bir gün, on bir yaşlarındayken, Sacagawea kabilesine Hidatsa adlı başka bir kabile saldırdı. Sacagawea yakalandı ve köle olarak alındı. Onu bugün Kuzey Dakota olan yerin ortasında, yaşadıkları yere geri götürdüler.

Köle Olarak Yaşam

Hidatsa kabilesi ile yaşam Shoshone’dan farklıydı. Hidatsa o kadar fazla göç etmezdi ve kabak, mısır, fasulye gibi ürünler yetiştirdi. Sacagawea, Hidatsa’nın tarlalarında çalıştı.

Hala gençken, Hidatsa Sacagawea’yı Toussaint Charbonneau adlı Fransız-Kanadalı bir avcıya sattı. Kısa süre sonra ilk çocuğuna hamile kaldı.

Sacagawea

Lewis ve Clark ile tanışmak

1804 yılında, Kaptan Meriwether Lewis ve William Clark liderliğindeki bir keşif grubu Sacagawea’nın yaşadığı yere yaklaştı. Başkan Thomas Jefferson tarafından Louisiana Purchase’i ve batıdaki toprakları keşfetmeleri için gönderilmişlerdi. Orada Fort Mandan adlı bir kale inşa ettiler ve kış için kaldılar.

Lewis ve Clark, batıdaki karada onlara yardım edecek rehberler arıyordu. Charbonneau’yu tuttular ve Shoafon’a ulaştıklarında rehberlik yapması için Sacagawea’yı getirmesini istediler.

Başlangıç

1805 Nisan’ında keşif seferi başladı. Sacagawea o kış Jean Baptiste adında bir oğlan çocuğu doğurmuştu. Onu da yanına getirmiş, sırtına bağlı taşıyordu. Sadece iki aylıktı.

Sacagawea yolculuklarında keşif grubuna yardımcı oldu. Erkeklere yol boyunca yenilebilir kökleri ve diğer bitkileri nasıl toplayacaklarını gösterdi. Ayrıca, tekneleri nehirde alabora olduğunda bazı önemli malzeme ve belgelerin korunmasına yardımcı oldu. Adamlar kadının hızlı hareketlerinden etkilendiler ve nehre adını verdiler.

Shoshone’a Geri Dönüş

O yaz sonunda, keşif grubu Shoshone topraklarına ulaştı. Lewis ve Clark yerel at ticareti için bir araya geldi. Onlara tercümanlık yapması için Sacagawea’yı yanlarında getirdiler. Şef Sacagawea’nın erkek kardeşiydi. Sacagawea, evde olmaktan ve kardeşini tekrar görmek çok mutluydu. Sacagawea’nın kardeşi at ticareti yapmayı kabul etti. Hatta onlara Rocky Dağları’nda yardım eden bir rehber bile verdi.

Sacagawea

Sacagawea yolculuğa devam etti. Yolculuk hiç değildi. Genellikle üşüyorlardı ve açlardı. Sacagawea bir bebeği taşımak ve beslemek zorundaydı. Sacagawea’nın seyahatte keşif ekibinin yanlarında olması, Amerikan yerlilerinin de barışı korumalarına yardımcı oluyordu. Grupla birlikte bir kadın ve çocuk gördüklerinde bunun bir saldırı olmadığını biliyorlardı.

Pasifik Okyanusu

Keşif ekibi nihayet Kasım 1805’te Pasifik Okyanusu’na ulaştı. Okyanusun manzarasına hayran kaldılar. Sacagawea, özellikle okyanus kıyısında gördükleri bir sahil balinasının kalıntılarına hayran kalmıştı. Eve yolculuk başlamadan önce kış boyunca okyanusun yanında kaldılar.

Eve dönüş

Sacagawea ve keşif gezisi bir sonraki bahar ve yaz aylarının çoğunu eve dönmek için yolculukta geçirdi. Bundan sonraki hayatı hakkında çok fazla şey bilinmiyor. Bazı tarihçiler, sadece birkaç yıl sonra 20 Aralık 1812’de ateşli bir hastalıktan öldüğünü düşünüyor. Diğerleri, Shoshone’a geri döndüğünü ve yetmiş yıl daha yaşadığını ve 9 Nisan 1884’te öldüğünü söylüyor.


Leave A Reply