Samuel Gridley Howe Kimdir?

0
Advertisement

Samuel Gridley Howe kimdir ve ne yapmıştır? Samuel Gridley Howe hayatı, kör ve sağır çocuklarla ilgili çalışmaları, katkıları hakkında bilgi.

Samuel Gridley Howe

Samuel Gridley Howe; (d. 10 Kasım 1801, Boston – ö. 9 Ocak 1876, Boston, ABD), eğitimci ve Perkins Körler Okulu’nun ilk müdürüdür. Kör, sağır ve dilsiz bir öğrenci olan Laura Bridgman’a alfabeyi öğretmesi en büyük başarılarından biridir. Harvard Tıp Okulu’nu bitirdikten sonra Yunan Bağımsızlık Savaşı’na katılmak amacıyla Boston’ dan ayrıldı.

ABD’ye dönüşünde Boston’da körler için bir bakımevi kurma önerisi aldı (1831). Bu konuyu incelemek üzere hemen Avrupa’ya gitti. Ama orada da Polonya’daki ayaklanma nedeniyle oyalandı, hatta kısa bir süre tutuklu kaldı. Temmuz 1832’de Boston’a döndü. Pleasant Caddesi’ndeki babasına ait bir evde birkaç kör çocuğu eğitmeye başladı. Bu girişim, daha sonra Perkins Körler Okulu’na dönüştü. Howe, zihinsel özürlü çocukların durumu ve onlara nasıl davranılacağı konusuyla da ilgilendi. Kör, sağır ve zihinsel özürlü çocuklara yardım edilmesini ve onların eğitilmesini sağlayacak bir yasanın çıkarılması için büyük çaba harcadı.

1843’te Julia Ward’la evlendi. (Ward, daha sonra İç Savaş sırasında “Battle Hymn of the Republic’! [Cumhuriyet’in Savaş Marşı] yazdı.) İkisi de köleliğin kaldırılmasının ateşli taraftarı ve Özgür Toprak Partisi’nin üyesiydi.

Advertisement

Leave A Reply