Sami Yetik Kimdir?

0
Advertisement

Sami Yetik kimdir? Ünlü ressam Sami Yetik hayatı, biyografisi, eserleri, tabloları hakkında bilgi.

Sami YetikSami Yetik, (1878 – 1945)

XX. yüzyılın tanınmış Türk ressamlarından biridir. Modern anlamdaki resim sanatının Türkiye’de yerleşip gelişmesine yardımı dokunması bakımından önemi olan M. Sami Yetik İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini sivil okullarda yaptıktan sonra, Harbiye’ye girdi. Buradan mezun olunca, Askeri Baytar Rüştiyesi’ne resim öğretmeni tâyin edildi. Bir yandan da o yıllarda kurulmuş olan “Sanayii Nefise Mektebi” (Güzel Sanatlar Akademisi)ne devam ediyor; ressamlık konusunda hem teorik, hem pratik bilgisini artırıyordu.

Nihayet, Sanayii Nefise Mektebi’nden birincilikle mezun oldu. 1909 yılında hükümetin yardımıyla Fransa’ya gönderildi. Paris’te, çağının ünlü ressamlarının yanında üç yıla yakın çalıştı. Yurda dönüşünde öğretmen-subay olarak uzun süre, birçok askeri okullarda görev aldı. 1933 yılında askerlikten ayrılarak, resim çalışmalarına devam etti. 1945 yılında İstanbul’da öldü.

Sami Yetik, klâsik anlamdaki modern resmi getiren yenilikçilerden olmakla beraber; Paris’te bulunduğu sırada, özellikle Fransa’da gelişen, aşırı yeni akımlara ilgisiz kalmıştır. Sanat anlayışında ve çalışmalarında hafif ölçüde empresyonizm izlerine rastlanır. En çok manzara çalışmaları yapmış ve bu alanda başarı kazanmıştır. Asker olduğu için, Balkan ve Birinci Dünya savaşlarında çeşitli cephelerde düşmanla çarpışmış; bu bakımdan savaş sahneleri ile ilgili birçok tablo meydana getirmiştir.

Advertisement

Leave A Reply