Sağ Elinin Verdiğini Sol Elin Görmesin Atasözünün Anlamı ve Açıklaması

2
Advertisement

Sağ elinin verdiğini sol elin görmesin atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir? Sağ Elinin Verdiğini Sol Elin Görmesin atasözünün örneklerle açıklaması

Sağ Elinin Verdiğini Sol Elin Görmesin

Sağ Elinin Verdiğini Sol Elin Görmesin

Atasözü : Sağ elinin verdiğini sol elin görmesin.
Açıklaması : Yoksul ve muhtaç kimselere yardım ettiğimiz zaman, herkese duyurup kendimizi övmemeliyiz. `Birine yaptığın iyiliği gizli tut` anlamında kullanılan bir sözdür.

CÖMERTLİK

Cömertlik, eli bolluk, eli açıklık; para, yardım, şefkat vb. vermeye hazır olma anlamındadır. Cömertlik,içten gelen insan sevgisi ile yakından ilgilidir. Karşılık beklemeden yapılan yardım, sıkıntıda, ihtiyaç içinde olan birine gösterilen her türlü destek, takdir görür. Bu tür yardımların vakit geçirmeden uygun kimselere, gösterişten uzak yapılması, en büyük erdemlerdendir.

Atasözünün Açıklaması

Yardımlaşmak, ihtiyaç sahiplerine sadaka vermek çok güzel ve insani bir harekettir. Üstelik dinimizde de sadaka ve zekat çok sevaptır, yapılması gerekir. Ancak ihtiyaç sahiplerine yardım etmenin de bir usulü vardır. Yardım etmek göstere göstere, gözüne soka soka yapılacak bir eylem değildir. Bırak gösterip duyurmayı, gizli yapılması makbuldür. İşte bu sebepten bu atasözünde de bu açıklanmıştır. Kişinin yaptığı iyiliğin, verdiği sadaka veya malın öyle gizli yapılması istenmiştir ki kişinin sağ elinin verdiğinden sol elinin dahi haberi olmamalıdır şeklinde anlatılmaya çalışılmıştır. Bu, yardımı alan kişinin rencide olmaması, incinmemesi için çok önemlidir.

Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; sıkışan ve bakkal borcunu ödeyemeyen vatandaşların veresiye defterini ödeyen gizli bir hayırsever çıkmıştı. Kendisinin kimliğini belli etmeden zor durumdaki vatandaşların veresiye defterindeki borçlarını bakkala ödeyip sildiriyordu. İşte bu örnek bu atasözü için çok uygundur. Çünkü bu kişi yardımı kim olduğunu dahi bilmediği sadece zor durumda olduğunu bildiği kişilere kendi kimliğini belli etmeden yapıyordu. Burada asıl olan yardım etmek ve bu yardımdan birisinin faydalandığını bilmektir. Yoksa kendi yardımının reklamını yaparak ego tatmininde bulunmanın hiç bir anlamı yoktur. Üstelik dinimizce de uygun değildir. Bazen bu şekilde yardım yapayım derken aslında zarar vermemiz çok mümkündür. İhtiyaç sahibi kendisini çok kötü hissedecektir. İsteyen değil isteyemeyenleri bulmak önemlidir. Çünkü nice istemeye yüzü olmayan, kendi gururuna yediremeyen insanlar mevcuttur. O yüzden yardım gizli yapılmalı.

Advertisement

2 yorum

Leave A Reply