Samuel Bamford Kimdir? Radikal Reformcu ve Yazarın Hayatı ve Yazıları

0
Advertisement

Samuel Bamford kimdir? İngiliz yazar ve radikal reformcu kişiliği ile ön planda olan Samuel Bamford hayatı ve eserleri.

Samuel Bamford Kimdir?

Samuel Bamford (d. 28 Şubat 1788, Middleton, Lancashire – ö. 13 Nisan 1872, Harpurhey, Lancashire, İngiltere), İngiliz radikal reformcu.
Samuel Bamford
Çoğunlukla Lancashire lehçesinde kaleme aldığı, işçi sınıfının sorunlarıyla ilgili popüler şiirleri ile tanınır. Dokuma işçisi iken, reformcu görüşleriyle kuzeydeki radikal çevrelerde büyük saygınlık kazandı. Siyasal tutumu ılımlı olduğu halde rakipleriyle geçinemezdi. 1817’de Middleton’da Hampden Kulübü’nü kurarak William Cobbett, Henry Hunt, William Benbow ve Sir Francis Burdett’le tanıştı. Aynı yıl, şiddete karşı olduğu halde tutuklanıp hapsedildi. 1819’da, bu kez Peterloç olarak bilinen Manchester mitingine (bak. Peterloo Katliamı) katılıp konuşma yaptığı için tutuklandı, 12 ay hapisle cezalandırıldı.

Mesleğini bırakıp Londra’da gazeteci olduktan sonra eski ününü yitirdi (y. 1826). Chartist hareketin yol açtığı olaylar sırasında özel polis olarak görev yapması büyük tepki uyandırdı. Ama işçi sınıfının yaşam koşullarının düzeltilmesi için ısrarlı çabalarını sürdürdü. Passages in the Life of a Radical (1840-44; Bir Radikalin Yaşamından Görüntüler) ve Early D ay s (1849; İlk Günler) adlı yapıdan bazen kişisel önyargıları ile gölgelense de bu çabalan konusunda aydınlatıcıdır. Bamford’un cenaze törenine binlerce kişi katılmıştır.

Yazıları ve Etkileri

Samuel Bamford’un otobiyografik yazıları, Sanayi Devrimi sırasında ev tekstili işçilerinin yaşam biçimlerinin ayrıntılı ve dokunaklı bir anlatımını sunuyor. Bamford, Manchester’ın 8 km kuzeyindeki Middleton’da, dinde muhalif, aynı zamanda yarı zamanlı öğretmen olan ve bir düşkünlerevinin efendisi olan bir muslin dokumacısının oğlu olarak doğdu. Bamford, Latince öğretimine karşı çıkan babası tarafından geri çekildiği Manchester Dilbilgisi Okulu’ndaki bir büyü de dahil olmak üzere çoğu dokumacının oğlundan daha üstün bir eğitim aldı.

Erken yetişkinliğinde tekstil depolarında, bir çiftlikte ve Tyne’dan Londra’ya giden bir maden ocağında denizci olarak çalıştı, ancak 20’li yaşlarında, şiddetli bir baskı döneminde siyasete giderek daha fazla dahil oldu. 1817’de vatana ihanet suçlamasıyla karşı karşıya kaldı ve Middleton’dan bir birliği 1819’da St Peter’s Fields, Manchester’daki gösteriye götürdükten sonra bir yıl hapis cezasına çarptırıldı. protestocular

Hapisten çıktıktan sonra gazeteci olarak çalıştı, 1840-1’de siyasi bir anı olan Passages in the Life of a Radikal’i ve 1849’da çocukluğunun anıları Early Days’i yayınladı, ancak geçimini sağlamakta zorlandı. Şiir yazdı, Lancashire lehçesini savundu ve 1849’da romancı Elizabeth Gaskell tarafından “tanıdığım en içten Tennyson hayranı” olarak söylendi. Bamford’un “elma suratlı küçük karısıyla tam anlamıyla makul bir yoksulluk olan o durumda yaşadığını” ekledi.

Advertisement

1851-58 yıllarını Londra’daki Somerset House’da haberci olarak geçirdi, ancak 20 yıl önceki Çartist hareket döneminden beri olduğu gibi, radikal siyasetin eğilimleriyle mutsuz olduğu Manchester’a döndü. Middleton, 19. yüzyıla kadar fabrika tekstil üretiminden ziyade yerli üretim merkezi olması nedeniyle Manchester çevresindeki köyler arasında alışılmadık bir durumdu.

Bamford’un yazıları, yerel bir dokuma topluluğunun yaşam ritmini, siparişleri tamamlamak için çalışılan uzun saatleri, tamamlanmış parçaları çantalarda Manchester depolarındaki satıcılara taşıyan iki haftada bir yapılan ritüel yolculukları ve her yaz Wakes Week’te gelen salıverilme hissini aktarıyor.  1820’lerde hem faytonla hem de yaya olarak çok seyahat etti ve ana hat demiryollarının açılmasından önceki on yılda karayolu taşımacılığının atmosferini canlı bir şekilde tasvir ediyor.


Leave A Reply