Sahil Nedir? Sahillerin Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? (Sahil Sözlük Anlamı Nedir?)

0
Advertisement

Sahil nedir? Sahil çeşitleri nelerdir? Sahillerin özellikleri nelerdir? Sahiller ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Sahil

Kaynak: pixabay.com

Sahiller, okyanuslar ve denizlerin karayla birleştiği yerlerdir. Kıyının gelgit hizasının en alt kısmı ile denizin uzandığı en üst kısma kadar olan bölümüdür. Dünyanın bazı bölgelerinde gelgitler karaya fazla uzanmaz. Bu nedenle sahil sadece birkaç metre genişlikte oluşur. Diğer bölgelerde gelgitler 3 km’ye kadar uzanabilir ve sahil çok geniştir.

Dik sahiller yalnız kısa bir süre için denizle kaplanırken eğimi az olan sahiller günün büyük bir kısmında denizle kaplıdır. Yüksek sahiller gelgitler arasında çoğunlukla kurur. Buralarda yaşayan hayvanlar hem ıslak hem de kuru koşullara uyabilmelidir ve hızlı ısı değişimlerine karşı dayanıklı olmalıdır.

Sahil

Kaynak: pixabay.com

Kayalık sahiller

Kayalık sahillerde, kendine özgü hayvan toplulukları yaşayan su birikintileri bulunur. Kayalar çoğunlukla yosunlarla kaplıdır. Yosunlar aynı zamanda kayalardaki su birikintileri üzerinde gölge olmasını sağlayan saçaklar ve küçük hayvanların yırtıcı martılardan saklanabilecekleri kuytu yerler oluştururlar.

Kayalık sahillerdeki çoğu hayvan solungaçlarını kullanarak sudan oksijen alır ve bu nedenle deniz yükseldiğinde dışarı çıkarlar. Yengeçler yosun ve hayvan artıklarıyla beslenir. Karidesler, bacaklarındaki kılları kullanarak sudaki yiyecekleri süzerler. Kara kabuklu midyeler solungaçları yardımıyla suyu filtrelerken, deniz-kozalakları ve cezayir menekşeleri yosunlardan otlanarak beslenirler.

Sahil

Kaynak: pixabay.com

Kumlu ve çamurlu sahiller

Kumlu sahillerde çoğunlukla pek az yaşam görünür, ancak yüzeyin altında pek çok tür hayvan yaşar. Daha çamurlu sahillerdeyse çamur içinde yırtıcılara görünmeden, güneş ve rüzgârdan korunarak yaşayan metrekarede 100.000 kadar hayvan bulunabilir. Halkalı deniz kurdu (kum kurdu) “U* şeklindeki oyuklarda yaşar. Bir ucundan su ve yiyecek alırken diğer ucundan atıkları dışarı atar. Taraklar ve keskin kabuklular yiyeceklerini deniz suyunu süzerek alır. Tüp şekilli kurtlar kendilerine kumdan ve çamurdan tüpler yapar. Dokunaçlarını sudaki yiyecekleri yakalamak için kullanır. Küçük karidesler ve yengeçler, dalgalar yükseldiğinde yiyecek bulmak için yuvalarından çıkmayı göze alır, ancak dalgalar geri çekilmeden oyuk açarak çamura gömülür ve böylece denize sürüklenmemiş olurlar.

Advertisement
Sahil

Kaynak: pixabay.com

Nehirlerin denizle buluştukları yerlerde geniş çamur alanlar oluşur. Bu tip sahiller büyük miktarda canlıya yaşam alanı sağlar. Sadece bir metrekare çamurda, 1000 kadar kurtçuk, 42.000 kadar sivri kabuklu salyangoz, 63.000 kadar çamur oyucu kum piresi (hepsi bir arada olmasa da) kaydedilmiştir, Çamurlu sahiller ve nehir ağızları aynı zamanda kıyı hayvanlarıyla beslenen çok sayıda martı ve uzun bacaklılar (sahil kuşları) için de bir çekim merkezidir.

Sahil

Kaynak: pixabay.com

Sahil Nedir? Sözlük Anlamı

  • Sahil : Karanın deniz, göl, ırmak boyunca uzanan bölümü, kıyı, yaka, yalı
  • sahile bindirmek : gemiyi içindeki yükü oluşan tehlikeden kurtarabilmek amacıyla bilerek karaya oturtmak
  • sahile vurmak : bir nesne dalga veya akıntının etkisiyle kıyıya gelmek, kıyıda bulunmak
  • sahil boyu : Deniz kıyısı
  • sahil çizgisi : Kıyısal bölgede denizin sakin olduğu devrede suyun kara ile birleştiği hat
  • sahil devriyesi : Kıyılarda karakol görevi yapan küçük savaş gemisi
  • sahil kordonu : Kıyı dili
  • sahil koruma : Genellikle kaçakçılarla mücadele, can kurtarma vb. işlerle görevlendirilen askerî kuruluş
  • sahil seyri : Kıyı seyri
  • sahil şeridi : Deniz kıyısı boyunca uzanan düzenli alan.


Leave A Reply