Samsca İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Samsca ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Samsca yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Samsca neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Samsca

Samsca

Kullanımları

Bu ilaç, kalp yetmezliği ve bazı hormon dengesizlikleri gibi durumlardan kaynaklanabilen kandaki düşük tuz (sodyum) seviyelerini tedavi etmek için kullanılır. Tolvaptan, vazopressin reseptör antagonistleri olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Yaptığınız idrar miktarını artırarak çalışır, vücudunuzun ekstra sudan kurtulmasına neden olur. Bu, kandaki normal tuz seviyelerine yavaşça yükselmeye yardımcı olur.

Bu ilacın farklı markalarının farklı kullanımları vardır. Doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacın markalarını değiştirmeyin.

Samsca nasıl kullanılır?

Tolvaptan kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz. Bu ilacı, genellikle günde bir kez, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Bu ilacı 30 günden daha uzun süre kullanmamalısınız.

Çok fazla vücut suyunun (dehidrasyon) kaybını önlemek için, tolvaptan alırken daima içmeye hazır su bulundurun.

Advertisement

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın. Bu ilacı kendi başınıza durdurmayın ve yeniden başlatmayın. Bu ilacı yeniden başlatmak için bir hastaneye geri dönmeniz gerekebilir. Bu ilacı herhangi bir nedenle kullanmayı bırakırsanız derhal doktorunuza bildirin.

Doktorunuz veya eczacınız bunu güvenle yapabileceğinizi söylemedikçe, bu ilacı kullanırken greyfurt yemekten veya greyfurt suyu içmekten kaçının. Greyfurt, bu ilaçla yan etki şansını artırabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Yan etkiler

Susuzluk, ağız kuruluğu, iştahsızlık, kabızlık veya halsizlik görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Çok fazla vücut suyu kaybı (dehidrasyon) meydana gelebilir. Durmayan kusma veya ishal varsa ve normal şekilde içemiyorsanız risk artar. Hızlı kalp atışı veya baş dönmesi / sersemlik gibi herhangi bir dehidrasyon belirtisi fark ederseniz hemen doktorunuza başvurun.

Advertisement

Şiddetli karaciğer hastalığı (siroz) olan kişiler, bu ilacı alırken mide veya bağırsaklardan kanama riskini artırabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza bildirin: siyah / kanlı dışkı, kan içeren kusma veya kahve telvesi gibi görünüyor.

Tolvaptan nadiren ciddi (muhtemelen ölümcül) karaciğer hastalığına neden olabilir. Karaciğer hasarı gibi herhangi bir semptomunuz varsa, derhal tıbbi yardım alın: durmayan bulantı / kusma, iştahsızlık, mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt, koyu idrar.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Tolvaptan almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: diyabet, karaciğer hastalığı, idrar yapamama (anüri), alkol kullanımı.

Bu ilacı alırken çok fazla vücut suyu kaybını (dehidrasyon) önlemek için, sıvıları içerek değiştirebilmelisiniz. Bu ilacı almadan önce, normal şekilde içemiyorsanız veya susadığınızı hissedemiyorsanız doktorunuza söyleyin.

Bu ilaç nadiren kan şekerinizi yükseltebilir, bu da diyabete neden olabilir veya kötüleşebilir. Diyabetiniz varsa, kan şekerinizi yönlendirildiği gibi düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Advertisement

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bir ürün: desmopressin.

Diğer ilaçlar tolvaptanın vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da tolvaptanın nasıl çalıştığını etkileyebilir. Örnekler arasında azol antifungalleri (ketokonazol, itrakonazol gibi), boceprevir, kobisistat, HIV proteaz inhibitörleri (lopinavir, ritonavir gibi), makrolid antibiyotikleri (örneğin klaritromisin, eritromisin, rifabutin, rifampinler, rifampinler, rifampinler, rifampinler gibi) bulunur. Nöbetleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar (karbamazepin, fenitoin gibi), telaprevir ve diğerleri.


Leave A Reply