Sakarya Irmağı Nerededir ve Üzerindeki Barajlar Nelerdir?

0

Sakarya Nehri (Irmağı) Nerededir? Sakarya Nehri nerelerden geçer ve nereye dökülür ve Sakarya nehri üzerindeki barajların ismi nedir?

Sakarya Irmağı Haritası
Sakarya Irmağı, Kuzeybatı Anadolu’da bir ırmaktır. Uzunluğu 824 km. Türkiye’nin 3. büyük ırmağıdır. Afyonkarahisar İli’nin kuzeydoğusunda Bayat Yaylası’ndan doğar. Sakarbaşı adıyla da anılan çıkış, yerinde güçlü kaynak suları ve küçük derelerin birleşmesiyle oluşur.

Önce doğu doğrultusunda İç Anadolu’nun iç bölümüne girer, sonra kuzeye yönelir. Bu noktada Yassıhöyük’te, Eskişehir’den gelen Porsuk Çayı’nı alır. Bir süre dar bir boğazda akar, Ankara Çayı ile birleşir. Aynı doğrultuda akışını sürdürürken, Kirmir ve Aladağ çaylarını alır, batıya kıvrılır. Engebeli bir alanı aşar. Bilecik il merkezi yakınlarında kuzeye döner, Karasu ve Göksu ile birleştikten sonra Pamukova’nın verimli topraklarını sular. Geyve Boğazı’nın dar ve dik yamaçlı vadisini aşarak Adapazarı Ovası’na ulaşır. Adapazarı’nın doğusundan geçer. Mudurnu Çayı’nı, Sapanca Gölü’nün fazla sularını boşaltan Çark Suyu’nu aldıktan sonra Karasu ilçe merkezi yakınında Sakarya ağzı adı verilen yerde Karadeniz’e dökülür.

Eskişehir-Ankara arasında, Sündiken Dağları’nın kuzeybatıdaki derin vadide, üzerinde Gökçekaya ve Sarıyar barajları kuruludur.


Leave A Reply