Samaryum Nedir? Samaryum Elementinin Özellikleri ve Elde Edilmesi

0
Advertisement

Samaryum elementinin özellikleri, atom numarası, bileşikleri, periyodik cetveldeki yeri, kullanım alanları, Samaryum elementi ile ilgili bilgi.

Samaryum

Nadir topraklar grubundan bir kimyasal elementtir. 1878’de samarskitin didim oksiti üstünde Lecoq de Boisboudran’ın yaptığı tayf araştırmaları sırasında bulunarak, Muthmann tarafından elde edilir. 2 ve 3 değerlik alabilen samaryum arı durumda beyaz-gri renktedir. Tuzları açık sarı yada koyu kırmızıdır. Öteki nadir toprak elementleriyle birlikte monazit ve batnasit gibi minerallerde bulunur ve ticari amaçlarla bu minerallerden elde edilir. Metalik samaryum ise gümüş parlaklığında ve havada oldukça kararlı olabilen bir metaldir. Bu durumda samaryumun 917 derecede bibirine dönüşebilen iki ayrı kristal biçimi vardır. Samaryum yaklaşık 150 derecede havada tutuşarak yanar. Doğal samaryum yendi izotopunun karışımı biçimindedir ve bunlardan üçü uzun ömürlü radyoaktif izotoplardır.

  • Sembolü: Sm
  • Atom Numarası: 62
  • Atom Ağırlığı: 150,4
  • Elemet serisi: Lantanit
  • Maddenin Hali: Katı
  • Görünümü: Parlak Gümüş

Kullanım Alanları:

Samaryum, doğada az miktarda bulunmakla birlikte, kullanım alanı çok çeşitlidir. Öteki nadir toprak elementleri gibi sinema endüstrisinde karbon yay lambalarında kullanılır. Samaryum sülfür yüksek ısıya dayanıklı 1100 derecenin üstünde termoelektrik verimi oldukça yüksek bir madendir. SmCO5 bileşiği mıknatıs maddesi olarak kullanılır.

Samaryum oksit, kızılötesi ışınları soğuran optik camların yapımında, samaryum ise, optik mazer yada lazerlerin yapımında gerekli olan kalsiyum fluorür kristallerinde kullanılır. Bileşikleri kızılötesi ışınlarda uyarılabilen fosforlara duyarlaştırıcı olarak katılır. Samaryum oksit, etil alkolün dehidrasyon ya da dehidrojenasyonun da katalizör olarak işlev görür. Ayrıca nükleer reaktörlerde nötron soğurucu olarak da kullanılır.

Nasıl Elde Edilir? Nerelerde Bulunur?

Samaryum, çeşitli minerallerde ve bazı uranyum cevherlerinde doğal olarak bulunabilir. En yaygın olarak bastnazyt ve monazit minerallerinde bulunur. Bu mineraller genellikle lantanit ve aktinit serileri içerir.

Advertisement

Samaryumun çıkarılması ve saflaştırılması oldukça karmaşıktır ve genellikle endüstriyel uygulamalar için kullanılmaktadır. Samaryum, mıknatıs yapımında, nükleer reaktörlerde ve bazı optik uygulamalarda kullanılabilir.

Samaryumun çıkarılması ve işlenmesi genellikle madenlerden çıkarılması, cevherin işlenmesi ve kimyasal yöntemlerle saflaştırılması adımlarını içerir. Ancak, bu işlemler oldukça uzmanlık gerektiren endüstriyel süreçlerdir ve amatörler tarafından gerçekleştirilmemelidir.


Leave A Reply